Bezpieczeństwo na drogach zależne jest przede wszystkim od techniki prowadzenia samochodu. Dość często chaotyczne i nierozważne zachowania na jezdni są przyczyną kolizji i wystawiają innych na utratę zdrowia. Najgorszym wrogiem użytkowników ruchu samochodowego jest brak wyobraźni. Kierowcy dość często źle szacują możliwości swoich aut i jeżdżą na granicy ryzyka. Sytuacje takie jak wyprzedzanie w słabo widocznym miejscu czy wyprzedzanie bez zerknięcia w lusterko to normalna rzeczywistość na lokalnych ekspresówkach, która niestety jest przyczyną tragedii. Obecnie największym wyzwaniem szkół jazdy i ośrodków organizujących kursy jazdy defensywnej jest kształtowanie świadomości niedoświadczonych kierowców co do przewidywania zagrożeń drogowych i zachowań innych uczestników ruchu. Szerzenie idei jazdy bezpiecznej to obowiązek w czasach wzmożonego ruchu komunikacyjnego. Pokażemy Tobie zatem jak prowadzić samochód kulturalnie i bezpiecznie, tak by nie stwarzać zagrożeń na drogach.

Dobra kondycja samochodu to połowa sukcesu

Przed każdą, długodystansową trasą upewnij się czy wszystko w Twoim samochodzie działa tak jak trzeba. Najczęściej przyczyną kolizji są czynniki wynikające z złego stanu technicznego pojazdów. Szczególnie groźna jest awaria auta na ruchliwej drodze, gdy kierowca znajduje się w sytuacji bez wyjścia. Niektórym rzeczom możemy jednak zapobiec, poprzez wykonanie profilaktycznych czynności. Najpierw zacznij od kontroli ciśnienia opon i oceny ich stanu. Dobre opony samochodowe zabezpieczają przed wypadnięciem z jezdni i zapewniają lepszą kontrolę trakcji. Następną równie ważną czynnością jest badanie świateł samochodowych. Dobra widoczność samochodu to podstawa. Zadbaj także o niezawodne hamulce, przez które nie dopuścisz do zderzenia z wyskakującą z lasu zwierzyną. Skontroluj także ilość płynów samochodowych. zanim odpalisz samochód umyj lusterka i szyby, by móc dobrze obserwować drogę i pobocze. Generalnie wszystkie te czynności trwają kilkanaście minut, a w dużej liczbie sytuacji mogą uratować nam życie.

Pozytywne nawyki kierowcy pierwszym krokiem do sukcesu

Jazda defensywna zaczyna się tak naprawdę w głowie każdego kierowcy. To jak nastawimy się do drogi i jak kontrolujemy swoje emocje ma znaczący wpływ na styl jazdy. Zanim ruszymy w podróż warto jest zanalizować całą trasę, by nie spotkać problemów, takich jak gwałtowne zawracanie z niewłaściwie wybranej drogi. Orientacja w standardowych na konkretnym odcinku drogi niebezpieczeństwach będzie bardzo przydatna. Każdy kierowca musi również przybrać właściwą pozycję ciała na fotelu. Pamiętaj – usiądź w sposób komfortowy, tak aby zachować prawidłową odległość do kierownicy i do pedałów. Ustaw fotel samochodowy w najlepszy dla siebie sposób i w dalszej kolejności dostosuj lusterka w taki sposób, by zarys auta był ledwie widoczny. W lusterku musisz mieć możliwość obserwacji całej jezdni. W trakcie długiej trasy najważniejszy jest komfort klimatyczny. Wybierz optymalną temperaturę i wilgotność w wewnątrz samochodu, zwracając uwagę na to, że nie może być w niej zbyt ciepło. Wysoka temperatura w samochodzie może mieć wpływ na dolegliwość oczu i szybsze znużenie. Wszelkie ruchome elementy wyposażenia samochodu, bagaże, lub ułożone w bagażniku płyny eksploatacyjne powinny być zabezpieczone, by nie przeszkadzały kierowcy podczas prowadzenia auta. Dokonanie tych wszystkich czynności lepiej przygotuje Cię do prowadzenia samochodu.

Analiza zagrożeń w ruchu drogowym

Zazwyczaj zdarza się nam oceniać zachowania innych uczestników ruchu drogowego . Jednak, czy potrafimy wyciągać z tego jakiekolwiek wnioski? Podczas szkolenia na prawo jazdy instruktorzy mówią o tym, czym jest zasada ograniczonego zaufania. W praktyce stosowanie tej zasady jest bardzo przydatne i podwyższa poziom bezpieczeństwa na drogach. Oczywiście nie zawsze umiemy zauważyć nagłą zmianę pasa ruchu, czy zjazd samochodu bez sygnału ostrzegawczego. Zachowując odpowiedni odstęp ( według specjalistów są to 3 sekundy od samochodu znajdującego się przed nami) i nie dekoncentrując się niepotrzebnymi czynnościami, takimi jak zmiana kanału radiowego, jesteśmy w stanie lepiej ocenić postawy innych kierowców i błyskawicznie zareagować na jakiekolwiek zagrożenia. Pamiętajmy także o tym, żeby samemu o wiele szybciej informować innych uczestników ruchu o swoich zamiarach. Kierunkowskaz wskazujący kierunek skrętu powinien być wciśnięty jeszcze przed hamowaniem. Będąc w pobliżu świateł na skrzyżowaniu zobaczmy jakie światło pojawia się na równoległych pasach dla pieszych. Czerwone światło na pasach wskazuje nam, że w krótkim czasie dla nas również zapali się kolor wstrzymujący ruch. Patrz w lusterka, w szczególności przy możliwości wyprzedzenia, żeby nie doprowadzić do zderzenia z pojazdem, który rozpoczął ten manewr przed nami. I na koniec, postaraj się jeździć kulturalnie. Nie irytuj się, ani innych bez potrzeby. Umożliwiaj innym bezpieczne włączenie się do ruchu i w miarę możliwości przepuszczaj pieszych na pasach. Bezpieczeństwo zależy głównie od Twojego zachowania!

Nie zawsze dostajemy możliwość na kompletne przećwiczenie wszystkich sytuacji drogowych. Okrojony czas zajęć praktycznych na kursie na prawo jazdy umożliwia jedynie zaznajomienie się z ryzykiem w ruchu drogowym. Jednak od pewnego czasu co raz więcej ośrodków szkoleniowych dla kierowców prowadzi kursy bezpiecznej jazdy, podczas których masz szansę zobaczyć na czym polega jazda defensywna w praktyce i jak jeździć bezpiecznej. Wiele ośrodków doskonalenia stylu jazdy oferuje zajęcia na torze poślizgowym i w symulatorze jazdy ryzykownej, co odpowiednio rozwija umiejętności kierowców. Kurs jazdy bezpiecznej to przeciętnie koszt 400 złotych za podstawową formę szkolenia. Mało czy dużo, niech każdy z Was oceni z osobna. Jednak pamiętajcie, że bezpieczeństwo i nasze zdrowie nie mają ceny.

Jeżeli zainteresował Cię kurs jazdy bezpiecznej, zawitaj do naszej szkoły jazdy w Toruniu. Oferujemy specjalistyczne szkolenia i doświadczonych instruktorów. Zapraszamy do wyspecjalizowanego ODTJ w Toruniu i na naszą stronę www: jazda defensywna.

Strona używa cookies
Ok