Obecne czasy to ciągły proces rozprzestrzeniania się kultury konsumpcjonizmu. Ludzie robią zakupy, cały czas rozglądają się za czymś nowym i łakną mieć więcej i więcej. Niewiele świadczy o tym, że ten trend się szybko odwróci. Zakupywanie wytwornych wyrobów to pierwsza sprawa, lecz pozostają przecież oprócz nich kosmetyki, wyżywienie – po prostu to, co jest nam konieczne do życia. Gros osób życie spędza w nieustannym biegu i co za tym idzie, nie ma nawet czasu pójść do sklepu. Dobrym wyjściem może być sklep internetowy – który może przynieść okazałe dochody.

 

Sklep internetowy – dlaczego i jak?

Każdy z nas łatwy wyliczy spore grono przykładowych jednostek, praktycznie w ogóle nie planujących odpoczynku. Nabywają produkty hurtowo w hipermarkecie raz na dwa tygodnie, by oszczędzić sobie stałego wychodzenia po kluczowe produkty. W XXI wieku niektóre sklepy poszły krok dalej i świadczą im dostarczenie towarów do domu.

Przywołana płaszczyzna dotyczy głównie ludzi zarobionych, przesiadujących do późna w miejscu zatrudnienia. Nie wyglądają na zachwyconych, kiedy trzeba zrobić chociażby świąteczne zakupy. Pracoholicy ochoczo czerpią garściami z korzyści jakie daje e-sklep i masowo nabywają prezenty dla rodziny i przyjaciół. Tym samym – właśnie oni stają się naszą grupą docelową, jak widać na załączonym obrazku – wyjątkowo liczną.

 

Poznaliśmy najważniejszy powód założenia sklepu internetowego, teraz trzeba przemyśleć jak nasz sklep ma wyglądać. Nie możemy rzucać się na zbyt głęboką wodę. Jeżeli sklep internetowy ma Wam dać określone zarobki, w takiej sytuacji startujemy od tzw. analizy SWOT. Przeanalizowanie mocnych i gorszych stron, perspektyw i ryzyka to absolutna podstawa. Dotyczy to zarówno naszego nowopowstałego sklepu, jak i konkurencji. Trzeba sprawdzić jakie liczby produkują, w czym możemy się na jej tle wyróżnić.

 

Krok następny to wyselekcjonowanie grupy , do której chcemy trafić. Wszystko zależy od naszych potrzeb. Powołany przez Ciebie sklep online może być dostosowany do Klienta uniwersalnego, który znajdzie coś dla siebie wśród wielu kategorii produktów, lecz również przykładowo przekonywać do sklepu przede wszystkim płeć piękną, z powodu licznej oferty kosmetyków. W tym przypadku najważniejszy jest Twój plan biznesowy. Rzetelnie przeanalizujcie, czy środki pozwalają Ci na dotarcie do potencjalnyych partnerów w całej Polsce. Być może trzeba będzie zawęzić działalność do jednego miasta lub województwa.

Trzeba mieć świadomość, iż otwarcie sklepu internetowego utożsamiamy z działalnością gospodarczą. Opcje w tym przypadku są dwie:

  • W przypadku gdy dopiero otwierasz własną firmę, bezwzględnie musimy zarejestrować działalność gospodarczą – zrobić wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym lub do Ewidencji Działalności Gospodarczej, uzyskać REGON w Urzędzie Statystycznym, przypilnować formalności w Urzędzie Skarbowym i ZUS-ie.
  • Jeśli otworzyłeś firmę wcześniej, musisz jedynie zrobić zmianę w swoim PKD (Polska klasyfikacja działalności), dodając tamże zapis o handlu w Internecie.

 

Kolejna istotna składowa tyczy się produktów. Kiedy już ustalimy czy zaoferujemy coś wyspecjalizowanego, z mniej popularnej branży, czy też produkty powszechne, wytwarzane na szeroką skalę, możemy się skupić na odpowiednim wyborze dostawcy. Rzetelność, terminowość i zaufanie, to winna być podstawa, na jaką wypada zwrócić uwagę. Wiadomo, że ważny dla nas będzie też przełożenie jakości na koszta. Nie działa tutaj reguła, że taniej znaczy lepiej i na odwrót. Załatwiłeś dystrybutora? W tym momencie należy dopracować prezentacje towarów. Co możemy dzięki temu zyskać?

Zanurzamy się teraz w kwestię promowania. Nie możemy się oprzeć tylko na opisach producentów. Gdy pragniemy w niedługim czasie zwrotów inwestycji, to w takiej sytuacji powinniśmy postawić na unikalne opisy – przystępne dla Odbiorców, lecz oprócz tego – przygotowane zgodnie z zasadami pod SEO, aby popularna wyszukiwarka Google oceniła naszą jakość pozytywnie. Jeżeli nasza treść była już wcześniej gdzie indziej – narzędzie wyszukujące oceni nas negatywnie i nie zagwarantujemy sobie odpowiedniej pozycji w wynikach wyszukiwania. Opcje mamy dwie – albo redagujemy takie opisy samodzielnie lub też, co zalecamy, zatrudniamy do tego eksperta od SEO.

 

Sprawy związane z produktami już za nami – przyszła kolej na wprowadzenie odpowiednich systemów płatności. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć:

– System PayU
– PayPal
– Przelewy 24

Z pewnością trzeba również zapewnić Nabywcom możliwość płatności za pobraniem oraz z góry. Ważnym będzie, żeby formy płatności były właściwie zabezpieczone– np. przy pomocy szyfrowania SSL. To spowoduje, że zainteresowani będą mieli do nas większe zaufanie.

 

Sklep internetowy – kwestie techniczne

 

Wizja jest, konkurencja została zadbana, mamy już biznes plan i odpowiednio spreparowane pod sprzedaż towary? Przejdźmy zatem do spraw związanych z zapleczem technicznym.

Wybór oprogramowania pod nasz sklep to coś, co może przesądzić o powodzeniu naszych starań. Nie musicie być ekspertami w tej dziedzinie, od czego są doradcy. Czasem wystarczy chociażby darmowe oprogramowanie, lecz gdy realizujemy bardzo ambitny projekt lepiej przeznaczyć środki na full serwis, a nawet na indywidualne oprogramowanie.

 

Domena może być dawana w pakiecie z oprogramowaniem, zawsze tak to działa. Jeśli tak nie jest – to w takiej sytuacji musimy ją wykupić. Powinna być prosta, rzucająca się w oczy i łatwa do zapamiętania przez Klienta, aby mógł ją bez kłopotu przywołać w rozmowie z przyjacielem .

W przypadku hostingu musimy wziąć pod uwagę rozmiar serwera i limit transferu – naszym zadaniem będzie dostosowanie hostingu do potrzeb naszego sklepu. Nie korzystajmy tutaj darmowych hostingów – mają one nam multum obostrzeń, co utrudni nam pracę.

 strony-www.torun.pl/sklepy-internetowe

Strona używa cookies
Ok