Turystyczny termos – który najlepszy oraz jak go wybrać?

Termos turystyczny – jaki najlepszy i czym kierować się przy jego wyborze?

Planując podróż powinniśmy zatroszczyć się o porządne przygotowanie. Szczególnie jeżeli jedziemy w góry albo planujemy długie zwiedzanie, trzeba pamiętać nie tylko o zaopatrzeniu prowiantu czy wody, ale też spakowaniu ciepłego lub zimnego napoju. Wielu z nas ceni sobie wycieczki z termosami turystycznymi, które przez wiele godzin utrzymują chłód lub ciepło kawy, herbaty albo innego napoju. Jakie turystyczne termosy są oceniane jako najlepsze i z jakiego powodu? Z reguły przede wszystkim interesującym nas parametrem jest długość utrzymywania temperatury, choć tak samo istotna jest szczelność i wytrzymałość. Wśród szczególnie zananych turystycznych termosów wyróżniamy termosy firm Stanley, Thermos i Esbit, z tego względu warto się im przyjrzeć.

Który turystyczny termos wybrać?

Chcąc wybrać turystyczny termos nalepiej spojrzeć na parę istotnych kryteriów, które zaważą na tym, czy turystyczny termos nada się w konkretnych warunkach, czy nie. Istotna jest tu funkcjonalność, forma i tworzywa, z których termos turystyczny jest wykonany. Im bardziej zależy nam na dobrym wykonaniu, tym rozsądniej szukać termosu wykonanego z dobrej jakości materiałów, które nie mają niebezpiecznych substancji i dodatnio oddziałują na dobre funkcjonowanie termosu turystycznego.

Warto również pomyśleć o tym, żeby termos miał zewnętrzną powłokę, dzięki której uzyskamy gwarancję, że turystyczny termos nie ucieknie się nam z dłoni również w rękawiczkach. Oceniając po tym, jak dalekie przewidujemy wędrówki, powinniśmy dopasować pojemność wybranego termosu. Z reguły turystyczne termosy dostępne są w pojemności: 0.5l, 0.75l oraz 1l. Im mniejsza wyprawa tym mniejszy termos wystarczy. Na długie wycieczki lepiej zdecydować się na pojemny termos.

Najistotniejszym parametrem, jakim powinniśmy się zainteresować, chcąc sprawdzić, jaki turystyczny termos wybrać jest czas utrzymywania ciepła lub chłodu. W tym zakresie istotny jest nie tylko czas zatrzymania ciepła bądź zimna, dlatego że w przypadku najlepszych termosów może to być nawet cała doba, ale również zakres temperatur. Nie ma termosu, który zachowa przez wiele godzin dokładnie tę samą temperaturę. Warto wspomnieć, że im bardziej zapełniony termos, tym dłużej będzie on się sprawdzał. By jednak termos turystyczny stał się najlepszy, musi posiadać dobry korek. To ten element decyduje o trwałości termosu. Z reguły zamknięcia są zakręcane albo automatyczne z przyciskiem. Jeśli zamknięcie nie będzie dobrej jakości, termos nie zachowa temperatury.

Szczególnie popularne turystyczne termosy

Na rynku możemy kupić sporo turystycznych termosów, chociaż szczególnie znane i polecane należą do trzech producentów, od lat tworzących zarówno termosy na żywność oraz termosy do napojów, a także kubki termiczne (one mniej sprawdzają w czasie długich wycieczek i charakteryzują się niższą pojemnością) wysokiej jakości. Bardzo znane turystyczne termosy pochodzą z firm: Stanley, Thermos i Esbit. Są one szczególnie cenione przez różnych wielbicieli wycieczek i podróży. Czym wyróżniają się ich turystyczne termosy?

Turystyczne termosy Stanley

Termosy firmy Stanley mają wieloletnią tradycję powstawania. Tworzone od niemal stu lat termosy z wkładem stolowym są całkiem wytrzymałe i od lat sprawdzały się w największych wyprawach. Zdaniem firmy są tak trwałe, że dadzą radę służyć przez wiele lat w ciężkich warunkach, nie tracąc na swoich zdolnościach izolacji termicznej. Jak już wiemy, zdolność zatrzymania zimna lub ciepła zależy od wielkości i napełnienia termosu turystycznego oraz jego budowy. Poszczególne modele mają inne możliwości.

W przybliżeniu turystyczne termosy firmy Stanley do napojów lub posiłków zatrzymają:

  • izolację termiczną cieplną – od 12h w mniejszych termosach do 20-24h w średnich, a nawet do 40h przy największych pojemnościach (1,3l);
  • termiczną izolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać izolacja termiczna w przypadku turystycznych termosów Stanley jest bardzo wysoka. Trzeba jednak wiedzieć, że w każdym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z biegiem kolejnych godzin stanie się co raz wyższa/niższa.

Turystyczne termosy Thermos

Inną tak samo znaną i często zalecaną firmą projektującą turystyczne termosy i kubki termiczne jest firma Thermos. To jedna z największych firm tworzących termosy od lat, z najwyższej jakości surowców i materiałów. Co więcej Thermos produkuje termosy w swoich fabrykach, bez pomocy innych firm.

Produkty firmy Thermos zachowują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Turystyczne termosy Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat odnosi sukcesy w projektowaniu kolejnych obiadowych termosów oraz termosów na picie. Ich szeroka oferta kubków i termosów zachęca pasjonatów podróży, a doskonałe właściwości utrzymywania zimna lub ciepła, dobra cena i jakość, zachęcają, żeby przynajmniej przetestować ich produkty.

Termosy Esbit zachowują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, zatrzymanie ciepła dla płynu ok. 98 °C i temperaturze powietrza 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12h, a po 24 godzinach około 40 °C.

Czy termos można czyścić w zmywarce?

Zapamiętajmy, że kubków termicznych oraz termosów nie należy czyścić w zmywarce. Producenci termosów mówią, że w zmywarce da się czyścić zaledwie korek, choć nie tyczy się to każdego modelu. Zwykle termosów nie wkładamy do zmywarki, bo mocne detergenty i wpływ wysokiej temperatury w czasie czyszczenia, może ujemnie wpłynąć na ich umiejętność do utrzymywania temperatury.

termos turystyczny

Strona używa cookies
Ok