Księgowość sporej liczbie osób łączy się z pracochłonnym wypisywaniem tęgich ksiąg, z osobą w binoklach pochyloną nad starodawną maszyną liczącą oraz niejasnymi przeliczeniami oraz niezbyt wysokim wynagrodzeniem Bez wątpienia powyższy charakterystyczny obrazek pasuje raczej do kadru z filmu, aniżeli do sytuacji prawdziwej. W zasadzie księgowa posiada dostęp do specjalnych programów komputerowych, własnoręcznie nie sporządza dodatkowych rachunków i bynajmniej nie zarabia malutko (szczególnie jako główna księgowa w dużym przedsiębiorstwie).

Rachunkowość jest najważniejszym działem w każdej placówce, nawet w takiej sytuacji, gdy jest przygotowywana zdalnie i tym samym jakakolwiek księgowa nie pracuje stacjonarnie w oddzielnym pokoju. Do jej naczelnych zadań kwalifikuje się: opracowywanie wszelkich rozliczeń firmy, zbieranie faktur, przechowywanie faktur, interpretowanie statystyk, wpisywanie informacji do systemu księgowego, przeliczanie opłat przede wszystkim dla różnorodnych instytucji, m in. ZUS.

Osoba znająca się na księgowości ma okazję równocześnie z nabywaniem wiedzy i doświadczenia zabiegać o wyższe stanowisko w przedsiębiorstwie. Na pewno najatrakcyjniejszą pracą jest posada głównej księgowej, która kontroluje transfer zasobów pieniężnych w przedsiębiorstwie. Oprócz tego zajmuje się kwestiami oficjalnymi, zarządza podwładnymi i ma pod opieką rozrost swojego działu.

Osoba znająca się na księgowości ma okazję ponadto otworzyć własną działalność gospodarczą, a więc rozwijać swoje biuro rachunkowe i na własną rękę obsługiwać Interesantów. Tu jednak obowiązkowa jest akceptacja Ministra Finansów – należy poświadczyć wyspecjalizowanie w zawodzie i uzyskać pozytywną ocenę z egzaminu (zaraz po ukończeniu odpowiednich studiów). By pozyskać pracę jako księgowa, wcale nie trzeba robić żadnej licencji.

Co zrobić, by zostać księgową?

Prowadzenie księgowości w sumie nie jest takie proste. Musimy zdecydowanie znać specjalistyczne kodeksy, razem z takimi, które obowiązują od paru dni. Księgowa musi obligatoryjnie mieć w takiej sytuacji rozległą wiedzę, bo jest odpowiedzialna za obrót kapitału firmy. W przytoczonym przypadku niezastąpione jest skończenie studiów wyższych na kierunku księgowość, finanse bądź rachunkowość (profile na niektórych uczelniach potrafią się odrobinę od siebie odróżniać). Wcale nie chodzi w tym przypadku o posiadanie stopnia magistra, lecz o konkretną wiedzę. Natomiast takiej nie ma możliwości nabyć na konkurencyjnych kierunkach. Potem księgowa powinna nabyć certyfikat księgowego, jeżeli zamierza, np. prowadzić własną firmę. O certyfikat mają szansę zabiegać osoby posiadające wiedzę i umiejętności w zawodzie (przynajmniej 2 lata w przypadku posiadania matury i trzy lata po ukończeniu studiów magisterskich czy podyplomowych).

Księgowa prócz zdolności wyuczonych, powinna mieć też umiejętności „naturalne”, np. wnikliwość i cierpliwość w pełnieniu wszelakich funkcji. Malutki mankament w rachunkach czasami może mieć fatalne skutki dla wszystkich pracowników.

Usługi księgowe i rachunkowe oferowane przez biura

Z pomocy doświadczonego biura rachunkowego korzystają nie tylko wielkie firmy (gdzie mamy kontakt z olbrzymim ruchem funduszy), lecz również mniejsze oraz Klienci indywidualni. Księgowa powinna zaproponować każdemu Kontrahentowi usługi z zakresu wykonywania księgi przychodów i rozchodów (KPIR), opracowywania pełnej i częściowej rachunkowości, usług kadrowo-płacowych, opracowywania pitów, a także przygotowywania zestawień, np. dla GUS. Należałoby wspomnieć, iż obowiązkiem osoby działającej w księgowości jest poszerzanie wiedzy i ćwiczenie umiejętności. Inaczej mówiąc, posiadanie dyplomu uczelni wyższej jest wyłącznie koniecznym warunkiem do wykonywania owego fachu, natomiast doświadczenie tym, czym można zjednać sporą liczbę Kontrahentów.

W ostatnim czasie nadzwyczaj atrakcyjna stała się „księgowość online” bądź oferta „mobilnego przedsiębiorstwa księgowego”. W takiej sytuacji Kontrahenci wcale nie muszą wyruszać z domu bądź placówki, by ich rzeczy zostały dogodnie załatwione. Księgowa z własnej inicjatywy pojawia się w ustalonym miejscu i odbiera wszelkie rachunki do zestawień. Czasami może również zostać w firmie, której pomaga i tam niezwłocznie uporządkować dokumenty.

Własna działalność gospodarcza dla księgowej

Samodzielna firma jest doskonałym rozwiązaniem przede wszystkim dla księgowych, które od kilku lat działają w takiej specjalności i stąd nie planują obecnie zatrudniać się u kogoś. Otwarcie przedsiębiorstwa rachunkowego jest powiązane jednakże z paroma warunkami, m.in. wysokimi wydatkami środków finansowych. Koszt utworzenia własnego przedsiębiorstwa rachunkowego zależy najbardziej od rejonu, w którym miałoby ono się mieścić. W sercu miasta wydzierżawienie lokalu będzie sporo kosztowniejsze aniżeli na przedmieściach. Dobrze jest wiedzieć, iż dużą liczbę rachunków można komfortowo załatwić drogą internetową. Więc mobilne biuro księgowe jest naprawdę interesującym rozwiązaniem, w szczególności, jeżeli zaledwie zaczynamy przygodę z własną firmą. Na potrzeby otwarcia firmy księgowej konieczne są: zarejestrowanie oddzielnej placówki, ukończenie dobrej uczelni, certyfikat księgowego oraz standardowe ubezpieczenie OC w wysokości minimum 10 tysięcy euro.

Ogólnie rzecz ujmując nie możemy dyktować Odbiorcom przypadkowym cen, np. takich, które wypatrzymy w taryfikatorach konkurencyjnych firm. Taryfikator jest uwarunkowany wieloma rzeczami: pozycją firmy, umiejscowieniem przedsiębiorstwa i zakresem usług. Prowadzenie pełnej księgowości może wynosić zarówno 350 zł, jak i 2.000 zł. Powszechnie tworzy się podział na ilość rachunków.

Jeżeli planujesz dowiedzieć się więcej, kliknij w odnośnik w tym miejscu

www.ksiegowosc-torun.com.pl

Strona używa cookies
Ok