Zalety i rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła przenoszą energię cieplną do budowli, pobieraną z powietrza, z wody lub z ziemi. Taka pompa zazwyczaj zbudowany jest z 2 komponentów: zewnętrznego, jaki pozyskuje energię ze źródła i wewnętrznego rozprowadzającego ciepło. Tego typu urządzenie to efektywna technologia ocieplania domu w porze zimowej i schładzania go latem, jaka przy zużyciu stosunkowo niskich kosztów, przesyła ciepło do instalacji c.o. Pompę ciepła da się wykorzystać tak samo w mieszkaniu, domu oraz pozostałych budowlach , a dzięki poborze ciepła z odnawialnych źródeł i braku emisji zanieczyszczeń jest to metoda przyjazna środowisku. Wielką zaletą pompy ciepła Toruń jest także brak konieczności instalacji komina.

Ponadto pompy charakteryzują się dość niegłośnym trybem pracy i wyjątkową wytrzymałością. Pompa ciepła, jaka jest regularnie przeglądana, przy czym należy pamiętać, że ceny serwisu są całkiem małe, przeważnie służy przez wiele lat bez konieczności wymiany. Można ją zainstalować wspólnie z instalacją c.o. i do ocieplania wody poprzez instalację ciepłej wody użytkowej (c.w.u). Pompa ciepła, jako dobrze zaprojektowana technika ogrzewająca, posiada jest przez systemy sterownicze dostosowane do prostej obsługi dla użytkownika. Co więcej sprawdzi się w większości budynków.

Mechanizm działania pompy ciepła

Pośród pomp ciepła wynajdziemy ich parę rodzajów różniących się przez źródło energii. Sama w sobie pompa ciepła nie wydziela energii, to typ przekaźnika, jaki w pierwszej fazie pobiera energię i przemienia ją w celu ocieplenia domu. Bez względu na to, czy źródłem jest woda, powietrze albo grunt, pompa ciepła Toruń składa się z 2 modułów. Moduł zewnętrzny, źródło dolne, ma na celu czerpać jak najwięcej energii ze źródła. Ta część jest fundamentem pompy ciepła i z tego powodu tę część powinno się dobrać do używanego źródła. Moduł zewnętrzny dostarcza zachowaną energię do wewnętrznego modułu zakładanego już w środku domu. W tej części pobrane ciepło jest przekazywane do instalacji c.o. Transfer ciepła wraz z redukcją ciśnienia i dopasowaniem temperatury skutkuje przekazaniem ciepła do całego wnętrza domu. Za sprawą pompy ciepła da się ogrzać wszystkie pokoje, a ponadto wspomóc instalację ciepłej wody użytkowej. W ten sposób mieszkańcy otrzymują także możliwość instalacji ogrzewania zarówno ściennego jak i podłogowego. Natomiast pracę pompy ciepła reguluje prosty w obsłudze układ sterowania.

Jakie są typy pomp ciepła

Pompy ciepła gruntowe

Gruntowa pompa ciepła to przyjazne środowisku rozwiązanie, jaki da się wykorzystywać przez cały rok. Ze względu na fakt, że taka pompa ciepła wysysa energię słoneczną zgromadzoną w ziemi, a temperatura ziemi ma zwykle podobną wartość. Ciągle magazynowana energia przesyłana jest do układu grzejącego w wewnętrznym module. Ważną zaletą tego typu pompy ciepła jest proekologiczność, dlatego że nie wydziela ona zanieczyszczeń. Pompa ciepła gruntowa to projekt wymagający szerszej powierzchni dookoła budynku, żeby cała pompa była efektywna. Rezultat budowy pompy ciepła przyniesie wiele zysku, na które opłaca się zdecydować.

Pompy ciepła powietrzne

Podstawową wartością pomp ciepła jest ich spora proekologiczność. Powietrze jako odnawialne źródło zapewnia dużą wydajność pompy ciepła, a do tego nie niszczy środowiska. W takiej sytuacji zewnętrzny moduł przenosi energię powietrzną na ciepło oraz przenosi ją do instalacji c.o.. Pompa ciepła powietrzna może zostać zastosowana w w budynkach mieszkalnych i usługowych. Taki rodzaj pompy ciepła charakteryzuje się bezgłośną pracą, niezależną od pogody. Dodatkowego źródła ciepła trzeba szukać dopiero gdy temperatura powietrza zjedzie poniżej – 5 stopni.

Pompy ciepła wodne

Wodną pompę ciepła da się zamontować tylko w sytuacji, gdy w okolicy zamieszkałego domu znajduje się zbiornik wody. Inaczej wymagane będzie przygotowanie specjalnej studni. Warto wziąć też po uwagę, że kiedy używamy zbiornika naturalnego, wymagana będzie filtracja wody. Trzeba przemyśleć montaż wodnej pompy ciepła, ponieważ zapewnia ona ciągłe ogrzewanie w okresie zimowym i chłodzenie w sezonie letnim. Pompa ciepła pobiera wodę i przekazuje ją do domu, po czym na bazie wymiany energii dostarcza wodę ciepłą, po czym odrzuca zimną wodę. Dużą zaletą wodnej pompy ciepła jest to, że działa, gdy jest wielkie zapotrzebowanie na ciepło.

Dlaczego warto zamontować pompę ciepła?

Podstawową zaletą zakupu pompy ciepła, wynikającą z czerpania energii ze źródeł odnawialnych jest ekologiczność i energooszczędność. W zestawieniu do pozostałych źródeł energii, stosowanie pompy ciepła nie wysyła mocno szkodliwych substancji ani odpadów. Wobec tego jest to rozwiązanie w pełni ekologiczne. Dzięki temu, że instalacja pompy ciepła jest wysoko przyjazna dla środowiska, proponowane są specjalne dofinansowania budowy ekologiczne. Co więcej należy wspomnieć, że stosunkowo małe koszty użytkowania dość szybko zwracają koszty wydane przy podjęciu inwestycji, a wydajność i sprawność odpowiednio przygotowanej i regularnie serwisowanej pompy dochodzi nawet do 50 lat nieustannego zużycia.

Aplikacja pompy ciepła wybranego rodzaju eliminuje także konieczność posiadania komina i zaplecza, gdzie składowany byłby opał i kupna opału. Koszty są zatem znacząco niższe w porównaniu do pozostałych źródeł ciepła. Co więcej pompy ciepła są praktycznie bezobsługowe. Dzięki prawie pełnemu zautomatyzowaniu potrzebuje tylko niewielkiego nadzorowania działania systemu. Użytkownicy nie muszą marnować czasu na dodawanie opału .

Warto zdecydować się na pompę ciepła również ze względu na samo zastosowanie. Pompy ciepła dają sporo możliwości zaczynając od układu grzewczego, jaki zapewnia ciepło dla pokoi i użytkowej wody. Pompa może spasować się z ogrzewaniem podłogowym oraz grzejnikowym, dlatego zapewnia najlepsze efekty. W ciepłe miesiące może również wspomóc chłodzenie pokoi, dlatego też stosowanie pompy ciepła jest wielofunkcyjne i komfortowe.

Strona używa cookies
Ok