Okna pasywne w budownictwie

Najwyższą korzyścią budownictwa pasywnego jest skuteczna energooszczędność, jaka pozwala na zmniejszanie kosztów ogrzewania. Tym wśród najważniejszych elementów wpływających na skuteczność tego typu budownictwa jest montaż okien pasywnych. W czym tkwi różnica od zwykłych okien? Pasywność charakteryzuje się głównie skuteczną termoizolacyjnością. Korzystne parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach pasywnych przeważnie nie przerasta 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im niższą wartość wykazuje ten współczynnik tym efektywniejsza izolacja termiczna. Głębokość większości okien energooszczędnych wchodzi mniej więcej 88-120mm, natomiast ich szybowe pakiety zazwyczaj są trzyszybowymi pakietami. Dla uwydatnienia rezultatu w energooszczędnym pasywnym budownictwie stosowana jest także pianka PUR (poliuretanowa o porównywalnych właściwościach termicznej izolacji. Jeśli chodzi o strukturę ram okien pasywnych, zwykle to są okna o ramie drewnianej, drewniano-aluminiowej, PCV oraz aluminiowej.

Podział okien pasywnych

Zdecydowanie największą popularnością w pasywnym budownictwie wciąż cieszą się okna pasywne PCV. Takiego typu okna są kupowane ze względu na szybki i prosty montaż, nietrudne czyszczenie oraz stosunkowo niską cenę. By jednak okna z PCV były ocenione jako pasywne muszą spełnić kilka warunków. Między innymi jest to wymóg posiadania 6 komór wewnętrznych oraz zamieszczenia specjalnych uszczelek, które zabezpieczają przed utratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Podobnie jest w przypadku okien pasywnych drewnianych. Okna drewniane są przeważnie kupowane ze względu na elegancję i estetykę. Z reguły, żeby były pasywne zawierają trzyszybowy pakiet z dwiema komorami. Kolejnym rodzajem okien pasywnych są okna aluminiowe. Tak samo jak w przypadku okien pasywnych PCV oraz drewnianych muszą spełniać określone wymogi, ale ich bazową zaletą jest zdolność powstawania w wybranych kształtach. W zamian za to mają mniej korzystne właściwości termo izolacji, z uwagi na to mniej stosuje się je w domach oraz budowlach mieszkalnych. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, warto zdecydować się na okna drewniano-aluminiowe, które zawierają w sobie plusy okien drewnianych i aluminiowych.  W tego typu pasywnych oknach ramy wykonane są z drewna w zestawieniu z aluminiowym okuciem. W tego rodzaju, drewno da się wymienić na PCV.

Zalety kupna okien pasywnych

Mówiąc o oknach pasywnych zwykle skupiamy uwagę na ich zdolność termoizolacji. Niska utrata ciepła jest dużą korzyścią pod względem do środków pieniężnych przeznaczanych na zachowanie najkorzystniejszej temperatury w środku domu. Niewielkie straty cieplne gwarantują zmniejszenie eksploatacji systemów grzewczych w trakcie zimy oraz klimatyzacji w lecie. Dzięki zastosowaniu okien pasywnych poniesiemy mniejsze koszty za docieplenie wnętrza lub ochłodzenie powietrza w ciągu upałów. To oznacza, że o ile koszt łączący się z montażem okien pasywnych będzie większy w porównaniu zwykłych okien, zyski wynikające z porządnej izolacji termicznej oddadzą nam poniesione koszty. Poza termiczną izolacją należy wspomnieć też o zadowalającej izolacji akustycznej. Dobrze wstawione okna pasywne wydajnie izolują nas od zgiełku z zewnątrz, zapewniając nam wysoki komfort. Znaczącą zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Odporność na promienie słoneczne oraz opady, zapewnia nam optymalną temperaturę bez przegrzewania pomieszczeń oraz osłonę przed wilgocią oraz rozwojem grzybów i pleśni. Warto wskazać na zalety wynikające z konstrukcji okien pasywnych. Dzięki swojej budowie są mało podatne na stłuczenia, jednak porządnie wykonane okucia zapobiegają włamaniom. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Na co należy zwrócić uwagę decydując się na okna pasywne?

W kwestii nabycia okien pasywnych, najważniejsze są odpowiednie parametry oraz certyfikaty uwierzytelniające klasę danego produktu. Należy ocenić współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość szyb i komór, wielkość ramy oraz surowiec, z jakiego będzie ono stworzone. Warto też pomyśleć nad dopasowaniem uszczelek i okien, które mają duży wpływ na termiczną izolację oraz bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują też poprawną wentylację. W ten sposób zdobędziemy dopływ czystego powietrza oraz tym samym nie dopuścimy do utraty ciepła.

Najważniejszym elementem jest w dużej mierze montaż okna. Nic nie znaczące będą wybitne parametry okna pasywnego, najlepsze materiały oraz antywłamaniowe okucia, jeżeli okno nie będzie wstawione w poprawny sposób. Warto w tym kierunku zdecydować się na wynajęcie fachowca, który wykona pracę solidnie. Błędny montaż skutkuje powstawaniem termicznych mostków, przez które będziemy tracić ciepło. To w znacząco obniży wartość okna pasywnego, z powodu czego przestanie być już ono pasywne, dlatego że straci swoje najcenniejsze cechy.

Obok dobrego montażu należy przemyśleć rozmieszczenie okien w projekcie domu. Jeśli zależy nam na całkowitym zastosowaniu właściwości okien pasywnych oraz pobierania z energii słonecznej. Rozmieszczenie okien od strony południowej lub północnej jest najlepsze. Tak unikniemy przegrzania oraz potrzeby użycia kolejnej ochrony przed nasłonecznieniem.

www.okna.torun.pl

Strona używa cookies
Ok