Natryskowe ocieplenie pianką PUR (poliuretanową jest wykorzystywane, dlatego że ma świetne właściwości termoizolacyjne. Obecnie uznawana jest za jeden z lepszych wśród surowców wykorzystywanych do ocieplania budynków, dzięki czemu co raz częściej znajdziemy ją w domach jednorodzinnych, różnych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Znaczącą zaletą, według której wyprzedza inne materiały termoizolacyjne jest sposób aplikacji. Pianę PUR rozpyla się po powierzchniach poprzez specjalny agregat. Ocieplanie natryskowe sprawia, że pianka dopasowuje się do przestrzeni, dzięki czemu ściśle przylega oraz kształtuje się w zgięciach oraz zakamarkach. Inne materiały termoizolacyjne trzeba skracać oraz układać, czym ryzykujemy pojawienie się termicznych mostów oraz zmniejszenie właściwości izolacyjnych. Dobrze rozprowadzona pianka PUR będzie zdatna na długie lata, ponieważ mimo upływu czasu nie traci swojej jakości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Wyróżniamy dwa rodzaje pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Każda z nich różni się od siebie konstrukcją oraz cechami, z tego względu nadają się do ocieplania odrębnych elementów budynku. Orwartokomórkowa pianka PUR wykorzystywana jest przeważnie do ocieplania natryskowego poddasza, dachów oraz wnętrz. Doskonale sprawdzi się także do ocieplania natryskowego belkowych stropów, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Tymczasem  pianka zamkniętokomórkowa PUR najkorzystniejsza jest do izolacji termicznej powierzchni zewnętrznych, fundamentów oraz podłóg. Ten typ pianki PUR da się również położyć na dachu płaskim, wentylowanych stropodachach lub np. na stropach nad zimnymi pomieszczeniami

Ponadto piankę PUR charakteryzuje świetna przyczepność. Z tego powodu bez wysiłku można natryskiem ocieplać różne, poprawnie przygotowane powierzchnie, dla przykładu drewno albo metalowe elementy, a nawet blachę. Wymagane, żeby przed ociepleniem przestrzeń została wyszorowana z brudu, kurzu i pyłu oraz wysuszona.  Tą metodą osiągamy świetną przyczepność, co sprawi, że pianka PUR pozostanie na odpowiednim miejscu. Położenie pianki PUR najbezpieczniej zostawić fachowcom. Żeby przeprowadzić natrysk poprawnie niezbędne są sprzyjające warunki, np. wilgoć i temperatura powietrza. Ponadto pianka musi zostać rozprowadzona równomiernie.

Pianka PUR – informacje techniczne

Rozdzielenie na zamkniętokomórkową i otwartokomórkową piankę uzasadnia różnica parametrów i właściwości. Pianka PUR otwartokomórkowa ma porowatą budowę, dzięki czemu jest mocno plastyczna. Pianka PUR po wyschnięciu okazuje się półsztywna oraz robi za wyjątkowo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale niezbyt chroni przed wodą. Ponadto otwartokomórkowa pianka PUR ma małą masę (około 8-10 kg/m3), więc nie obarcza konstrukcji domu. Co do grubości nakładanej warstwy przyjmuje się, że jedna warstwa nie może przewyższać 30 mm.

Pianka PUR zamkniętokomórkowa ma niski wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest praktycznie wodoodporna. Dlatego też tak często stosuje się ją do ocieplania fundamentów. Natomiast nie jest paroprzepuszczalna, a na dodatek po wyschnięciu jest sztywna, więc nietrudno ją uszkodzić.

Wybierając piankę PUR należy wiedzieć o jeszcze innych ważnych informacjach. Pianki PUR nie są zbyt odporne na promienie słoneczne, przez co konieczna będzie dodatkowa ochrona. Co więcej zgodnie z oznaczeniami łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, czyli jest to materiał łatwopalny, ale samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do najważniejszych plusów pianki PUR wlicza się jej prosta oraz szybka aplikacja. Jej umiejętność do wzrostu objętości oraz formowanie się do zakamarków i załamań, zmniejsza ryzyko stworzenia termicznych mostków. Co więcej natryskowe ocieplanie pianką PUR nie zabiera znacznej ilości czasu. W zestawieniu do innych tworzyw izolacji termicznej to najszybsza metoda ocieplenia domu. Pianka łatwo się układa oraz ekspresowo twardnieje, a do tego pozostaje elastyczna i lekka. Ponadto jest niezwykle przyczepna, dlatego nie spada na różnych powierzchniach, a z biegiem czasu nie gubi przyczepności ani swoich właściwości. Nie spłaszcza się, nie gubi objętości, co oznacza, że się nie deformuje. Szczególnie kluczowe jest także to, że po odpowiedniej aplikacji  takiego natryskowego ocieplenia, nie tworzy substancji szkodliwych ani pyłów. Dodatkowo pianka PUR gwarantuje dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wynikają głównie z jej parametrów. Za wadę możemy przyjąć słabą wytrzymałość na promienie słoneczne, co dodaje nam kolejnych kosztów połączonych z zabezpieczeniem przed promieniami UV. Następną wadą pianki PUR jest  jej palność. W zależności od składników, może być mniej lub bardziej palna, ale według ogólnych zasad pianka PUR mieści się w kategorii E, a więc pali się, ale jest samo gasnąca. Również w tym przypadku da się zainstalować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie chronić piankę w czasie pożaru. Przeważnie jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości termoizolacyjne jest niepoprawny natrysk, niewłaściwe utworzenie pianki lub nałożenie za małych warstw izolacyjnych. Z tego powodu w celu ocieplania natryskowego pianką PUR warto zatrudnić fachowców.

Strona używa cookies
Ok