STOMATOLOG DLA DZIECKA- JAK WYBRAĆ?

Są wśród nas osoby, które swoją pierwszą wizytę u stomatologa pamiętają aż za dobrze. Wielu z nas ma także nieprzyjemne wspomnienia na myśl o obowiązkowych wizytach u stomatologa szkolnego, który niedelikatnie wpychał grube paluchy do ust, rozrywając nam kąciki. Aby oszczędzić naszemu dziecku takich doświadczeń i nauczyć go, że zdrowie zębów jest bardzo ważne, należy odpowiednio wybrać specjalistę, który nie zestresuje, a zabawi malucha. Jakie warunki powinien spełniać dobry stomatolog dla najmłodszych?

  1. Wizyty adaptacyjne

Dentyści twierdzą, że pierwsza wizyta u stomatologa powinna nastąpić w wieku 2-3 lat. Gabinet dentystyczny, który niejednokrotnie przeraża dorosłych, z pewnością jest powodem stresu dla małego dziecka. Jeśli więc planujesz zapisać swoje dziecko do lekarza, wybierz tego specjalistę, który może zaoferować specjalne usługi powstałe z myślą o dzieciach. Wiele gabinetów dziecięcych ma w ofercie wizyty adaptacyjne. Jak przebiega wizyta adaptacyjna? To stopniowe zaprzyjaźnianie się dziecka z gabinetem stomatologicznym. Kluczową sprawą jest przednia zabawa: w trakcie wizyty adaptacyjnej przyszłym pacjentom wolno popatrzeć na narzędzia dentystyczne, a nawet wykonać mały zabieg dentystyczny na maskotkach. Istotny jest także udział rodziców w takiej wizycie- muszą oni dawać maluszkowi przykład-  najpierw mogą sami zbadać zęby, spokojnie siedzieć na krześle dentystycznym, szeroko otwierać buzię i pokazywać, że nie ma się czego bać. Dziecko wyczuwa strach rodziców, dlatego niezwykle istotna jest także swobodna rozmowa z dentystą i komunikowanie maluszkowi bazowych reguł dbania o higienę jamy ustnej już w trakcie pierwszej wizyty.

  1. Jak powinien wyglądać dziecięcy gabinet stomatologiczny

Wielobarwne fotele o kształcie zwierząt, misie i lalki, puzzle  w poczekalni, monitor z bajkami odwracające uwagę dziecka, dużo kolorów, bohaterowie ulubionych kreskówek na ścianach, kolorowe maseczki ochronne lekarza… Może się wydawać, że to tylko niepotrzebne detale, jednak dla malucha mają one fundamentalne znaczenie. Kolorowo urządzony gabinet stomatologiczny sprawia, że malec czuje się bardziej zrelaksowany, pomieszczenie nie jest dla niego obce. Dlatego nie wpada w nerwy i łatwiej odwrócić jego uwagę i wykonać zaplanowane zabiegi.

  1. Najnowocześniejsze formy znieczuleń dla najmłodszych

Zdarzają się osoby, które uważają, że „mlecznych zębów nie trzeba leczyć, przecież i tak wypadną”. Oczywiście jest to wyssane z palca! Zaniedbane mleczaki sukcesywnie zżerane są przez próchnicę i w końcu będzie trzeba je usunąć. Przedwczesne wyrywanie mleczaków prowadzi natomiast do patologii zgryzu przy wyżynaniu się zębów stałych. Dlatego bardzo ważne jest, by systematycznie sprawdzać stan uzębienia dziecka i nie doprowadzić do tego, by konieczne było wyrwanie zęba.

Jeszcze nie tak dawno specjalne gabinety stomatologiczne dla dzieci nie istniały. Dlatego niemal każdy z nas, z dreszczem, wspomina pierwsze stresy na fotelu dentystycznym, czy ból przy wierceniu. Na szczęście dzisiejsza medycyna dysponuje już nie tylko fantazyjnymi gabinetami dla dzieci ale także specjalnymi metodami znieczulenia. Jedną z nich jest stosowanie gazu rozweselającego. Dziecko po sedacji czuje się zrelaksowane a nawet trochę otumanione. Tutaj warto podkreślić, że sedacja jest w pełni bezpieczna dla maluchów i ma mniej skutków ubocznych niż zwyczajowe znieczulenie, z którym powiązane jest nie tylko zastosowanie budzącej strach strzykawki, ale także niemiłe poczucie zdrętwienia dziąseł i policzków.

Drugą innowacyjną metodą jest znieczulenie komputerowe– na czym ono polega? To zupełnie bezpieczna, chociaż innowacyjna technika znieczulania za pomocą dźwięku. Komputer emituje dźwięk o różnym natężeniu i stopniowo wprowadza małego pacjenta w stan odprężenia. Ten typ znieczulenia, podobnie jak sedacja, bardzo bezpieczny i szeroko rekomendowany przez dentystów głównie dlatego, że nie ma potrzeby użycia igieł, a dodatkowo unikamy nieciekawych efektów ubocznych.

W większości gabinetów dentystycznych wśród usług dla dzieci znajdziemy także możliwość założenia kolorowych wypełnień. W tym wypadku jednak możemy śmiało stwierdzić, że „to tylko mleczaki, przecież wypadną!” i pozwolić dziecku wybrać wypełnienie w wymarzonym kolorze.

  1. Cechy dobrego dentysty dla dzieci

Przy wyborze gabinetu dla swojej pociechy zwróćmy też uwagę na samego dentystę. Musi on być nie tylko starannie wykształcony i profesjonalny. Koniecznie musi lubić najmłodszych, umieć z nimi rozmawiać i mieć duże pokłady cierpliwości. To bardzo ważne by dziecko zaufało lekarzowi i się go nie bało, dlatego ważne jest, czy znaleziony przez ciebie dentysta ma odpowiednie podejście do swoich pacjentów.

Podczas wizyty specjalista powinien także wytłumaczyć maluszkowi w jaki sposób będzie przeprowadzał cały zabieg, dlaczego jest on przeprowadzany i co właśnie się dzieje w ustach dziecka. Bardzo pozytywnie świadczy o stomatologu, jeśli dodatkowo opowie i pokaże naszemu dziecku, jak powinno dbać o swoje zęby- w jaki sposób i jak często je myć i dlaczego jest to bardzo ważne. Malucha po wizycie u stomatologa warto też nagrodzić smakową pastą do zębów, by kojarzył, że wizyta u dentysty to zupełnie przyjemna rzecz, której nie należy się bać.

http://www.stomatolog-torun.pl

Strona używa cookies
Ok