Most protetyczny od dentysty

MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna

Usunięcie zęba wiąże się z potrzebą jego zastąpienia, aby nie dopuszczać do nowych problemów. Przyległe zęby i zęby naprzeciwko potrzebują podparcia, inaczej one również mogą zacząć się przesuwać,  a w efekcie wypadać. W związku z tym dentyści zalecają prędko uzupełnić lukę. Jednym z przeważnie stosowanych w stomatologii wypełnień, są mosty protetyczne. Aby móc zaaplikować most protetyczny, w jamie ustnej muszą nadal mieścić się zęby, jakie będą oparciem dla mostu. Ten typ uzupełnienia może więc zostać używany jeśli luka wypada pomiędzy zębami sąsiednimi. Znaczącym plusem tego rozwiązania jest to, że można tak wymienić do 3 zębów jeden przy drugim na raz. Mosty protetyczne są aplikowane na stałe, z uwagi na co są znacznie bardziej komfortowe od ruchomych protez. Chociaż duża część pacjentów obawia się drobinek pokarmów przedostających pod most, stomatolodzy uspokajają – nie ma powodów do zmartwień, dlatego że dobrze dobrany most do tego nie dopuszcza i jedzenie nie wnika do środka. Warto wziąć pod uwagę aplikację mostu protetycznego, dlatego że jest to wygodne oraz estetyczne wypełnienie.

Jakie są rodzaje mostów protetycznych

Most protetyczny cechuje się bardzo prostą budową. Skonstruowany jest z 2 filarów, jakie umieszcza się na przylegających do luki zębach i z przęsła, które zasłania utracony ząb. Są 2 rodzaje mostów protetycznych. Ten najbardziej powszechny montuje się na przyległe zęby, czasami zdarza się również tak, że zamiast sąsiednich zębów filarami stają się implanty stomatologiczne. Taki rodzaj mostu jest niezwykle wytrzymały oraz stosowany w większości gabinetów dentystycznych. Są również miejsca, w jakich koronę uzupełniającą wyrwany ząb przykleja się do sąsiednich zębów pacjenta. Ta metoda jest niezbyt często używana, dlatego że jest bardziej nietrwała i można nią uzupełnić tylko jeden ząb.

Zwykle mosty protetyczne stomatologiczne wykonywane są z kilku odrębnych materiałów. Najbardziej estetyczne są mosty pełnoceramiczne, w jakich zarówno most oraz jego podbudowa są wykonane z cyrkonu. Bardzo często stosowane są mosty porcelanowe na metalowej podbudowie – z reguły ze stali, a czasem na życzenie pacjenta ze złota. Mniej trwałe oraz mniej estetyczne są wykonane z kompozytu (tworzywa, z jakiego przygotowywane są białe plomby dentystyczne) na podbudowie z włókna szklanego.

Most protetyczny – kiedy warto?

Przygotowanie mostu protetycznego zalecane przed dentystów jest szczególnie takim pacjentom, którzy chcieliby na stałe uzupełnić brak po usunięciu zęba albo zębów, jednak nie mogą wydać na droższe implanty zębów. Mosty protetyczne absolutnie wystarczają, aby zlikwidować powstałą przerwę oraz zatrzymać nasilające się przesuwanie się zębów sąsiednich i opóźnić zanik kości w przestrzeni braku zęba. Utrata kości to istotna sprawa, bo wpływa nie tylko na samo stan jamy ustnej, ale również wygląd twarzy, która może z tego względu wyglądać staro. Wypełnienie braku zęba u dentysty sprawia, że przywracamy właściwy rozkład sił w czasie żucia i właściwe funkcje oraz konstrukcję zgryzu. W ten sposób unikamy też ryzyko wystąpienia chorób dziąseł i przyzębia z uwagi na zbierające się w przerwie pozostałości jedzenia. Kluczowym dla pacjentów aspektem założenia mostu protetycznego jest przywrócenie piękna uśmiechu. Wymóg, jaki trzeba spełnić, aby stomatolog mógł wstawić most protetyczny jest odpowiednia jakość i ilość filarów do oparcia mostu. Filary muszą być zdrowe, aby obciążenie nie przyczyniło się do ich wczesnego zniszczenia. dentysta toruń

Etapy wykonania mostu protetycznego?

Pierwszym elementem każdego leczenia dentystycznego jest pełna diagnoza oraz badania, jakie pozwolą stomatologowi sprawdzić, czy zastosowanie mostu protetycznego jest możliwe, biorąc pod uwagę stan jamy ustnej pacjenta. Gdy stomatolog nie wskaże żadnych ograniczeń, będzie mógł ruszyć do pracy. Jeśli według planu oparciem dla mostu protetycznego mają zostać sąsiadujące zęby pacjenta, trzeba je przyszykować. To oznacza, że stomatolog musi trochę je oszlifować, aby następnie możliwe było dokładne dostosowanie mostu. Pomimo lęku wielu pacjentów szlifowanie zębów jest bezbolesne, dlatego że odbywa się w zakresie szkliwa. Szlifowanie nie psuje zębów, a przeprowadzający go stomatolog zawsze wie, jakie części zęba może poddać szlifowaniu. Zabieg szlifowania nie będzie konieczny przy założeniu mostu na implantach. Kiedy zęby zostaną już oszlifowane, następnym krokiem zakładania protetycznego mostu jest zebranie odpowiednich wycisków. Na ich podstawie, stomatolog protetyk zaprojektuje doskonale dopasowany most. Na ten czas, kiedy w pracowni protetycznej wykonywany jest dopasowany most protetyczny, stomatolog aplikuje tymczasowy most, jakiego przeznaczeniem jest osłona przygotowanych zębów. Kiedy w końcu most zostanie przygotowany, stomatolog dopasowuje go do kształtu jamy ustnej, a potem mocuje na stałe.

Zalety wybrania mostów protetycznych

Głównymi zaletami mostów protetycznych jest ich wytrzymałość oraz duża estetyka. Za ich pomocą możemy odzyskać kilka zębów na raz oraz odzyskujemy wszystkie funkcje żucia. Wypełnienie braku zęba mostem protetycznym przywraca piękno uśmiechu i całkowity komfort.

Strona używa cookies
Ok