Ocieplanie natryskowe pianą PUR

Natryskowe ocieplenie pianką PUR (poliuretanową stało się wykorzystywane, ponieważ wyróżniają ją bardzo dobre cechy izolacji termicznej. Współcześnie oceniana jest jako jeden z lepszych wśród tworzyw używanych do ocieplania , z uwagi na to co raz chętniej znajdziemy ją w jednorodzinnych domach, innych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Główną mocną stroną, dzięki której prześciga pozostałe materiały izolacji termicznej jest praktyka aplikacji. Pianę PUR rozprowadza się po powierzchniach przez stworzony do tego agregat. Ocieplanie natryskowe sprawia, że pianka dopasowuje swoją objętość do powierzchni, dzięki czemu ściśle przywiera i układa się w zgięciach i w kątach. Inne materiały izolacji termicznej trzeba przycinać i dopasowywać, przez co ryzykujemy pojawienie się mostków termicznych i obniżenie właściwości izolacyjnych. Poprawnie rozpylona pianka PUR posłuży na lata, ponieważ pomimo upływu lat nie traci swoich właściwości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Są dwa rodzaje pianki PUR: pianka zamknięto-komórkowa oraz otwarto-komórkowa. Każda z nich różni się od siebie budową i parametrami, dlatego nadają się do ocieplania innych części budynku. Pianka otwarto-komórkowa PUR wykorzystywana jest zwykle do ocieplania natryskowego dachów, poddasza oraz wewnętrznych powierzchni. Doskonale sprawdzi się też w izolacji belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Tymczasem  zamknięto-komórkowa pianka PUR najkorzystniejsza jest do termoizolacji zewnętrznych powierzchni, fundamentów oraz podłóg. Taki typ pianki PUR da się również rozłożyć na dachu płaskim, stropodachach wentylowanych lub na przykład na stropach nad nieogrzewanymi wnętrzami

Dodatkowo piankę PUR wyróżnia doskonała przyczepność. Z tego powodu bez wysiłku można natryskiem izolować różne, odpowiednio spreparowane powierzchnie, takie jak drewno lub metalowe elementy, a nawet blachę. Lepiej, żeby przed ociepleniem przestrzeń były pozbawiona brudu, kurzu i pyłu oraz osuszona.  Tą metodą osiągamy dobrą przyczepność, dzięki której pianka PUR pozostanie na odpowiednim miejscu. Położenie pianki PUR najbezpieczniej zostawić zajmującym się tym firmom. By przeprowadzić to dobrze niezbędne są odpowiednie warunki, na przykład optymalna temperatura i wilgoć powietrza. Ponadto pianka PUR musi zostać rozłożona równo.

Pianka PUR – dane techniczne

Kategoryzacja na zamknięto-komórkową i otwarto-komórkową piankę PUR motywuje inność parametrów i właściwości. Otwarto-komórkowa pianka PUR ma porowatą strukturę, dzięki czemu jest mocno sprężysta. Pianka PUR po wyschnięciu staje się półsztywna i robi za bardzo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, lecz słabo chroni przed wodą. Ponadto pianka otwarto-komórkowa PUR ma niewielką masę (ok. 8-10 kg/m3), dzięki czemu wcale nie obciąża konstrukcji domu. Co do grubości nakładanej warstwy pojedyncza warstwa nie może być większa 30 mm.

Zamknięto-komórkowa pianka PUR ma niewielki wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest praktycznie hydrofobowa. Z tego względu często używa się ją do izolacji termicznej fundamentów. Nie jest niestety paro-przepuszczalna, a na dodatek po zastygnięciu jest sztywna, przez co łatwiej ją zniszczyć.

Wybierając piankę PUR trzeba pamiętać o innych istotnych informacjach. Pianki PUR są mało odporne na działanie promieni UV, dlatego potrzebna będzie specjalna osłona. Co więcej w oznaczeniu łatwopalności, pianka PUR ma kategorię E, więc jest to materiał palny, ale samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do najczęściej wskazywanych zalet pianki PUR należy jej prosta i szybka aplikacja. Jej zdolność do powiększania swojej objętości i dopasowanie się do załamań i zakamarków, eliminuje ryzyko pojawienia się mostków termicznych. Ponadto ocieplanie natryskowe pianką PUR nie pochłania wiele czasu. W zestawieniu do pozostałych materiałów izolacji termicznej to najszybszy sposób ocieplenia domu. Pianka bez trudu się układa i ekspresowo twardnieje, a przy tym pozostaje elastyczna i lekka. Ponadto jest niezwykle przyczepna, z uwagi na co nie spada na wielu powierzchniach, a z upływem lat nie traci przyczepności albo właściwości. Nie ubija się, nie traci obszerności, dzięki czemu się nie odkształca. Co więcej istotne jest też to, że po poprawnej aplikacji  tego natryskowego ocieplenia, nie emituje żadnych substancji szkodliwych albo pyłów. Dodatkowo pianka PUR daje bardzo dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR powstają w głównej mierze z jej parametrów. Za minus możemy uznać małą wytrzymałość na promienie UV, co wiąże się z powstawaniem dodatkowych kosztów związanych z ochroną przed UV. Następną wadą pianki PUR jest jej palność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej palna, jednak według ogólnych zasad pianka PUR mieści się w kategorii E, czyli pali się, choć jest samogasnąca. Też w tym przypadku da się zastosować dodatkową ochronę, która będzie chronić piankę podczas pożaru. Zwykle jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości termicznej izolacji jest niepoprawny natrysk, złe przetworzenie pianki albo nałożenie zbyt chudych warstw izolacyjnych. Z tego powodu w celu ocieplania natryskowego pianką PUR warto zatrudnić profesjonalistów.

http://www.eliterm.pl/ile-to-kosztuje-ocieplanie-pianka-pur-cena/

Strona używa cookies
Ok