W jaki sposób przebiega leczenie zachowawcze u dentysty

Na czym polega leczenie zachowawcze? Leczenie bólu zębów

Leczenie zachowawcze w gabinecie stomatologicznym

Celem leczenia zachowawczego jest ochrona zdrowia zębów pacjenta głównie , kiedy pojawiają się początkowe problemy jamy ustnej. Pierwsze objawy zazwyczaj spotykanych dolegliwości zębów, dziąseł i przyzębia da się zauważyć już we wczesnym etapie podczas regularnych kontroli u dentysty. Stomatolog wykonuje leczenie zachowawcze, żeby zachować zdrowie jamy ustnej, zanim problem się nawarstwi.

Przeważnie pierwszym i podstawowym objawem, mówiącym o tym, że tworzy się coś złego jest pojawiający się ból zęba. W takiej sytuacji lepiej nie radzić sobie sposobami babcinymi, które nie zniwelują problemu, a najmądrzej bezzwłocznie przyjść do stomatologa. W gabinecie dentystycznym dentysta przeprowadzi potrzebne badania oraz oceni problem, a za tym wskaże dopasowaną metodę działania. Zazwyczaj przy początkowych sygnałach leczenie zachowawcze będzie wystarczające, żeby zniwelować ból, jeżeli problem jest poważniejszy, dentysta będzie musiał sięgnąć po bardziej skomplikowane leczenie.

Jakie są najbardziej znane choroby zębów

Konieczność stosowania leczenia zachowawczego motywowana jest stanem zdrowia zębów. Znaczna ilość chorób zębów pojawia się od niewystarczającej higieny zębów. Stomatolodzy obserwują, że najczęstsze choroby wynikają z leniwego szorowania zębów, przez co resztki jedzenia zbierają się na zębach i po jakimś czasie twardnieje i staje się niełatwym do usunięcia szczoteczką nazębnym kamieniem. Skumulowane tak bakterie przeważnie są początkiem poważniejszych chorób.

Próchnica – jest chorobą zakaźną, która łatwo przechodzi między kolejnymi zębami, a nawet między ludźmi. Najczęściej próchnica atakuje tkanki zęba, a pozostawiona bez leczenia w ciągu kilku miesięcy atakuje je dogłębnie. Im bardziej w głąb dojdzie próchnica, tym trudniej będzie ją wyleczyć. Początkowe stadium próchnicy wyleczy leczenie zachowawcze. Gdy dotrze do głębokich warstw konieczne będzie leczenie endodontyczne pod mikroskopem, a w najcięższych przypadkach skutkiem może okazać się również utrata zęba.

Zapalenie miazgi zęba – z reguły pojawia się na skutek ignorowania próchnicy, chociaż jest również wynikiem osłabienia zęba od wielokrotnych zabiegów lub sporej liczbie wypełnień. Zapalenie miazgi zęba jest sporym problemem zarówno dlatego, że pest powodem silnego bólu, ale również dlatego że może przenieść się również na kość.

Zgorzel zęba – w sytulacji kiedy pacjent pozostawi problem zapalenia miazgi zęba albo nie dopełni leczenia zachowawczego, choroba będzie narastać oraz przez to powstanie zgorzel zęba. Jest to typ stanu zapalnego, jakiego poważnym wynikiem mogą stać się zmiany kości w pobliżu korzenia zęba. Przy tak trudnej dolegliwości leczenie zachowawcze nie wystarczy.

Jakie są najbardziej znane choroby przyzębia i dziąseł

http://www.stomatologia-torun.pl/

Podobnie jak przy powstawaniu chorób zębów, pierwszorzędnym czynnikiem powstawania chorób dziąseł i przyzębia jest niedopełnienie odpowiedniej higieny jamy ustnej. Zwykle występujące choroby dziąseł i przyzębia da się dostrzec ze względu na zbliżone do siebie objawy występujące w jamie ustnej. Będą to takie objawy jak: krew podczas mycia zębów, obrzęk i zaczerwienienie dziąseł, odsłonięcie szyjek zębowych, nadwrażliwość na ciepło i zimno, nieprzyjemny zapach , a nawet poruszanie się zębów. Tego typu objawy świadczą o chorobie dziąseł, która wymaga natychmiastowej uwagi stomatologa.

Zapalenie dziąseł – zazwyczaj jest pierwszym objawem świadczącym o problemie. Czerwone, z reguły opuchnięte dziąsła dają znak, że trzeba się nimi zaopiekować.

Krwawiące dziąsła – jeżeli pacjent zaobserwuje podczas szczotkowania zębów krew, to znak głębszego problemu jamy ustnej. Zazwyczaj to już oznacza, że dziąsła są bardzo osłabione, co może prowadzić do poruszania, a także wypadania kolejnych zębów.

Parodontoza – czyli choroba zapalenia przyzębia, jest najpoważniejszą pośród chorób dziąseł i przyzębia. Wczesnym objawem paradontozy jest wrażliwość oraz zapalenia dziąseł, po czym jeśli problem nasila się, występuje krwawienie podczas mycia. W rezultacie zęby będą wypadać.

Jak leczenie zachowawcze zapobiega rozwojowi chorób zębów, dziąseł i przyzębia

Zobaczyliśmy już, że najczęstszą przyczyną powstawania trudnych w leczeniu chorób dziąseł i zębów jest niepoprawna higiena zębów. Choroby bez trudu migrują między zęby i dziąsła, a więc żeby zapobiegać powstawaniu chorób, należy często odwiedzać gabinet dentystyczny. W czasie wizyty dentysta bada generalny stan zdrowia pacjenta, a kiedy zauważy coś martwiącego, może od razu działać stosując leczenie zachowawcze.

Bazowym etapem leczenia zachowawczego jest aplikacja znieczulenia miejscowego, żeby zapewnić pacjentowi leczenie bez bólu. Leczenie zębów bez bólu daje pacjentowi spokój i poczucie bezpieczeństwa. W kolejnym etapie istotne jest nałożenie koferdamu, czyli specjalnego gumowego materiału. Jego zadaniem jest izolacja obszaru leczenia od pozostałych zębów, tym sposobem także tkanki pozostaną chronione.

Po całkowitym przyszykowaniu do bezbolesnego leczenia zachowawczego jest usunięcie próchnicy. Dentysta usuwa zaatakowany próchnicą obszar. Najważniejszym działaniem tego etapu jest dokładność stomatologa. Po usunięciu próchnicy w zębie jest ubytek, który trzeba odtworzyć. Ostatnim krokiem leczenia zachowawczego jest odbudowa kształtu, koloru i prawidłowych funkcji zgryzu zęba. Dzięki wypełnieniu dentysta zatroszczy się o to, żeby pacjent miał dobrze ukształtowany oraz estetyczny ząb, który w dobry sposób będzie współgrał z innymi.

To oznacza, że leczenie zachowawcze należy do najważniejszych zabiegów dentystycznych. Regularne kontrole zębów i leczenie dają gwarancję wielu lat bez bólu i skomplikowanych zabiegów.

Strona używa cookies
Ok