Bezbolesne leczenie nadpotliwości

Czym jest nadmierne pocenie się?

Produkowanie potu przez organizm jest efektem absolutnie normalnym. Dzięki niemu wydzielamy związki trujące ustroju oraz wyrównujemy ciepłotę ciała (m in. w czasie słonecznych dni). Organizm ludzki ma statystycznie do 3 milionów gruczołów, jakie produkują pot. Natomiast jeśli jest go zbyt dużo? Przypuszczamy, że płynie nam po dłoniach niezależnie od sytuacji? Wtedy możemy chorować na tzw. nadpotliwość, jaka nie jest bodaj prostym problemem kosmetycznym, lecz również chorobą. I jak dobrze wiadomo – schorzenia należy leczyć z kilku względów. Kluczowym spośród nich jest bez wątpienia dyskomfort, wyczuwany nieustannie w gronie pozostałych ludzi. Ogólnie determinantami nieumiarkowanego pocenia się są czynniki będące objawami poważnych chorób oraz fizjologiczne. W przypadku pierwszych wymienionych mamy kontakt z wyraźnymi zakłóceniami, które aktualnie mają miejsce w naszym organizmie, np. z hormonalnymi dysfunkcja w pracy tarczycy), neurologicznymi (m in. zespół uszno-skroniowy), chorobowymi (przykładowo głębokimi infekcjami). Nadmierne produkowanie potu nie musi dotyczyć pojedynczej partii ciała, m in. pach. Jeśli chodzi o prawidłowe pocenie się, wówczas jako kluczowe czynniki przytoczyć można choćby stres, lęk lub trening fizyczny. Mamy na nie chociażby pośredni wpływ.

W jaki sposób rozpoznaje się nadpotliwość?

Skoro zależy nam na tym, by dokładnie wiedzieć czy chorujemy na nadpotliwość, trzeba zasygnalizować taki dylemat lekarzowi ogólnemu. Wtedy on wykona z nami wszechstronny wywiad, przeanalizuje rozległość problemu i pouczy nas o przeciwwskazaniach do łagodzenia dolegliwości. W pierwszej kolejności przepisze następne badania, przykładowo test Minora. Wygląda on następująco: strefy, w których ma szansę powstawać nadmierna potliwość, są posmarowane jodyną i obsypane mączką ziemniaczaną. Głębokie zabarwienie wskazuje występowanie schorzenia. Drugą rzeczą jest jej terapia za pośrednictwem specjalistycznych strategii. Niewątpliwie nie chodzi tu o opłukiwanie rąk przez 30 minut w wodzie z rumiankiem czy o wielokrotną wymianę garderoby. Są to ogólne strategie, lecz najczęściej mało funkcjonalne.

Metody leczenia nadpotliwości

Do sposobów nieagresywnych należą jontoforeza, iniekcje z wykorzystaniem toksyny botulinowej oraz terapia za pośrednictwem lasera. Jeśli chodzi o dwa pierwsze, to wynik leczenia utrzymuje się co najwyżej kilka miesięcy. Jonoforeza opiera się na uszkadzaniu kanałów jonowych z wykorzystaniem prądu oraz specyfików cholinergicznych, zaś botoks sprowadza się do „paraliżu” połączeń nerwowych (w sposób odwracalny), które uzupełniają pojedyncze fragmenty naszego ciała w pot. Najkorzystniejszą z procedur jest leczenie nadpotliwości laserem, albowiem w niezawodny oraz niebolesny sposób dostosowuje procesy wydzielania potu. Urządzenie Accent Ultra opiera się generalnie na zastosowaniu branżowych głowic, jakie transmitują fale radiowe. Przykłada się je do wybranych części ciała, gdzie uprzednio rozpoznano nadmierne wytwarzanie potu. Jednorazowy zabieg trwa przeciętnie 15-20 minut, a w jego czasie absolutnie nie wyczuwa się żadnego bólu, parzenia, rwania etc. Mamy możliwość się z powodzeniem rozluźnić. Co ważne – wiązka lasera wcale nie zostawia śladów, defektów oraz nie uszkadza okalających tkanek.

W jakich przypadkach nie można korzystać z laseroterapii?

Niestety nie każdy ma opcję poddać się terapii laserowego leczenia nadpotliwości. Do kluczowych przeciwwskazań kwalifikuje się mocna opalenizna, laktacja, nowotwory, bliznowce, pompa insulinowa, nadwrażliwość na słońce, padaczka bądź nieuregulowana cukrzyca. Praktycznie jakąkolwiek chorobę należy początkowo omówić z lekarzem ogólnym, zaś dopiero wówczas kosmetologiem. Trzeba wiedzieć o tym, iż na 3 tygodnie przed zabiegiem (jeśli lekarz wyrazi zgodę) należy przerwać popijać zioła bądź brać je w postaci pastylek. Chodzi tutaj o wszelkie słynne zioła, np. odchudzające, oczyszczające czy relaksujące. Analogiczna zasada tyczy się medykamentów, m in. leków homeopatycznych, leków sterydowych, przeciwtrądzikowych, wskazanych specyfików uspokajających albo szczepionek. Kilka miesięcy należy poczekać od odłożenia preparatów, które posiadają w swojej kompozycji pochodne retinoidów. Tylko po takim czasie można iść na zabieg leczący nadmierną potliwość. Praktycznie w ogóle nie powinniśmy również używać poniektórych kosmetyków, np. kremów z substancjami zapachowymi, środków przeciwbakteryjnych czy dezodorantów. Przed zabiegiem w żadnym przypadku nie możemy pić jakiegokolwiek napojów wyskokowych. Jeśli napoczniemy chociaż kieliszek czerwonego wina, musimy darować go sobie na 24 godziny. Z jakiego powodu istnieje aż tak dużo zastrzeżeń? Światło lasera to skupione światło, które może sparzyć skórę. Mówiąc w skrócie: światło padające właśnie na konkretny rejon (znacznie obniża się jego rozpraszanie). Jeśli nasza skóra pod działaniem niezależnych okoliczności będzie na nie znacznie bardziej wyczulona, w takim przypadku ma szansę dojść do niemiłych konsekwencji. Obrazowo retinoidy wchodzą po prostu ze światłem w interakcje, które mogą być podłożem przyczynowym oparzeń. Zamierzasz wiedzieć dużo więcej? Wejdź w ten link – Leczenie nadpotliwości Toruń

Strona używa cookies
Ok