Kiedy trzeba płacić alimenty? Pomoc profesjonalnego adwokata

Adwokat Toruń kancelaria adwokacka alimenty na dziecko

Adwokat Toruń kancelaria adwokacka alimenty na dziecko

Alimenty na dziecko – komu przysługują i jak je uzyskać?

Powinnością rodziców jest zapewnienie bytu dziecku aż do osiągnięcia przez nie pełnoletności, natomiast w przypadku dzieci nieuleczalnie chorych przymus taki krótko mówiąc nie ustaje właściwie nigdy. Tak długo jak dziecko absolutnie nie potrafi utrzymać się samo, czyli dostarczyć sobie wszelkich nieodzownych środków do życia, wówczas bezwzględnie rodzice muszą realizować ten obowiązek. Wyłącznie w przypadku, kiedy majątek dziecka jest odpowiedni oraz może mu zagwarantować dobre warunki materialne, wtedy rodzice nie muszą płacić żadnych alimentów. Niezdolność dziecka do niezależnego zarabiania na siebie jest priorytetowym powodem zatwierdzania przez sąd alimentów.

Niewątpliwie na starcie sytuacja rysuje się nam tak, że któreś z rodziców przychodzi do którejkolwiek z Kancelarii Adwokackich w Toruniu i prosi o pomoc przy konstruowaniu pozwu o rozwód oraz o reprezentowanie w sądzie. Dopiero w dalszej kolejności na jakiegoś z byłych współmałżonków są nakładane alimenty.

Obowiązek alimentacyjny występuje od czasu narodzin dziecka aż do czasu, kiedy będzie ono miało szansę. egzystować samodzielnie. Usamodzielnienie się nie jest jednoznaczne ze skończeniem 18 lat i odebraniem dowodu osobistego. Praktycznie żaden regulamin nie pokazuje jaki jest pułap wiekowy, ponieważ każdy przypadek musi obowiązkowo być przeanalizowany indywidualnie. Punktem odniesienia będzie z pewnością zgłoszenie się ojca do kancelarii notarialnej w sytuacji niespłacania alimentów, bo był on pewien, iż ukończenie przez dziecko 18 lat jest równoważne z zarzuceniem ich wypłacania. W czasie rozmowy jasne staje się jednak, że niepełnoletnie dziecko się uczy czy posiada umiarkowany stopień niepełnosprawności i nigdy nie będzie mogło się uniezależnić na skutek skomplikowanej choroby, m in. psychicznej.

W jakich sytuacjach rodzice nie są zwolnieni z płacenia alimentów?

Jest kilka okoliczności, jakie absolutnie nie uwalniają rodziców z zobowiązania spłacania alimentów. Jedną z nich jest ożenek (lub zamęście) z równoczesną niemożliwością indywidualnego zarabiania na siebie. Bez wątpienia w pierwszej chwili współmałżonkowie się wspierają we wszelakich materialnych rzeczach, stąd jeżeli któreś z nich zarabia bardzo dużo oraz może małżonka utrzymać, w takiej sytuacji rodzice absolutnie nie są zobowiązani już wspomagać dziecka. Jeżeli jednak stykamy się z sytuacją przeciwległą – współmałżonek krótko mówiąc nie może dać środków do życia obojgu – wtedy rodzice mają obowiązek pomóc. Czasami okoliczność jest natomiast tak trudna, iż usługa doświadczonej kancelarii jest praktycznie niezbędna.

Alimenty są zobowiązani regulować rodzice na własne upośledzone dziecko, jakie krótko mówiąc nie jest w stanie na własną rękę na siebie zarabiać. Ma stopień niepełnosprawności bądź niezdolność do pracy. I w ogóle nie ma tu znaczenia powód takiego stanu rzeczy, m in. kiedy syn nadużywa napojów z alkoholem bądź przyjmuje miękkie narkotyki. Mówiąc inaczej, dziecko z nieuleczalną chorobą cielesną albo intelektualną obowiązkowo muszą utrzymywać matka i ojciec. Czasami do prawników z Torunia chodzą rodzice, którzy absolutnie nie planują takiego dziecka utrzymywać oraz podejmują się wszelkich czynności – bez wątpienia złośliwie – aby nie spłacać alimentów oraz pozbyć się „balastu”.

Dorosłe dziecko musi odbierać alimenty też wówczas, kiedy skończyło 18 lat, nie pobiera nauki, nie podjęło zatrudnienia i mówiąc w skrócie nie może znaleźć zatrudnienia. Jeżeli pragnie uzyskać alimenty od matki lub ojca, powinno zdecydowanie unaocznić, że jego sytuacja materialna jest zła, np. żyje w niedostatku.

Alimenty z całą pewnością odbierze każde dziecko, jakie uczy się, przykładowo w technikum bądź w szkole wyższej. Tak naprawdę, tak długo jak dziecko pobiera naukę, oboje rodzice są zobligowani do tego, aby płacić alimenty. Ustąpienie przymusu alimentacyjnego ma miejsce wyłącznie w jednym przypadku – kiedy dziecko, mimo że uczy się – jest w stanie samo się utrzymać.

Kiedy rodzice nie muszą płacić alimentów na dziecko?

Rodzice nie powinni spłacać alimentów wówczas, kiedy dziecko posiada takie wpływy, że potrafi pokryć całościowe koszty utrzymania, m in. sfinansować mieszkanie, jedzenie, Internet i inne potrzebne do odpowiedniego funkcjonowania rzeczy. Wpływem wcale nie musi koniecznie być w owym przypadku jedynie zatrudnienie na cały etat, lecz także renta rodzinna, stypendia pozyskiwane na uniwersytecie lub wpływy osiągane przez zarabiające rodzeństwo. Często w rezultacie sporów z którymś z rodziców dochodzi do walki w sądzie. Dziecko wynajmuje któregoś z adwokatów z Torunia i konkuruje z rodzicami, bo ma zatrudnienie w wymiarze 1/5 etatu etatu oraz nie ma tak naprawdę środków do życia.

Pokrywanie alimentów przez jednego z rodziców ustaje czasami przed uzyskaniem przez córkę dojrzałości, jednakże przytoczone okoliczności są wyjątkowo rzadkie. Młody człowiek musi ukończyć szkołę i zyskać zawód, dzięki któremu będzie w stanie zagwarantować byt nie tylko sobie, lecz także bliskiej rodzinie.

To trzeba mieć na uwadze

Wielkość alimentów jest uzależniona od paru istotnych składników: usprawiedliwionych wymagań dziecka, zdolności zarobkowych matki lub ojca, zdolności materialnych rodziców, zakresu „sponsorowania” – bierze się tutaj pod uwagę indywidualne starania rodzica w kwestii dostarczenia środków do życia dziecku.

Jeżeli zaciekawił Cię niniejszy artykuł, planujesz dowiedzieć się dużo więcej o poradnictwie prawnym i innych usługach świadczonych przez mecenasów, wejdź w odsyłacz obok – Kancelaria – a na pewno odnajdziesz dokładnie to, czego szukasz.

Strona używa cookies
Ok