Cechy charakterystyczne dobrej księgowej

Po czym poznać dobrą księgową?

Znalezienie najlepszej księgowej to kluczowy etap dla dla osób, które rozpoczynają działalność lub wymagają wsparcia w prowadzeniu spraw księgowych. Duża ilość obowiązków, przepisów, zobowiązań i podatków oznacza, że dla niejednego sprawy księgowe są jedną z najtrudniejszych sfer prowadzenia działalności. Nic więc dziwnego, że znaczna liczba przedsiębiorców zwraca się po rozliczenia księgowe w profesjonalnych biurach księgowych. Wybór idealnej księgowej ma więc duże znaczenie. To od wiedzy i doświadczenia księgowej zależy rzetelność pracy oraz odpowiedność stałych rozliczeń, więc wybierając księgową trzeba sprawdzić najważniejsze cechy.

Najistotniejsze cechy charakteru dobrej księgowej

Bez względu na to, czy zatrudnisz księgową do przedsiębiorstwa, czy oddasz swoje sprawy z zakresu księgowości do biura rachunkowego, najlepiej kiedy sprawdzisz kilka istotnych cech, jakie powtwierdzają to, że księgowa zna się na swojej pracy oraz korzystnie jest rozpocząć współpracę. W wielu przypadkach nie wystarczy zyskać jedynie wykształcenia, ważne są także inne cechy, jakie gwarantują księgowej stabilną posadę.

Wykształcenie wyższe jest oczywiście podstawą, ale to nie ostateczna cecha charakterystyczna. Warto dodać, że etap szkolenia również może się różnić. Kierunkowe studia są wyłącznie minimum. Jeżeli księgowa aktywnie się uczy, uczestniczy w dodatkowych kursach oraz stale rozwija swoją kompetencje, ma liczniejsze szanse na to, że osiągnie pracę na wyższym stanowisku. Im wyższe stanowisko księgowej, tym większy zakres wiedzy, a wobec tego większe możliwości rozwoju firm. Dlatego też samokształcenie oraz stałe poprawianie swoich kompetencji także ma ogromną wartość. W księgowości ciągle coś jest poprawiane, z tego powodu aktualizowanie wiedzy przekłada się na wartość także księgowej.

Następnym istotnym aspektem jest ilość lat doświadczenia. Wielu uczących się księgowych otwiera przed sobą drzwi kariery zaczynając od praktyk oraz staży jeszcze w trakcie studiów. Im dłużej księgowa działa w księgowości, tym ma rozleglejszą wiedzę, zetknęła się z wieloma problemami i sytuacjami gdzie była konieczność współpracy z klientem i wie, jakimi metodami sobie w nich poradzić. Wieloletnie doświadczenie zestawione z nieustającycm podnoszeniem umiejętności oznacza, że księgowa zyskuje szansę mądrze używać swoich zalet we współpracy z klientem.

Warto dodać, że sposób współpracy z klientem także nie powinno być obojętne. Aby współpraca między właścicielem firmy a księgową miała sens, księgowa musi wykazywać szczególne cechy charakteru umożliwiające łatwą pracę z klientami. Troska o dobrą atmosferę to element, który pozwoli klientom czuć się pewnie, ale jeszcze wyższą wartość posiadają cechy jak np. terminowość lub staranność. Tym sposobem przedsiębiorcy nie muszą się obawiać, wiedząc, że księgowe sprawy przedsiębiorstwa znajdują się w odpowiednich rękach, a wszystkie deklaracje, zestawienia czy sprawozdania będą gotowe na czas.

W dzisiejszej księgowości znaczna część biur rachunkowych używa rozwinięte technologicznie systemy informatyczne wspierające rządzenie działalnością. Możliwość używania programów księgowości oraz czynne zastosowanie ich podczas pracy, nie tylko przynosi automatyzację pracy oraz jest następną kompetencją, jaką warto mieć w tej branży, ale także gwarantuje korzyści dla klienta. Bezpieczne systemy przechowują w sobie wszystkie ważne informacje oraz ułatwiają generowanie potrzebnych wyliczeń, a to po to, aby sprawy z zakresu księgowości załatwiane były porządnie oraz terminowo.

Ostatnią wśród najistotniejszych cech dobrej księgowej jest sprawna komunikacja. Wszystkie wymienione cechy, takie jak wiedza i doświadczenie itp., mogą nie zdać egzaminu, jeśli księgowa nie potrafi dzielić się wiedzą. W księgowości nie może dochodzić do nieporozumień, dlatego umiejętność komunikacji jest niezwykle istotna. Często dodatkowym plusem jest znajomość języków obcych, ponieważ w ten sposób księgowa może obsługiwać przedsiębiorstwa, jakie otwierają się na rynek zagraniczny.

http://www.ksiegowosc-torun.com.pl/

Jakie są stanowiska pracy w księgowości

Niezależnie od etapu, w którym jest księgowa, na poszczególnych etapach jej zaangażowanie wnosi istotną pomoc dla przedsiębiorców. Szczególnie w biurach rachunkowych możemy określić konkretny rozrzut stanowisk, jakie różnią się między sobą zakresem zadań, obowiązków oraz wiedzą. Najlepiej jest, gdy firmą może zaopiekować się większa kadra księgowa, ale także w mniejsze biura rachunkowe wspaniale radzą sobie ze świadczeniem wielu usług.

Najistotniejsze stanowiska to zajmująca najważniejsze stanowisko główna księgowa w biurze rachunkowym, czyli osoba z najobszerniejszym doświadczeniem oraz wiedzą i umiejętnościami; samodzielna księgowa z jasno określonym obszarem działania w księgowości oraz starszy księgowy wyspecjalizowany się w określonym zakresie pracy. Obok tego w biurze rachunkowym są też inne mniejsze, jednak nadal istotne stanowiska: młodszego księgowego, czyli osobę z mniejszym doświadczeniem, ale szeroką, sprawdzoną oraz istotną wiedzą, a także kadrowych odpowiadających za sprawy pracowników oraz ich pieniędzy. Najmniejsze role mają fakturzyści, czyli osoby odpowiedzialne za wprowadzanie dokumentów do programów księgowych oraz asystenci w dziale księgowym znajdujący się na początku swojej pracy w branży.

To pokazuje nam, że mniejsze i większe biura rachunkowe mają sporo do zaoferowania. Niezależnie od stanowiska, działanie wszystkich osób zaangażowanych w sprawy księgowe przedsiębiorstwa gwarantuje wysokiej jakości obsługę . Sięgając do usług fachowców można tylko zyskać.

Strona używa cookies
Ok