Jak pacjent musi przygotować się do wszczepienia implantów stomatologicznych

Jak przygotować się do wszczepienia implantów zębów

Zabieg wszczepienia implantów stomatologicznych to całkiem złożony proces więc wymagane będą wstępne przygotowania. Od samego pacjenta dentysta wymaga niezbyt wiele. Głównym wymaganiem wobec pacjenta jest opisanie zespołowi dentystów własnych preferencji oraz wymienienie historii chorób, które mogą okazać się przeciwwskazaniem. Duża grupa pacjentów tutaj decyduje się na cyfrowe projektowanie uśmiechu, to znaczy elektroniczną technologię, która wskazuje pacjentowi finał pełnego procesu wszczepienia implantów jeszcze przed jego rozpoczęciem.

Podczas przygotowania przeprowadzone zostaną potrzebne działania diagnostyczne. Dla stomatologów bezpieczeństwo to baza pracy, dlatego przed zabiegiem wszczepienia implantów stomatologicznych konieczne są złożone badania morfologiczne. Kluczowy jest tu okres krzepliwości krwi, stężenie elektrolitów oraz OB. Wszystko po to, aby stomatolog mógł poprawnie ocenić, czy okres zasklepiania się rany po wszczepieniu implantu przebiegnie odpowiednio. Poza przeprowadzeniem badań krwi wymagane są także badania generalnie zdrowia jamy ustnej, zębów i dziąseł. Tą metodą będą wykluczone choroby zębów oraz choroby dziąseł i błon śluzowych. Przed zabiegiem implantologicznym konieczne będzie dokładne usunięcie chorób jamy ustnej, żeby środowisko w jamie ustnej , nie zawadziło w pomyślnym zespojeniu się implantu i kości. Co więcej niezbędnym działaniem przygotowującym do aplikacji implantów będą badania RTG. Stomatolog za sprawą zdjęć RTG oraz obrazów tomografii komputerowej, ocenia ilość kości, zatok szczękowych oraz przebiegu nerwów.

Po odrzuceniu przeciwwskazań i bazowym przystosowaniu jamy ustnej, następnym etapem będzie pobranie wycisków. Tak lekarz stomatolog dopasowuje średnicę, długość implantu oraz rodzaj protezy do odpowiednich zapotrzebowań jamy ustnej pacjenta. Takim sposobem pacjent uzyska precyzyjnie dopasowaną dla niego protezę.

W jakich sytuacjach stosuje się implanty zębów?

Takie same przygotowania do wszczepienia implantów stomatologicznych stosuje się niezależnie od przyczyny straty zębów. Potrzeba zastosowania implantów stomatologicznych może wyniknąć na skutek konieczności wyrwania zęba; utraty zębów z powodu ignorowanych chorób dziąseł i przyzębia (np. paradontoza) albo ze względu na uraz; zachowania niewyrżniętych  zawiązek zębowych lub bezzębia. Przeważnie do gabinetu dentystycznego zgłaszają się pacjenci, jacy już stracili ząb oraz chcą go zastąpić.

Jest też tak, że diagnoza stomatologiczna wskaże, że leczenie zainfekowanego zęba jest niemożliwe lub nieopłacalne i najbezpieczniejszym sposobem jest jego ekstrakcja a następnie zastąpienie go dobrym implantem . Większość dentystów za każdym razem w pierwszej kolejności wybiera leczenie zębów. Skuteczna diagnoza pozwala dentyście sprawdzić, czy w wybranym przypadku opłaca się podjąć próbę ratowania zęba, czy mądrzejszym wyjściem będzie usunięcie zęba i jego odbudowa implantami.

Dzięki najnowszym technikom w implantologii, implantami można odtworzyć wybrany ząb oraz większą ilość zębów. Nowoczesne możliwości implantologiczne zainspirowały dentystów do szerszego wykorzystania implantów, niż zaledwie do odbudowy pojedynczego zęba. Nie ma przeciwwskazań, by jeden po drugim aplikować implanty zębowe, ale współcześnie mogą być podstawą dla protez . Implantolog może na nich położyć np. mosty protetyczne i tradycyjne protezy pokrywające szersze luki. Żeby zaaplikować protezę na stałe potrzebne są tylko 4-6 implantów stomatologicznych.

Przygotowania po wszczepieniu implantu zęba

Po wszczepieniu implantów stomatologicznych implantolog wystawia dla pacjenta listę zaleceń, których trzeba przestrzegać. Zaraz po wszczepieniu implantów należy przygryzać sterylny gazik na trzydzieści minut po zabiegu. W ciągu najbliższych kilku godzin nie można jeść, a najbliższe posiłki powinny być płynne lub półpłynne oraz lekkostrawne. Należy także unikać parzących potraw, aby nie rozgrzewać jamy ustnej, co mogłoby wzmocnić ból. Dentyści w tego typu sytuacjach przeważnie zalecają używanie lodowatych okładów, a nawet ssania lodowych kostek i spożywania schłodzonych napojów.

Po wszczepieniu implantów stomatologicznych mogą pojawić się takie objawy jak opuchlizna i ból. Trzeba koniecznie trzymać się przepisanych przez dentystę ilości tabletek przeciwbólowych. Zwiększenie dawek nie umniejszy dolegliwości, a jedynie może być ryzykowne dla zdrowia. Implanty zębów wymagają dokładnej higieny jamy ustnej. W tym zakresie przydatne będą antybakteryjne pasty. Tak samo w przypadku szorowania zębów powinno się kupować miękką szczoteczkę i ostrożnie oczyszczać jamę ustną, aby nie urazić miejsca wszczepu i nie zniszczyć szwów.

Przez kilka dni konieczne jest zrezygnowanie z używek np. papierosów. W ciągu co najmniej 3 tygodni należy unikać solarium, sauny, pływania i wszelkiego wysiłku fizycznego. Stomatolodzy za każdym razem przypominają pacjentom, żeby nie dotykali językiem ani palcami miejsca zabiegowego, by nie doprowadzić do powikłań. Największym wymogiem jest pilnowanie wszystkich wyznaczonych wizyt kontrolnych u dentysty, nawet jeżeli pacjent nie zauważa niepokojących objawów. Dzięki wizytom, stomatolog sprawdza przebieg procesu integracji oraz może stwierdzić, czy zespojenie kości z implantem przebiega dobrze. Po leczeniu implantologicznym wymagane są zaledwie częste wizyty kontrolne 2 razy w trakcie roku.

http://www.stomatolog-torun.pl/

Strona używa cookies
Ok