Prawo jazdy to dzisiaj dokument obligatoryjny. Ułatwia nam znalezienie pracy (bardzo duża liczba kierowników przyznaje się, że w procesie rekrutacji bierze pod lupę czy określony aplikant ma prawo jazdy) i zwiększa nasz własny komfort. Mamy możliwość dostrzec, ze obecnie bardzo dużo młodych osób (w wieku licealnym) zapisuje się na kurs na prawo jazdy kat B, pomimo, że uaktualniane przepisy zdecydowanie utrudniają zdanie egzaminu w WORD.

Dysponując własnym samochodem mamy szansę się poruszać bez żadnego kłopotu. Ale istnieje jeszcze jeden ważny walor posiadania prawa jazdy – szansa zdobycia lepiej odpłatnej i pasjonującej pracy. Już z kategorią B nasze możliwości na rynku pracy się powiększają. Dysponując większą liczbą kategorii (np C+E) mamy możliwość uzyskać stanowisko w transporcie międzynarodowym. Wypłata na tym stanowisku, dla młodych kierowców, jest minimum dwukrotnie większa niż najmniejsze polskie wynagrodzenie. Kierowcy samochodów ciężarowych z jednorocznym doświadczeniem mogą liczyć na zarobki przewyższające 2 minimalne pensje. Identycznie kształtuje się sytuacja osób, które mają zdolności do przewozu osób – ukończony kurs na kategorię D.

Teraz przedstawimy Tobie krok po kroku, najpopularniejsze kategorie prawa jazdy. Opowiemy również o specjalistycznych kursach związanych z doskonaleniem sprawności jazdy. Mamy nadzieję, że po lekturze tego mini poradnika zapiszesz się na stosowny dla Ciebie kurs do szkoły jazdy.

Jak wygląda kurs na prawo jazdy kat. B?

Szkolenie na prawo jazdy kat. B to najpopularniejsze i równocześnie najszybsze szkolenie, w którym mogą wziąć udział osoby z ukończonym 18 rokiem życia o odpowiednich możliwościach zdrowotnych potwierdzonych badaniem lekarskim. Kurs składa się z dwóch faz – teoretycznej i praktycznej. Na zajęciach teoretycznych kandydaci pozyskują wiedzę o budowie pojazdu osobowego i o przepisach ruchu drogowego. Każdy kursant musi również odbyć zajęcia związane z pierwszą pomocą. Ażeby przejść do lekcji z praktyki (jazdy samochodem) kandydat musi zdać wewnętrzny sprawdzian kompetencji. Zajęcia praktyczne trwają 30 godzin, po czym uczestnik kursu może przystąpić do egzaminu państwowego w WORD. Prawo jazdy kat. B upoważnia do prowadzenia pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) do 3,5 tony, oraz ciągnika rolniczego. Kursy na kategorię B oferowane są przez szkoły jazdy właściwie w dowolnej gminie. Koszt kursu to przeważnie 1300 złotych.

Prawo jazdy na samochody ciężarowe

Bardzo duża liczba moich przyjaciół opowiada, przyznaje iż od najmłodszych lat zamierzało zostać kierowcą samochodu ciężarowego. Nawet niektóre kobiety twierdzą, że ten zawód jest dla nich atrakcyjny. Kierowca pojazdu ciężarowego to zawód pełen wyzwań, lecz także niezwykłych przeżyć. Jeżeli nie straszne Ci są długie trasy i noce w ciasnej kabinie, to praktycznie może spełnisz się w tym zawodzie. Na starcie jednak musisz ukończyć szkolenie na prawo jazdy kat. C. A jeśli myślisz o kierowaniu pojazdu ciężarowego z przyczepą (popularnie nazywanego TIR-em) jednocześnie musisz odbyć jeszcze kurs na kat. E. Plan szkolenia kształtuje się bardzo identycznie jak szkolenie na kat. B z tą subtelną różnicą, że na lekcjach z praktyki prowadzisz samochód który waży znacznie ponad 4 tony. Pozyskanie dokumentu deklarującego kwalifikacje również możliwe jest po zdaniu egzaminu w WORD. Ale to jeszcze nie wszystko. Osoby marzące o karierze w samochodzie ciężarowym muszą ukończyć jeszcze jeden kurs tzw. wstępną kwalifikację. Jest to szkolenie, które zaświadcza Twoje umiejętności kierowcy zawodowego. W praktyce jest to po prostu dodatkowy kurs za który musisz zapłacić. No ale przepisy to przepisy.

Kursy doskonalenia techniki jazdy

Kursy specjalistyczne dla kierowców, których głównym zadaniem jest powiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, przygotowywane są w Ośrodkach Doskonalenia Techniki Jazdy. Proponowane są zarówno młodym, jak i kierowcom z wieloletnią praktyką, dla których istotne jest trwałe zwiększanie umiejętności w trasie. Te fachowe szkolenia poruszają takie zagadnienia jak – jazda ekonomiczna, jazda bezpieczna, czy niebezpieczeństwa w ruchu samochodowym. Wykonywane ćwiczenia takie jak jazda na torze poślizgowym, jazda w zakręcie podsterownym, czy nagłe wkroczenie pieszego mają tworzyć stosowne postawy na drodze i uruchamiać wyobraźnię kierowców co do przypadkowych wydarzeń. Profesjonalne szkolenie jazdy bezpiecznej, czy praktyczne szkolenie z zagrożeń w ruchu drogowym to doskonałe rozwiązanie dla ludzi, którzy chcą uzyskać większą pewność za kierownicą.

Szkoły jazdy dostarczają nam co raz większa ilość kursów, w trakcie których możemy udoskonalić lub sprawdzić swoje predyspozycje za kierownicą. Jedno jest oczywiste – dobrze jest zgromadzić trochę pieniędzy i zapisać się na kurs na prawo jazdy. Im prędzej tym łatwiej. Świetnym okresem na przystąpienie do szkolenia na prawo jazdy kat. B jest liceum, kiedy nie masz rodziny na utrzymaniu, ani ograniczającej Cię pracy. Bardzo duża liczba rodziców wysyła dzieci na kursy w ramach niespodzianki na osiemnaste urodziny. To z pewnością najlepsza inwestycja w samodzielne życie.

Wszystkie kursy odnajdziesz w ofercie szkoły jazdy Rajder w Toruniu. Przeskocz teraz na stronę www klikając tutaj: szkola jazdy torun

Strona używa cookies
Ok