Kierowcy karetek muszą kończyć specjalistyczne kursy

kursy i szkolenia dla kierowców pogotowia ratunkowego kursy na pojazdy uprzywilejowane Toruń

kursy i szkolenia dla kierowców pogotowia ratunkowego kursy na pojazdy uprzywilejowane Toruń

Na czym polega zawód kierowcy karetki?

Nie istnieje pewnie osoba, która nie widziałaby sanitarki wyjeżdżającej na sygnale. Nie tylko z powodu hałasu, jaki robi na jezdni, ale też ze względu na dramatyczność sytuacji. Karetka na sygnale oznacza bowiem jedno: wewnątrz jest poszkodowany wymagający pilnie pomocy, bowiem zagrożone jest jego zdrowie lub życie. Sanitariusze – rzeczywiście – są niezastąpieni, ale kierowca karetki też pełni istotną rolę. Co naprawdę robi? Inaczej mówiąc: czym faktycznie zajmuje się osoba, która pozostaje za kierownicą pojazdu uprzywilejowanego?

Po pierwsze jego celem jest zawożenie schorowanych osób, które potrzebują natychmiastowej pomocy bądź rehabilitacji, do szpitala albo innej placówki służby zdrowia. Transportuje także materiały lecznicze, które potrzebują szczególnych warunków transportu. Kierowca ambulansu odbiera zawiadomienia od osób zatrudnionych w dyspozytorni. To oni objaśniają mu, w jakie miejsce musi się natychmiast udać, ile pacjentów potrzebuje pomocy itp. Jeżeli jedzie indywidualnie oraz natrafi na wypadek, jest upoważniony udzielić jego ofiarom pierwszej pomocy. Kierowca pomaga także ratownikom medycznym umieszczać rannych w karetce (za pomocą noszy).

Jakie obowiązki ciążą na kierowcy karetki?

Niewątpliwie prócz zapewnienia pomocy osobie pokrzywdzonej, domaga się od kierowcy karetki, żeby rezygnował z nagłych manewrów na jezdni. Podstawowym celem jest nieszkodzenie pacjentowi, który jest zawożony do placówki medycznej. Kierowca jadący ambulansem jest zobligowany do utrzymania jej w odpowiednim stanie technicznym, w czystości oraz w gotowości do pilnego wyjazdu do osoby potrzebującej. Raz po raz musi koniecznie zachowywać łączność ze stacją ratownictwa. Kiedy kieruje już karetką, musi dość wcześnie oznajmić innym kierowcom, że spieszy z nagłym przypadkiem. Chodzi tu o sygnały akustyczne i optyczne. Każdy kierowca sanitarki musi obowiązkowo wcześniej ukończyć specjalistyczny kurs dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych, żeby móc w ogóle zacząć pracę w niniejszym zawodzie. Takie kursy są planowane poprzez ośrodki kształcenia kierowców. Należy mieć prawo jazdy z właściwej kategorii, ukończone 21 lat, potwierdzenie od lekarza medycyny pracy i psychologa o braku przeciwwskazań zdrowotnych, wykazać się sprawnością w prowadzeniu samochodu, jak również posiadać właściwe predyspozycje emocjonalne.

Czy opłaca się robić kurs na kierowce pogotowia?

Wszystko zależy od tego, czego się spodziewamy po tym zawodzie. Dobrze jest najpierw upewnić się, że mamy odpowiednią świadomość wymogów w których się go wykonuje. Kierowca ambulansu widuje się z chorymi zakaźnie, dlatego nadwyrężyć się może również jego zdrowie. Ponadto jest wystawiony na ogromny stres w czasie prowadzenia pojazdu. Występuje poważne niebezpieczeństwo, że ulegnie wypadkowi jadąc z osobą chorą z zawrotną prędkością. Poza tym kierowcy wspierają przy przenoszeniu pacjentów do szpitala bądź pokrewnych jednostek. Może to prowadzić do obrażeń dłoni, barków czy kręgosłupa. Co istotne – zatrudnienie nie odbywa się w uregulowanych godzinach. Tutaj właściwie pozostaje zmierzyć się z układem 12-godzinnym. Kolejnym podłożem stresu są kryzysowe sytuacje życiowe pacjentów, z jakimi kierowcy karetek mają kontakt systematycznie.

Nierzadko mocno oddziałuje to na negatywne samopoczucie, jest powodem depresji lub co najmniej obniżonego nastroju. Z pewnością warto ukończyć kurs na kierowcę karetki wówczas, gdy mamy pewność, że pociąga nas wyłącznie ten zawód oraz jesteśmy mocni emocjonalnie.

Na jakie przeciwności są narażeni kierowcy sanitarek?

Przeważnie na przesadny hałas (syreny sygnalizacyjne), kontakt z izotopami radioaktywnymi (istnieje opcja napromieniowania), wypadki (przykładowo prowadzenie ambulansu z ogromną prędkością, przemierzanie skrzyżowań mimo czerwonego światła), dokuczliwe wyniki działania materiałów dezynfekujących, zarazki chorobotwórcze (które mogą znajdować się, np. we krwi), przesadzony wysiłek fizyczny i wymuszoną pozycję w czasie prowadzenia sanitarki, przenoszenia chorych. Niezwykle ważnym (i również destrukcyjnym) składnikiem jest styczność z umierającymi rannymi lub zmarłymi, co wzmaga zdecydowanie poziom napięcia wewnętrznego. Kierowca ambulansu może też ulec kolejnym urazom, przykładowo tym, które spowodują sami chorzy. Ma to miejsce w przypadku pacjentów chorych psychicznie.

O tym trzeba wiedzieć!

Comiesięczne wynagrodzenie kierowcy pogotowia oscyluje w obrębie 3.000 zł brutto oraz jest uzależnione od przeróżnych czynników, przykładowo lat pracy, perspektyw finansowych szpitala lub regionu. Zleceniodawca zwraca szczególną uwagę na wiedzę oraz predyspozycje, jakie pracownik mógł nabyć wcześniej na identycznym stanowisku. Uprawnienia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi możemy nabyć jedynie na specjalistycznym kursie, zaś pracodawcy patrzą na nie przyjaznym okiem. Przeważnie do wykonywania owego zawodu jest konieczne średnie wykształcenie oraz pomyślnie zaopiniowane psychotesty. Każde zlecenie kierowcy ambulansu jest pracą indywidualną, to znaczy, że tylko osoba sterująca tym pojazdem jest za niego całkowicie odpowiedzialna. Chcesz dowiedzieć się więcej o szkoleniach dla kierowców sanitarek? wejdź tutaj – Profesjonalny Ośrodek Doskonalenia Kierowców

Strona używa cookies
Ok