W jaki sposób założyć i korzystać z osobistego e-podpisu?

Procedura osiągnięcia osobistego e-podpisu nie jest szczególnie skomplikowana. Właściwie w paru prostych krokach da się założyć osobisty elektroniczny certyfikat kwalifikowany, przypisany tylko jednej osobie. W jaki sposób założyć osobisty elektroniczny certyfikat kwalifikowany? Wystarczy kupić zestaw gdzie znajduje się oprogramowanie, czytnik oraz karta, a następnie podłączyć program w wybranym komputerze. Ostatecznym elementem jest zatwierdzenie personaliów nabywcy w punkcie partnerskim. To jest niezbędne do zamówienia własnego e-podpisu, z uwagi na to, że to za sprawą spotkania firma dostarczająca certyfikaty zatwierdza, że odpowiednia, niepodszywająca się pod nikogo innego, osoba będzie używała podpisu.

Jeśli jednak wszystkie formalności zostaną dopełnione z elektronicznego podpisu kwalifikowanego można czerpać bez ograniczeń na wskazany okres. Data ważności da się wskazać samodzielnie. Zamawiając zestaw określamy, czy oczekujemy podpisu  na rok, dwa czy trzy lata. Po tym czasie wystarczy przedłużyć o kolejne lata osobisty podpis i wciąż korzystać z niego bez trudu. Aby móc bezpiecznie korzystać z certyfikatu kwalifikowanego niezbędnych będzie parę elementów, jakie decydują o poprawnym zostawianiu podpisu.

Co składa się na bezpieczny własny elektroniczny certyfikat kwalifikowany?

Głównym narzędziem, niezbędnym, aby móc korzystać z osobistego e-podpisu jest zestaw zamówiony w sklepie producenta albo jego partnerów. Z reguły w zestawie znajdziemy: program komputerowy służący obsłudze osobistego e-podpisu, kryptograficzna karta oraz czytnik lub token.

Obok tego do każdego pojedynczego osobistego e-podpisu dodane są dwa specjalne kody PIN oraz PUK. Są one niezbędne do odpowiedniego stosowania osobistego e-podpisu. Kod PIN potrzebny będzie przy każdorazowym podpisywaniu plików, natomiast kod PUK to zabezpieczenie w razie jeśli dodany kod PIN został po raz trzeci dodany błędnie i tym samym certyfikat został zablokowany. Prawidłowy kod PIN stosowany przy certyfikatach kwalifikowanych w sumie składa się z 6 do 8 cyfr. To kluczowe, żeby zachować kod PIN tylko dla siebie. W razie potrzeby kod PIN da się zaktualizować.

Posiadając tak samo czytnik albo token oraz numer PIN, da się podpisywać dokumenty, z uwagi na to podawanie ich komuś innemy może wywołać pojawienie problemów. Wynika to z tego, że elektroniczny certyfikat kwalifikowany ma równą siłę prawną, co podpis odręczny. W momencie utraty jakiegoś z elementów służących do zostawiania osobistego e-podpisu, powinno się jak najszybciej powiadomić centrum certyfikacji, by doprowadzili do wyłączenia podpisu, aby nie mogła skorzystać z niego inna osoba. Działania z zakresu bezpieczeństwa są tutaj fundamentem, ze względu na to powinno się utrzymać szczególną ostrożność.

Jak podpisać dokument?

Dodawanie osobistego e-podpisu nie należy do skomplikowanych czynności. Posiadanie osobistego e-podpisu pozwala na podpisywanie dokumentów w wielu formatach. Przeznaczone do obsługi oprogramowanie pozwala na składanie podpisu w paru programach: świetnie dopasowany do pracy jest m.in. z programem Płatnik.

Dla przykładu pliki PDF można podpisywać poprzez program do ich odczytywania: Adobe Reader. Wystarczy tylko otworzyć odpowiedni dokument i znaleźć wariant wśród wgranych certyfikatów. Należy wskazać swój osobisty elektroniczny podpis kwalifikowany, a następnie sprawdzić, czy jest on dobry. Kiedy wszystko jest gotowe należy zapisać wprowadzone informacje, przy tym wybierając docelowy folder zapisu. Po tych czynnościach potrzebny będzie numer PIN, jakim zostanie zatwierdzone złożenie podpisu. Po dokonaniu tych czynności, dokument jest podpisany.

Jak wygląda poprawnie podpisany dokument?

To, czy dokument został poprawnie podpisany da się szybko ocenić poprzez program albo poprzez aplikację do odczytu plików PDF. Wszystko dzięki możliwości odczytu danych o autorze. Program pokazuje zachowane informacje na temat podpisu oraz człowieka, który podpisał dokument. Aby poprawnie podpisać dokument elektroniczny, powinno się postępować zgodnie z instrukcjami. W opcjach oprogramowania muszą być dostępne narzędzia, także opcje korespondujące bezpośrednio z certyfikatami kwalifikowanymi. Wystarczy wśród wprowadzonych certyfikatów wybrać osobisty, a potem zobaczyć, czy dane się zgadzają. Jeżeli tak, należy kliknąć opcję „podpisz dokument” i potwierdzić swoje czynności poprzez podanie prawidłowego kodu PIN. Od tej chwili dokument jest podpisany ważnym elektronicznym certyfikatem .

Należy jednak pamiętać o tym, że elektroniczny certyfikat kwalifikowany ma tę samą siłę prawną, co podpis odręczny. Z uwagi na to, powinno się podpisywać tylko te dokumenty, jakich wiarygodności oraz pochodzenia jesteśmy pewni. Szczególnie, kiedy są to dokumenty wymieniane z kontrahentem.

Cena własnego podpisu elektronicznego

Aby przedstawić koszt własnego podpisu elektronicznego, powinno się pomyśleć, jak będziemy korzystać oraz jak długi okres czasu będziemy używać e-podpisu. Finalizując zakup należy wskazać, którym sprzętem planujemy operować – to jest, które elementy będzie zawierał wybrany zestaw obok samego oprogramowania sterującego podpisem – a także jego termin ważności. Osobisty elektroniczny certyfikat kwalifikowany da się wykupić na 1 rok, 2 lub 3 lata. Obok tego na koszt osobistego e-podpisu oddziałują również dodatki. Jeśli planujemy posiadać obsługę wprowadzenia oprogramowania przez dystrybutora podpisu albo pobrać dodatkowe możliwości, np. usługę znaczników czasu, określającą dokładny moment podpisania dokumentu. Należy liczyć się z tym, że cena certyfikatu wzrośnie.

https://podpis-elektroniczny.blacksoft.pl/jak-uzyskac-podpis-kwalifikowany-faq/

Strona używa cookies
Ok