Na czym polega współpraca z księgową

Jak wygląda współpraca z biurem rachunkowym

Zalety współpracy z biurem rachunkowym możemy wyliczać długo zaczynając od terminowości i rzetelności usług, a zatrzymując się na przyjemnej atmosferze w ciągu spotkań. Warto zastanowić się na chwilę nad tym, jak rzeczywiście wygląda współpraca z biurem rachunkowym, czy są jakieś wymagania w stosunku do właściciela firmy oraz co przedsiębiorca zyskuje na takiej współpracy.

Misją biura rachunkowego jest dbanie o interesy przedsiębiorcy, żeby zyskiwał jak najszersze korzyści w zakresie księgowości. Czerpanie z obecnych przepisów umożliwia księgowej ocenę, które odliczenia i ulgi są dostępne dla klienta oraz czy z nich korzysta. Tak przedsiębiorcy mają możliwość zmniejszenia kosztów wciąż stosując się do wszystkich zasad i praw. Biuro rachunkowe na bieżąco sprawdza zmiany w prawach, dlatego właściciel firmy za każdym razem może zgłosić się o pomoc albo z pytaniem, jeśli ustalone zmiany są dla niego niezrozumiałe. Nawet gdy księgowa nie posiada usług doradczych, przedsiębiorca zwykle może zadać pytanie, jeśli czegoś nie rozumie. Warto podkreślić, że biuro rachunkowe, wykonując usługę obsługi księgowej dba o to, żeby kolejne rozliczenia były składane terminowo, a dzięki współczesnym systemom informatycznym, wiele powtarzalnych działań jest automatyzowana, a rozliczenia są precyzyjne oraz sprawdzane. W ten sposób właściciele firm nie muszą przejmować się sprawami księgowymi a mogą poświęcić uwagę pozostałym obszarom działalności firmy.

Kluczowym elementem współpracy z biurem rachunkowym jest łatwy kontakt bazujący na przyjaznej relacji. Właściciel firmy ma sposobność kontaktu z biurem rachunkowym w istotnych sprawach, ale ważne jest również to, żeby przedsiębiorcy byli dostępni dla biura rachunkowego. Może się zdarzyć, że będzie należało coś wyjaśnić i przedyskutować, dlatego ważne jest, żeby właściciele firm nie bali się kontaktu z księgową. Bez względu na sytuację, celem biura rachunkowego jest wsparcie klienta. Jeśli któraś ze stron w danej chwili jest niedostępna, z pewnością uda się skontaktować w innym czasie. Dobry kontakt przekłada się na dobry przepływ wiadomości, co sprawia, że współpraca jest jeszcze bardziej łatwa.

Życzliwa atmosfera w relacji pomiędzy biurem rachunkowym, a klientem, charakteryzująca się otwartością i zrozumieniem przekłada się też na tworzenie zaufania. Tak właściciele firm bez przeszkód powierzają do biura rachunkowego swoje dokumenty i inne sprawy, tym samym zyskując terminową i rzetelną obsługę.

Główne wytyczne współpracy z biurem rachunkowym

Każda współpraca buduje się przez konkretne ustalone odgórnie wytyczne, dzięki czemu obie strony wiedzą, czego się spodziewać oraz jakie potrzeby realizuje współpraca. Niezależnie od tego, czy do księgowej trafia klient, który planuje założyć firmę czy klient, który posiada firmę przez lata, ale zmienia biuro rachunkowe obsługujące jego sprawy księgowe, zawsze na początku trzeba ustalić zasady, które będą panowały w czasie współpracy. Te ustalone odgórnie główne zasady są gwarancją, że nie pojawią się żadne wątpliwości.

Przygotowanie warunków współpracy między biurem rachunkowym a klientem

Praca z każdym biurem rachunkowym opiera się o wiążącą umowę, jednak nim dojdzie do jej podpisania, w pierwszym kroku biuro rachunkowe razem z klientem omawia warunki współpracy. Pośród tych ustaleń będą wytyczne opisujące dostępność obu stron do kontaktu, metody dostarczania, przetrzymywania oraz wyliczania dokumentów, właściwe terminy, które mają być zachowane, żeby biuro rachunkowe miało czas wykonać niezbędne rozliczenia, nim upłynie termin ich wysyłania na przykład do US oraz ZUS. W czasie ustalania warunków z księgową wyliczane są również opłaty za obsługę usług księgowych. Te kwoty zazwyczaj zależą od liczby dokumentów, ilości zatrudnionych, rozliczania VAT-u oraz podobnych kryteriów, jakie oddziałują na nakład pracy księgowej. Gdy niezbędne ustalenia będą już omówione oraz zatwierdzone przez obie strony, stworzona zostanie specjalna umowa.

Podpisanie umowy z biurem rachunkowym

Umowa z biurem rachunkowym zawiera wszystkie ustalenia, których biuro rachunkowe dokonało z właścicielem firmy. W umowie nie ma prawa znaleźć się nic, o czym nie byłoby mowy podczas ustalania warunków współpracy. W chwili podpisania umowy współpraca zostaje rozpoczęta i od teraz biuro rachunkowe zobowiązuje się do świadczenia usług jak najlepszej jakości trzymając się ustalonych kryteriów. Złamanie zatwierdzonych zasad może zakończyć się rozwiązaniem umowy również ze strony księgowej, jeśli klient nie dopełnia swoich zobowiązań.

http://www.biuro-rachunkowe-torun.eu/

Dostarczanie dokumentów

Głównym wśród najważniejszych obowiązków, które wymagane są od klienta, jest poprawne udostępnianie dokumentów . Zwykle umowy zawierają informacje kiedy klient musi dostarczyć potrzebne dokumenty , żeby wszelkie rozliczenia mogły zostać przygotowane terminowo. Na przykład w biur rachunkowych niedopuszczalne jest, żeby właściciele firm udostępniali dokumenty w końcowym terminie  przesyłania rozliczeń oraz oczekiwali, że zostaną one przygotowane przed upływem czasu. Zwykle księgowe życzą sobie, aby dokumenty trafiały do biura nie później niż 12 dnia miesiąca, żeby znalazł się czas na wdrożenie ich do systemu, a także bezbłędne rozliczenie. W większości przypadków dokumenty można oddawać drogą elektroniczną oraz osobiście w siedzibie biura.

Biuro rachunkowe jako przedstawiciel przedsiębiorcy

Znaczna część biur rachunkowych oferuje przedstawicielstwo klienta w takich miejscach jak ZUS czy Urząd Skarbowy. Trzeba tylko dać niezbędne pełnomocnictwa, za sprawą których biuro rachunkowe zyska możliwość przedstawicielstwa właściciela firmy z ogromnym naciskiem na jego dobro.

Porady z zakresu księgowości

Nawet jeśli księgowa nie oferuje usług doradczych, z pewnością udzieli informacji na nurtujące pytania albo wyjaśni dodawane do zasad nowości. To podkreśla, jak niezwykle istotne jest dla księgowych, aby współpraca z przedsiębiorcą była jak najbardziej owocna oraz dobra dla każdej ze stron. Opłaca się więc korzystać z usług rachunkowych.

Strona używa cookies
Ok