Leczenie kanałowe zębów bez bólu

Endodoncja Toruń - Leczenie kanałowe bezbolesnie i skutecznie ile zabiegow

Endodoncja Toruń - Leczenie kanałowe bezbolesnie i skutecznie ile zabiegow

DENTYSTA BEZ BÓLU- CZY TO MOŻLIWE?

Każdy z nas choć raz w życiu, siedząc pod drzwiami gabinetu dentystycznego, słyszał okrzyki bólu. Niewykluczone, że zdarzyło ci się także bohatersko poprosić o plombowanie bez znieczulenia, co ostatecznie skończyło się nieznośnym bólem i strachem przed dentystą. Natomiast inna część osób wręcz do przesady boi się nie tyle wiertła, co igły. Badania pokazują, że 39% Polaków boi się chodzić do stomatologa. Wymowny jest zatem informacja, że 99% Polaków ma próchnicę. Zaniedbane zęby mogą skutkować bardzo poważnymi kłopotami dla ogólnego stanu organizmu, dlatego dzisiejsza medycyna wychodzi naprzeciw wszystkim lękom swoich pacjentów i proponuje coraz to bardziej nowoczesne sposoby znieczuleń.

Dla tych, którzy mdleją na widok strzykawek…

Wszyscy mamy jakieś lęki. Niektórzy źle czują się w ciasnych pokojach, inni przesadnie boją się pająków, są zaś i tacy, którzy odczuwają paniczny strach na widok igieł. Jest to lęk zupełnie normalny i nie należy się go wstydzić. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z możliwości dzisiejszej medycyny i wciąż żyje w realiach, gdy dentysta był w stanie usunąć nam ząb „na żywo”, tylko dlatego, że „skończyły się limity znieczuleń”. Jeżeli panika przed najmniejszym nawet bólem jest dla ciebie nie do przezwyciężenia, warto rozważyć zastosowanie nowoczesnych metod znieczulania. Poniżej opisujemy najciekawsze z nich:

-„magiczna różdżka”- jest to komputerowa metoda blokowania bólu. Urządzenie to przypomina wyglądem różdżkę lub długopis, dlatego często jest nazywane z po niemiecku „Wand” albo po prostu „magiczna różdżka”. Bardzo często ten sposób wykorzystuje się w gabinetach dentystycznych dla dzieci, ponieważ środek znieczulający jest dawkowany przez urządzenie, które nie powoduje gwałtownego wtłoczenia leku w tkanki. Nie widzimy też żadnej igły. Dodatkowym plusem tej techniki jest również brak skutków ubocznych- podniebienie i język pozostają niesparaliżowane, więc możemy po takim znieczuleniu bez problemu mówić. Częściowy paraliż przy znieczuleniu standardowym często powoduje nieprzyjemne wrażenia a nawet ataki paniki.

-gaz rozweselający- Zastosowanie podtlenku azotu wymieszanego z tlenem, jest bardzo korzystnym i popularnym sposobem ograniczania bólu. Gaz rozweselający uspokaja, odpręża i nieznacznie oszałamia, przez co jest nam o wiele prościej oddać się w ręce dentysty, zamiast panicznie uciekać głową. Ta technika walki z bólem jest też dosyć często używana w trakcie wizyt dla najmłodszych. Jej największe plusy, to brak konieczności korzystania z strzykawek. Gaz nie powoduje także paraliżu w jamie ustnej. Inhalatory, przez które podawany jest podtlenek azotu najczęściej pachną owocami, co jest miłym zaskoczeniem dla pacjenta. Bywa, że pacjenci są w tym stopniu odprężeni, że zasypiają na fotelu dentystycznym i budzą się dopiero, kiedy „jest już po”.

-żel, plaster, spray- Na specjalne życzenie pacjenta lekarz może też zastosować specjalny plaster, żel lub spray. Preparat ten po przyłożeniu go do okolic zęba znieczuli miejscowo posmarowany fragment i łatwiej będzie nam przyjąć preparat podawany w strzykawce.

2. Hipnotyzowanie, relaksowanie i inne bólu uśmierzanie

Rozwój stomatologii dostarcza coraz więcej metod niekonwencjonalnych. Istnieje coraz więcej gabinetów stomatologicznych, które proponują znieczulanie za pomocą specjalnych metod, na przykład z pogranicza hipnozy. Te metody w Polsce pozostają wciąż w sferze ciekawostek, chociaż są równie skuteczne. Metody „hipnotyczne” polegają na zastosowaniu specjalnych programów, które emitują relaksacyjne melodie i fale dźwiękowe o różnym natężeniu. W taki nasz umysł i ciało jest wprowadzany w cudowny stan zrelaksowania, co pozwala nam się rozluźnić podczas zabiegu i bez paniki oddać w ręce stomatologa. W niektórych ośrodkach pacjent podczas zabiegu otrzymuje też okulary Virtual Reality. Dzięki nim może „przenieść się” do innego świata, oglądając niesamowite, realistyczne widoki i słuchać odprężającej muzyki.

3. Strzykawka bezigłowa

Strzykawka bezigłowa- jest to urządzenie podobne do „magicznej różdżki”. Powinno upraszczać podawanie preparatu znieczulającego do tkanek miękkich i zmniejszać uczucie „rozpychania” tkanek przez wtłaczany weń płyn. Strzykawka bezigłowa ma wygląd małego pistoletu. Gadżet ten stopniowo dozuje nam lek, dzięki czemu nie jest to aż tak bolesne jak normalna igła.

4. Kto powinien unikać znieczuleń?

Wizja korzystania z zabiegów u dentysty bez możliwości znieczulenia, może być przerażająca. Jeżeli nie masz żadnych przeciwwskazań, zawsze należy poprosić o znieczulenie. Żyjemy w XXI wieku, szkoda się więc bezsensownie męczyć. Są jednak okoliczności, kiedy należy stomatologa uprzedzić, że zastosowanie zwyczajnego preparatu zmniejszającego ból nie jest możliwe. Jako częste przeciwwskazanie do stosowania znieczulenia podawana jest ciąża. Badania pokazują, że znieczulenie miejscowe nie wpływa niekorzystnie na rozwój dziecka, więc śmiało możesz iść na wizytę do stomatologa, jeśli jesteś w ciąży. Warto jednak powiadomić o tym fakcie specjalistę, który ewentualnie wybierze słabszy lek, albo zmniejszy połowicznie jego dozę. Bardzo istotnym przeciwwskazaniem do skorzystania ze znieczulenia u dentysty jest przyjmowanie leków, które rozrzedzają krew. Do tej grupy leków wpisujemy m. in. aspirynę, dlatego jeżeli np. krótko przed wizytą u stomatologa zażywałeś aspirynę, obowiązkowo poinformuj o tym stomatologa. Dentysta powinien też wiedzieć, jeśli masz szczególne uczulenia na określone produkty lub leki.

Dentysta

Strona używa cookies
Ok