Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Turystyczny termos – który najlepszy i czym kierować się przy jego wyborze ?

Wybierając się na wycieczkę powinniśmy zadbać o porządne pakowanie. Zwłaszcza kiedy jedziemy w góry albo planujemy czasochłonne zwiedzanie, należy pomyśleć nie tylko o zabraniu wody czy prowiantu, ale też spakowaniu zimnego lub ciepłego napoju. Wiele osób uwielbia wyprawy z turystycznymi termosami, które przez długi czas utrzymują temperaturę kawy, herbaty albo innego napoju. Jakie turystyczne termosy są uznawane za najlepsze i z jakiego powodu? Zazwyczaj przede wszystkim interesującym nas kryterium jest czas zachowywania ciepła lub zimna, choć równie istotna jest szczelność i wytrzymałość. Wśród bardzo popularnych turystycznych termosów wyróżniamy termosy producentów Stanley, Thermos oraz Esbit, z tego względu warto je poznać.

Który termos turystyczny wybrać?

Chcąc wybrać termos turystyczny nalepiej spojrzeć na parę ważnych elementów, które mówią, czy turystyczny termos sprawdzi się w określonych warunkach, czy też nie. Ważna jest tutaj funkcjonalność, forma i surowce, z jakich termos jest zrobiony. Im bardziej zależy nam na dobrym wykonaniu, tym lepiej kupić termos stworzonego z najlepszej jakości surowców, które nie mają szkodliwych substancji i pozytywnie oddziałują na sprawne działanie termosu.

Warto również zastanowić nad tym, żeby termos był wyposażony w powłokę zewnętrzną, dzięki której mamy przekonanie, że termos turystyczny nie wysunie się nam z dłoni też w rękawiczkach. Oceniając po tym, jak długie przewidujemy wędrówki, powinniśmy dostosować obszerność wybranego termosu. Zazwyczaj turystyczne termosy sprzedawane są w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im mniejsza wyprawa tym mniej pojemny termos się nada. Na długie wycieczki powinno się zaopatrzyć się w pojemny termos.

Najważniejszym parametrem, którym powinniśmy się zainteresować, chcąc dowiedzieć się, który termos turystyczny wybrać jest rzecz jasna długość utrzymywania ciepła lub chłodu. W tej kwestii ważny jest nie tylko sam czas zachowania ciepła bądź zimna, ponieważ w przypadku najlepszych termosów będzie to nawet pełna doba, ale również zakres temperatur. Nie istnieje termos, który zachowa przez długi czas dokładnie tą samą temperaturę. Warto pamiętać, że im bardziej wypełniony termos, tym lepiej będzie on pełnił swoje zadanie. By turystyczny termos okazał się użyteczny, musi mieć właściwy korek. To od niego zależy trwałość termosu. Zazwyczaj korki są zakręcane albo automatyczne z przyciskiem. Jeśli zamknięcie nie będzie wysokiej jakości, termos nie zachowa temperatury.

Szczególnie znane turystyczne termosy

Na rynku dostępnych jest dużo turystycznych termosów, chociaż bardzo popularne i polecane pochodzą od trzech firm, od lat produkujących zarówno termosy do napojów, jak i termosy na żywność, a do tego kubki termiczne (te mniej sprawdzają podczas długotrwałych wycieczek i charakteryzują się mniejszą pojemnością) wysokiej jakości. Bardzo znane turystyczne termosy pochodzą z firm: Stanley, Thermos oraz Esbit. Są one bardzo cenione przez wielu wielbicieli podróży i wycieczek. Czym cechują się ich turystyczne termosy?

Turystyczne termosy Stanley

Termosy firmy Stanley posiadają wieloletnią tradycję produkcji. Projektowane od prawie 100 lat termosy ze stalowym wkładem są niezwykle trwałe i od lat sprawdzały się w największych wyprawach. Zdaniem firmy są tak niezawodne, że mogą przetrwać wiele lat w ciężkich warunkach, nie tracąc na swoich właściwościach termicznej izolacji. Jak już wiemy, umiejętność zatrzymania ciepła lub zimna zależy od wielkości i napełnienia termosu oraz elementów budowy. Wszystkie modele mają inne możliwości.

W zależności od modeli turystyczne termosy firmy Stanley do posiłków lub napojów utrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 12h w małych termosach do 20-24h w większych, a nawet do 40h przy największych pojemnościach (1,3l);
  • termoizolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać termiczna izolacja w przypadku turystycznych termosów Stanley jest bardzo rozwinięta. Należy jednak pamiętać, że w każdym termosie temperatura nie jest stała i z biegiem przemijających godzin będzie stawała się nieco wyższa/niższa.

Turystyczne termosy Thermos

Inną równie popularną i bardzo polecaną firmą produkującą turystyczne termosy i kubki termiczne jest firma Thermos. To jedna z największych firm projektujących termosy od wielu lat, z najwyższej jakości surowców i materiałów. Co więcej Thermos tworzy termosy w swoich fabrykach, bez pomocy firm zewnętrznych.

Produkty marki Thermos zachowują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Turystyczne termosy Esbit

Niemiecka firma Esbit od lat odnosi sukcesy na rynku, w produkcji swoich termosów obiadowych oraz termosów na napoje. Ich szeroka oferta kubków i termosów zachęca pasjonatów podróży, a świetne parametry zachowywania ciepła lub zimna, jakość i dobra cena, przekonują, żeby co najmniej przetestować ich produkty.

Termosy Esbit zachowują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że według danych producenta, zachowanie ciepła dla płynu ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6 godzinach, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach około 40 °C.

Czy termos nadaje się do mycia w zmywarce?

Przyjmijmy do wiadomości, że termosów oraz kubków termicznych nie powinno się myć w zmywarce. Producenci termosów mówią, że w zmywarce można myć tylko korek, choć nie dotyczy to wszystkich modeli. Z reguły termosów umieszczamy w zmywarce, dlatego że silne detergenty i działanie wysokiej temperatury podczas czyszczenia, może destruktywnie wpłynąć na ich umiejętność do zachowania temperatury.

Termos turystyczny

Strona używa cookies
Ok