Pomaganie ludziom w potrzebie to nadrzędny cel każdej organizacji. Dzięki gromadzonym pieniążkom te organizacje mogą zatroszczyć się o każdego, kto znalazł się na życiowym zakręcie. Fundacje w podstawowym założeniu pełnią role charytatywne i są szczególnie potrzebne w każdym porządku państwowym. Grupują wolontariuszy, którzy zamierzają oddawać swój wolny czas i zdolności na ratunek tym, którym życie przewróciło się do góry nogami. Aktualnie, nowoczesne organizacje, powstają również w celu rozwijania postaw obywatelskich, propagowania danego obszaru kultury, czy mobilizowania uczniów i osób starszych. Są to więc organizacje pożytku publicznego, których istnienie jest niezwykle ważne.

Jak sama nazwa sugeruje organizacje pomagają innym eksploatując własny majątek. Darczyńcą często zostają osoby, które zebrały już solidny kapitał i pragną się nim dzielić. Czasem jednak sytuacje mają się tak, że organizacje z braku niezbędnych środków pieniężnych nie są w stanie dalej spełniać swoich zadań. Od kilku lat każdy z nas ma okazję zasilać organizację dostarczając im jeden procent własnego podatku. Wypełniając właściwy wniosek w dorocznym rozliczeniu podatkowym także i Ty masz możliwość pomóc.

Jak dać jeden procent podatku na opp?Kto ma możliwość oddać jeden procent własnego podatku fundacji?Czym są organizacje pożytku Jeśli interesują Cię odpowiedzi na te pytania, czytaj dalej.

Pamiętaj o 1% podatku w swoim rozliczeniu

Historia akcji „oddaj jeden procent podatku na opp” sięga roku 2004, kiedy paragraf ten znalazł się w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Od tamtego czasu podatnicy mogą zasilać wskazaną przez siebie organizację pożytku publicznego w dość prosty sposób. A wybór jest ogromny – od instytucji charytatywnej służących na korzyść ochrony zwierząt aż po ugrupowania pasjonujące się ochroną zabytków. Mechanizm 1% jest niezwykle prosty. Po wyliczeniu należnego podatku w aktualnym formularzu podatkowym w rubryce zatytułowanej „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP” należy wpisać nazwę i numer KRS pewnej instytucji. W niniejszym polu wolno określić także wysokość udzielanej sumy, mając na uwadze, iż nie powinna ona być większa niż 1% własnego podatku. Jeżeli regulujemy podatki na kilku formularzach możemy oddać tą kwotę więcej niż 1 fundacji.

Kto może oddać jeden procent podatku?

Ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie w jasny sposób informuje kto ma możliwość przekazać 1% własnego podatku. Tymi osobami są płatnicy podatku podatku dochodowego od osób fizycznych, ryczałtu z ewidencji gospodarczej podatku linearnego w wielkości 19%. Są to również osoby pozyskujące wpływy z płatnego zbycia papierów wartościowych i nieruchomości, jak i ten kto indywidualnie pokrywa zaliczkę na korzyść podatku. Przeważnie ludzie nie rozumieją w tej kwestii stanu osób prawnych. Niestety ustawodawca nie zezwala osobom prawnym na wysyłanie 1% podatku. Z owego instrumentu są w stanie tymczasem korzystać osoby w wieku emerytalnym. Wystarczające jest, że na podstawie rocznego wyliczenia podatku przez urząd rentowy (tzw. PIT 40A), osoba która uzyskała wiek emerytury własnoręcznie spisze oświadczenie podatkowe. Co do wymogów wysłania 1% podatku na konto OPP, najważniejsze jest złożenie rozliczenia w terminie. Jest to maksimum 2 luty dla PIT-28, oraz 30 kwietnia dla PIT-37, PIT-36, PIT-36L i PIT-38. Jeśli oferowana kwota będzie większa niż 1% podatku, formularz nie zostanie zaakceptowany. W każdej sytuacji należy starannie sprawdzić, czy nie popełniliśmy błędu w tym wniosku.

Jakim organizacjom mogę przekazać 1% podatku?

Nie każda placówka ma możliwość uzyskać status organizacji pożytku publicznego. Instytucja, której można przekazać 1% podatku, musi wykonywać działalność potrzebne społecznie. Dodatkowo powinna wykonywać swoją działalność jawnie, co związane jest z z obowiązkiem udzielania danych o celu przekazywanych zasobów z 1%. Organizacją pożytku publicznego nie zostanie w żadnym przypadku partia polityczna, związek zawodowy, ani samorząd zawodowy. Zostanie nią natomiast spółka kapitałowa założona w celu niepołączonym z rozwijaniem działalności gospodarczej, jeżeli wykonuje przez przynajmniej dwa lata inicjatywy w działach tzw. interesu publicznego. Świetnym przykładem organizacji pożytku publicznego jest np: Organizacja Akogo, ratująca dzieci w śpiączce, oraz Organizacja Niechciane i Zapomniane, dająca drugi dom porzuconym zwierzakom.

Nieduży czyn, a tak dużo robi. W sumie 1% to nie duża kwota, jednak nawet tak niewielkie wsparcie finansowe, może być punktem zwrotnym dla ludzi i stworzeń, którzy wyczekują na drugą szansę. Rozliczając się co roku z Urzędem Skarbowym nie zapominajmy o mechanizmie 1%. Nie jest to wielki wysiłek ponieważ i tak te pieniądze płacimy Państwu. W samym 2014 roku ilość pieniędzy skumulowana z 1% sięgnęła aż 557 563 428,71 zł. Dzięki tej sumie mnóstwo organizacji mogło odciążyć swoich beneficjentów. Przekaż 1% podatku na OPP i podaruj komuś nadzieje na przyszłość.

Nie możesz znaleźć instytucji pożytku publicznego, której chcesz przekazać swój 1%? Wyświetl całkowitą bazę organizacji i wypełnij z nami swoje rozliczenie podatkowe: przekaż jeden procent podatku na fundacje

Strona używa cookies
Ok