PROTETYKA A IMPLANTY- CO WYBRAĆ?

Dlaczego uzupełnianie ubytków jest istotne? Kilka słów o tym, co nam grozi, kiedy bagatelizujemy ubytki.

Zaniedbywanie luk po usunięciu zęba może prowadzić do wielu schorzeń. Najczęstsze problemy to między innymi: wady zgryzu, ubytki kostne, przechylanie i przemieszczanie się zębów, bóle głowy a nawet kręgosłupa! Nawet pojedynczy ubytek może spowodować m. in. istotne zmiany zgryzu. Za zmianami, które wpływają bezpośrednio na wygląd zewnętrzny czyli m.in. zmarszczki mimiczne, idą odczuwalne konsekwencje zdrowotne: bóle głowy i kręgosłupa, problemy ze stawami, ubytki kostne, wady wymowy. Zęby tracą odporność na nacisk, przez co mogą zacząć się przechylać a nawet stopniowo wypadać. Dlatego powinniśmy pamiętać o tym, że zawsze uzupełniać ubytki. Nie wolno nam także zapominać o regularnych wizytach kontrolnych u stomatologa.

Na co się zdecydować: implanty czy proteza?

  1. Protezy: wady i zalety

Rozwój stomatologii we współczesnych realiach jest bardzo szybki. Dzisiejsze protezy ruchome nieporównywalnie różnią się od tych dawniejszych pod względem wygody noszenia jak i estetyki wykonania. Do głównych zalet protez tradycyjnych można zaliczyć przede wszystkim dostępność i nieduży wydatek w porównaniu z implantami. Osoby zdecydowane na protezę ruchomą, muszą się skupić na dobór spożywanych posiłków oraz specjalne środki mocujące protezy. Warto także szczególnej dbałości o higienę jamy ustnej. Ważne jest stosowanie specjalistycznych preparatów do czyszczenia protez. Ci, którzy wybierają protezy ruchome muszą się przygotować także na to, że umocowanie protezy na podniebieniu może częściowo zakłócać odczuwanie smaków. Protezę ruchomą należy wymieniać co pięć lat. Dotyczy to także trochę bardziej inwazyjnej metody stałych mostów protetycznych. Mosty protetyczne to niewyjmowana proteza umieszczana na pozostałych zębach.

Ile kosztuje proteza tradycyjna?

Koszty tego typu protez są zróżnicowane. Koszt zależy od tego, jaki budżet chcemy przeznaczyć na sztuczną szczękę. Cena za protezę może wynosić od 150 zł do 2500 zł. Warto wspomnieć, że w koszt utrzymania protezy musimy także wliczyć m. in. środki czyszczące, specjalnie przeznaczoną do protez szczoteczkę, czy specjalny klej. Gdyby podliczyć wszystkie dodatkowe koszty utrzymania protezy, może się okazać, że uszczuplają nasz budżet średnio o 7-8 tysięcy rocznie! Może to być zatem bezpośredni powód, dla którego coraz więcej pacjentów wybiera implanty.

  1. Czy implanty zębowe są lepsze od protez?

Jak wyglądają implanty? To najnowocześniejsza metoda uzupełniania ubytków zębowych. Implant składa się ze śruby, która jest mocowana w kości wyrostka zębodołowego, łącznika implantu i korony, oraz części protetycznej mocowanej na implancie. Zabieg mocowania implantów jest bezpieczny i nie wymaga pobytu w szpitalu. Aby wykonać zabieg, pacjent dostaje jedynie znieczulenie miejscowe. W zależności od ilości wstawianych implantów zabieg może potrwać od 20-60 min. Statystyki prowadzone od lat pokazują, że 97% zabiegów kończy się powodzeniem a klienci są zadowoleni.Oprócz małej inwazyjności zabiegu, niewątpliwą zaletą implantów jest ich trwałość. Raz założone implanty możemy mieć do końca życia, bez konieczności regularnej wymiany jak w przypadku protez tradycyjnych.

Ważnym aspektem przemawiającym za stosowaniem implantów są także minimalne szkody dla reszty zębów. Tradycyjne protezy osiadające mogą powodować zanik kości wyrostka zębodołowego i różne schorzenia jamy ustnej. Implanty zaś nie powodują wyżej wymienionych skutków ubocznych- są bezpieczne zarówno dla sąsiadującego uzębienia jak i dla kości wyrostka zębodołowego. Większość implantów jest wykonana z materiałów bio-kompatybilnych. Dzięki temu organizm bardzo łatwo przyswaja wszczepy. Wszczepianie korzenia implantu w kość wyrostka zębodołowego często owocuje wrośnięciem w kość, dzięki czemu zapobiegamy zanikom kostnym w miejscu ubytku.

Które implanty wybrać?

Jak wspominaliśmy wyżej, implant składa się z trzech części:

  • Śruba implantu
  • Łącznik (najczęściej ceramiczny/ tytanowy)
  • Korona osadzona na implancie- część protetyczna

Aby implanty mogły służyć wiele lat, wykonane są z najlepszych materiałów. Oto najczęstsze zestawienia materiałów do produkowania implantów: do produkcji śrub najczęściej stosowany jest tytan. Korony osadza się jednak zarówno na metalach zwykłych jak i na metalach szlachetnych. W zależności od preferencji klienta może to być zarówno tytan jak i złoto.  Korony najczęściej wykonane są tylko z ceramiki, a zęby przednie są w całości pełnoceramiczne. Wybrane przez nas materiały mają duże odbicie w kosztach protezy. Ceny implantów są różne, zazwyczaj cena za jeden implant to ok. 2,5-3 tys. Jest to jednak jedyna wada tego typu protez.

Protezy czy implanty- za i przeciw

Pacjenci najczęściej przy wyborze rodzaju protezy kierują się ceną. Korzystniejszy wariant cenowy prezentuje protetyka tradycyjna. Ich utrzymanie niestety wiąże się z dodatkowymi, niemałymi kosztami. Regularna wymiana protezy na nową to także dodatkowy wydatek. Natomiast implanty, chociaż wymagają zapłaty dużej kwoty jednorazowo, wstawiane są raz na całe życie. Nie generują one jednak dodatkowych kosztów, i doskonale integrują się z pozostałymi zębami.

Należy pamiętać o tym, że nieuzupełnianie ubytków ma poważne skutki dla twojego zdrowia i wyglądu. Wachlarz możliwości przy wyborze protezy jest szeroki. Wybieraj zatem to, co najlepsze dla Twojego zdrowia.

Licówki Bydgoszcz

Strona używa cookies
Ok