Mamy różne marzenia, dla większości jednym z nich jest wybudowanie domu. Jest to także jedno z największych życiowych przedsięwzięć. Kluczowym elementem realizacji planu jest odpowiednia działka. Jest to jednak dopiero początek trudnych wyborów. Schemat domu spędza sen z powiek przez długie miesiące. Przeanalizować trzeba nie tylko właściwą powierzchnię, ale także plan pomieszczeń. Wszystkie elementy muszą być idealnie dopasowane, tak żeby każdy mieszkaniec miał odrobinę prywatności. Przeanalizować trzeba także o zaplanowaniu ciągów komunikacyjnych w domu, dzięki nim usprawnimy sobie wiele codziennych czynności. Kluczową sprawą jest także dobór odpowiedniej metody grzewczej. Nie w każdej miejscowości jest sieć gazowa. W takim przypadku przemyśleć należy montaż ogrzewania węglowego lub olejowego. Wybór ten wpływa na domowy budżet, ale także na komfort klimat wewnątrz pomieszczenia.

Nawet najlepiej dobrany sposób ogrzewania będzie nieefektywny, gdy nie zadbamy o właściwą izolację termiczną. Będzie trudno utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniach. Znaczące straty są wynikiem niedostatecznie zaizolowanego dachu. Dlatego sprawy zabezpieczenia termicznego nie należy umniejszać. Sposób termoizolacji domu jest istotna. Stosowane są różne materiały: wełna izolacyjna czy ciesząca się coraz większą popularnością pianka poliuretanowa, zwana dla uproszczenia pianką PUR.

Opcji jest wiele

Najczęściej stosowanym materiałem wykorzystywanym do termoizolacji domów jest styropian. Ma on dużo zalet:jest lekki, nie obciąża konstrukcji. Jednakże nie nadaje się do izolacji tych elementów domu, które są podatne na ogień – dotyczy to przede wszystkim elementów drewnianych. Opcją jest wełna izolacyjna. Jest ona bardziej kosztowną opcją, ale za to cenioną przez fachowców trudniących się ocieplaniem. Wełna jest ognioodporna, perfekcyjnie chroni przed denerwującymi dźwiękami. Izolowanie wełną wymaga jednak masywniejszej konstrukcji dachu, gdyż wełna sporo waży. Wełnę trzeba zabezpieczyć przed wilgocią przez zastosowanie folii chroniących. Nie są to wszystkie sposoby ochrony domu przed nadmierna utrata ciepła. Coraz częściej fachowcy stosują piankę poliuretanową. Stosowana jest ona wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Pianka PUR

Poliuretan dostępny jest w wielu wersjach. Tworzy się z niego materiały izolujące rożnego rodzaju. Powstaje ona z połączenia dwóch składników: żywicy i utwardzacza, jakim jest izocyjanian. Związki te doprowadza się do odpowiedniej temperatury i potem poprzez zwiększenie ciśnienia tworzy się pianka, którą używa się do termoizolacji. Podczas natryskiwania pianka zwiększa swoją objętość i natychmiastowo twardnieje. W ten sposób powstaje jednolita warstwa, która dokładnie wypełnia każdą szczelinę. Pianka idealnie trzyma się prawie każdej powierzchni. Nałożona pianka nie wymaga dodatkowych umocnień. Natryskiwanie pianki zajmuje niewiele czasu, już w kilka godzin można ocieplić nawet całą więźbę dachową.

Pianka PUR w dwóch wersjach

Pianka PUR występuje w dwóch wariantach – otwarto i zamknięto komórkowej. Ta druga stworzona została do zabezpieczenia budynków z zewnątrz. stanowi także idealnym materiałem chroniącym przed wilgocią, dlatego stosowana jest do izolacji fundamentów. Ocieplanie nią domu od wewnątrz także jest możliwe. Ten typ pianki jest bardzo lekki. Dodatkowo pianka otwarto komórkowa pianka PUR na porowata strukturę, sprawia to, znacząco ułatwia to wentylację. Wykorzystuje się ją do ocieplania pomieszczeń.

Zalety ocieplania natryskowego

Pianka poliuretanowa jest niezwykle uniwersalna. Można nią zaizolować zarówno zewnętrze części budynku, jak i poddasza, ścianki działowe i posadzki. Wykorzystywana jest jako materiał izolacyjny w domach jednorodzinnych i wielorodzinnych, budynkach wykorzystywanych przemysłowo. Ocieplenie z pianki PUR nie stanowi zagrożenia dla alergików. Powstała warstwa ocieplająca nie kruszy, dlatego nie jest ona zagrożeniem. Pianka PUR nie ma w składzie toksycznych substancji, nie szkodzi przyrodzie. Warstwa pianki poliuretanowej świetnie izoluje, przez co nadaje się do nowoczesnego, pasywnego budownictwa. Następną zaletą jest wodoodporność. Pianka PUR nie nasiąka i nie odkształca się. Nie wymaga też zastosowania umocnień, ponieważ bardzo dobrze przylega do drewnianych czy betonowych powierzchni. Fachowcy od ocieplania domu wiedzą jak dużym problemem są mostki termiczne. Przez nie ucieka więcej ciepła. Zastosowanie pianki PUR zmniejsza ten problematyczny punkt. Poliuretan tworzy zwartą powłokę przez co nie ma konieczności docinania materiałów izolacyjnych. Stwarza to możliwość ocieplenia nawet skomplikowanego dachu i to w ekspresowym tempie. Dla porównania, izolacja z waty wymaga docinania i łączenia elementów oraz zaangażowania kilku osób.

Właściwa izolacja budynku to wydatek który trzeba przemyśleć i właściwie zaplanować. Przemyśleć należy plusy i minusy każdej z metod. Dotychczas stosowane produkty wykorzystywane do izolacji od kilku lat mają groźnego rywala jakim jest pianka poliuretanowa. Pianka PUR ma doskonałą opinia u fachowców, zauważają oni jej mnogość zastosowań. Dużym plusem jest też krótki czas potrzebny na ocieplenie. Pianka PUR stosowana jest zarówno w budownictwie mieszkalnym, ale też jako izolacja kurników i hal.

Strona używa cookies
Ok