Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

DENTYSTA DLA DZIECKA- JAK WYBRAĆ?

Niektórzy z nas swoją pierwszą wizytę u dentysty mają w pamięci aż za dobrze. Wielu z nas ma też nieprzyjemne wspomnienia na myśl o obowiązkowych wizytach u dentysty szkolnego, który niedelikatnie wpychał duże palce do ust, aż pękały nam kąciki. Żeby oszczędzić naszemu maluchowi takich doświadczeń i pokazać mu, że zdrowie zębów jest bardzo ważne, należy odpowiednio wybrać lekarza, który nie zniechęci, a zabawi malucha. Jakie warunki powinien spełniać najlepszy dentysta dla najmłodszego pacjenta?

  1. Pozwól swojemu dziecku oswoić się z sytuacją

Znawcy tematu podają, że pierwsza wizyta u stomatologa powinna mieć miejsce w wieku 2-3 lat. Dentysta, który tak często przeraża dorosłych, tym bardziej może być powodem stresu dla małego dziecka. Jeżeli więc planujesz umówić swoje dziecko do lekarza, zdecyduj się na tego specjalistę, który może zaoferować specjalne usługi powstałe z myślą o dzieciach. Mnóstwo gabinetów dziecięcych ma w ofercie wizyty adaptacyjne. Jak wygląda wizyta adaptacyjna? To powolne zaprzyjaźnianie się najmłodszych z gabinetem dentystycznym. Kluczową sprawą jest dobra zabawa: podczas wizyty adaptacyjnej dzieciom wolno popatrzeć na narzędzia dentystyczne, a nawet przeprowadzić mały zabieg dentystyczny na zabawce. Istotny jest również udział rodziców w pierwszej wizycie- muszą oni dawać swoim pociechom przykład-  najpierw mogą sami zbadać ząbki, spokojnie siedzieć na krześle dentystycznym, szeroko otwierać buzię i pokazywać, że nie ma się czego bać. Dziecko wyczuwa strach rodziców, dlatego bardzo istotna jest też normalna rozmowa z lekarzem i tłumaczenie maluszkowi najprostszych reguł dbania o higienę jamy ustnej już podczas pierwszej wizyty.

  1. Jak powinien być zaaranżowany dziecięcy gabinet stomatologiczny

Przyjazne fotele o kształcie zwierzątek, zabawki,klocki  w poczekalni, telewizor z bajkami rozpraszające uwagę malucha, pastelowe kolory, bohaterowie ulubionych kreskówek na ścianach, kolorowe maseczki ochronne lekarza… Może się wydawać, że to jedynie mało ważne szczegóły, jednak dla dziecka mają one duże znaczenie. Fantazyjnie udekorowany gabinet dentystyczny powoduje, że mały pacjent czuje się bardziej swojsko, pomieszczenie nie jest dlań obce. Dlatego nie wpada w panikę i łatwiej odwrócić jego uwagę i przeprowadzić niezbędne zabiegi.

  1. Najlepsze formy znieczuleń dla dzieci

Zdarzają się osoby, które mówią, że „mlecznych zębów nie należy leczyć, bo i tak wypadną”. Oczywiście nie jest to prawda! Zaniedbane mleczaki sukcesywnie zżerane są przez próchnicę i w końcu będzie trzeba je usunąć. Przedwczesne usuwanie mleczaków może skutkować natomiast do nieprawidłowości zgryzu przy wyrastaniu zębów stałych. Dlatego bardzo istotne jest, by regularnie kontrolować stan uzębienia dziecka i nie doprowadzić do tego, by konieczne było usuwanie zęba.

Jeszcze niedawno specjalne gabinety stomatologiczne dla dzieci nie były zbyt popularne. Dlatego niemal każdy z nas, z traumą, wspomina pierwsze stresy na fotelu dentystycznym, czy ból przy wierceniu. Na szczęście współczesna medycyna dysponuje już nie tylko wymyślnymi gabinetami dla najmłodszych ale także nowoczesnymi metodami znieczulenia. Pierwszą z nich jest stosowanie gazu rozweselającego. Dziecko po sedacji jest zrelaksowane wręcz nieco oszołomione. Tutaj należy podkreślić, że sedacja jest w stu procentach bezpieczna dla maluchów i ma o wiele mniej efektów ubocznych niż zwyczajowe znieczulenie, z którym powiązane jest nie tylko użycie budzącej strach strzykawki, ale też niemiłe poczucie zdrętwienia dziąseł i policzków.

Kolejną nowoczesną techniką jest znieczulenie komputerowe– jak ono wygląda? To zupełnie bezpieczna, choć innowacyjna metoda znieczulania za pomocą dźwięku. Komputer emituje dźwięki o odmiennym natężeniu i stopniowo wprowadza najmłodszych w stan relaksacji. Ten typ znieczulenia, podobnie jak sedacja, bardzo bezpieczny i często polecany przez lekarzy głównie dzięki temu, że nie ma potrzeby stosowania igieł, a dodatkowo unikamy niepokojących efektów ubocznych.

W wielu gabinetów dentystycznych wśród usług dedykowanych dzieciom możemy znaleźć także możliwość założenia kolorowych plomb. W tym wypadku jednak możemy z całą pewnością stwierdzić, że „to jedynie mleczaki, i tak wypadną!” i pozwolić maluchowi wybrać plombę w wymarzonym kolorze.

  1. Jaki jest najlepszy dentysta dla najmłodszych?

Podczas wyboru gabinetu dla swojej pociechy zwróćmy też uwagę na samego stomatologa. Musi on być nie tylko starannie wyszkolony i profesjonalny. Koniecznie musi lubić najmłodszych, umieć z nimi rozmawiać i mieć dużo cierpliwości. To bardzo istotne by dziecko zaufało dentyście i się go nie bało, dlatego istotne jest, czy znaleziony przez ciebie lekarz ma dobre podejście do najmłodszych.

Podczas wizyty lekarz powinien też opowiedzieć maluszkowi w jaki sposób będzie wyglądał cały zabieg, dlaczego jest on konieczny i co właśnie się dzieje w buzi dziecka. Bardzo dobrze świadczy o stomatologu, kiedy dodatkowo wytłumaczy i zaprezentuje naszemu dziecku, jak powinno dbać o swoje ząbki- jak i ile razy dziennie je myć i dlaczego jest to takie ważne. Młodego pacjenta po wizycie u dentysty warto też nagrodzić szczoteczką do zębów, by wiedział, że wizyta u dentysty to zupełnie fajna rzecz, której nie należy się bać.

Dentysta Grudziądz

Strona używa cookies
Ok