Haluksy – jak zapobiegać? Kiedy zastosować leczenie profilaktyczne a kiedy operować?

Czym są Haluksy

Haluksy są popularną przypadłość przeważającej części społeczeństwa. Pośród osób zmagających się z haluksami przeważają jednak kobiety. Co jest tego powodem? O tym, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” wiemy od dawna. Jak uciec przed haluksami, w jaki sposób ekspansję zwyrodnień?

Czym właściwie jest haluks? W języku łacińskim hallux to paluch koślawy. Jest to wykrzywienie kości palucha u stopy a także zmiany w obrębie stawu. Bagatelizowane haluksy są źródłem coraz silniejszego bólu. Skąd się biorą? Zwyrodnienia te dotykają dużo częściej panie niż mężczyzn. Haluksy powstają głównie dlatego, że nosimy szpilki, które silnie obciążają i wykrzywiają stopę. Buty na wysokim obcasie powodują przeciążenie przedniej części stopy. Paluch jest wówczas silnie obciążony, nadmiernie eksploatowana jest także środkowa część stopy. U osób z nadwagą przeciążenia te są proporcjonalnie większe, a kiedy połączymy te czynniki ze z pracą w pozycji stojącej, mamy gotową klęskę dla naszych stóp.

Haluksy to w wielu przypadkach skłonność zapisana w genach- elastyczność tkanek łącznych i skłonność do deformacji w 70% ma podłoże w dziedziczeniu. Jeżeli więc twoi dziadkowie lub mama mają problem z haluksami, jak najszybciej skontaktuj się ze specjalistą, by zapobiegać im w jak najwcześniejszym stadium.

W jaki sposób leczyć

Przede wszystkim musimy zatroszczyć się o odpowiednie obuwie. Nie mogą to być absolutnie szpilki. Nie poleca się też kupowania obuwia wąskich, w których stopa nie ma miejsca do poprawnego ułożenia palców. Ludzie z haluksami muszą też wykonywać systematycznie specjalne ćwiczenia palców u stóp. Przede wszystkim należy dbać o odpowiednią dietę i wyeliminowanie ewentualnej nadwagi. Jeśli obserwujesz u siebie pierwsze objawy palucha koślawego, koniecznie zapisz się do ortopedy, który pomoże ci wybrać odpowiedni środek, który zniweluje postępowanie deformacji.

Dzisiejsza medycyna proponuje przeróżne metody leczenia i zatrzymywania haluksów. Najczęściej stosowane to:

plastry na haluksy – są to środki niwelujące ból wywołany przez zwyrodnienia. Zazwyczaj nasączone są specjalistycznymi olejkami przeciwbólowymi;
kliny międzypalcowe – pomagają ułożyć paluchy i stopę w prawidłowej pozycji, a przez to ograniczamy tarcie i ból powodowany przez haluksy.
peloty w kształcie litery T – są to specjalne wkładki żelowe, które utrzymują stopę w odpowiedniej pozycji, niwelują nacisk i hamują rozwój deformacji. Dedykowane są szczególnie dla pań, które codziennie noszą obcasy.
wkładki metatarsalne – są zrobione z silikonu; używa się je do leczenia płaskostopia poprzecznego oraz palucha koślawego. Wkładki te poprawiają ustawienie palucha i całej stopy.
opaski na haluksy – ten środek ma postać wkładki żelowej, która ma działanie łagodząca, zmniejsza otarcia i zmniejsza przeciążenia na stopie.
aparaty korekcyjne na dzień lub na noc – stosuje się je głównie do profilaktyki haluksów ale też do przyspieszenia rehabilitacji po operacji (tak, tak, haluksy niestety wymagają czasami interwencji chirurga)
Bunito duo – to korekcyjna szyna, która jest używana zarówno po to by zapobiegać deformacjom ale też by leczyć w zalążkowej fazie haluksów. Bunito duo nie paraliżuje ruchów, jest stosowana zarówno w dzień jak i w nocy. Aparat Bunito duo to jedyny dwuzawiasowy aparat na haluksy

Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi skutków lub zostało włączone za późno, może się okazać, że konieczna będzie metoda operacyjna. Obecnie istnieje kilka rodzajów zabiegów dokonywanych w obrębie stopy dotkniętej zwyrodnieniem palucha. Część zabiegów opiera się na chirurgicznej korekcji tkanek miękkich, czyli stawu i ścięgien. Inne sposoby to osteotomie, czyli korekcja kształtu kości palców i śródstopia.

Jeśli czujesz, że stan twoich stóp wymaga poprawy, koniecznie pomyśl, czy twój tryb życia nie jest obciążający dla twoich stóp. Przeanalizuj czy ktoś z bliskich cierpiał na miał zwyrodnienia kości stóp. Postaraj się zrezygnować z z wysokich obcasów. Jeżeli masz nadwagę, pomyśl nad dietą. Najważniejsza jest jednak konsultacja specjalisty, który pomoże zdiagnozować stopę i w razie potrzeby wdroży potrzebne środki zachowawcze. Warto pamiętać, że stopy mamy jedne na całe życie. To na nich opiera się całe nasze ciało, więc trzeba o nie dbać. Jeżeli odczuwasz bóle, dyskomfort podczas przemieszczania się, po całym dniu na nogach Twoje stopy są zmęczone, to najwyższy czas, by się o nie zatroszczyć. Nie pozwól, by zwyrodnienia zwiększały się z dnia na dzień.

Orteza na haluksy

Strona używa cookies
Ok