Masz tylko godzinę, aby znaleźć klucz!

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

O co chodzi w grze escape room?

W ostatnim czasie na czołowym miejscu były zabawy odbywające się za pośrednictwem Internetu, które nie miały praktycznie nic wspólnego ze światem obiektywnym. Co ważne – w ekspresowym tempie wyparły zabawy planszowe, prawdziwe szachy, scrabble itp. Kilku użytkowników zasiadało przy swoich laptopach w domu na niezliczone godziny i wpadało w nierzeczywisty świat (z myszkami takiej wydajności, że ciężko było niewprawionej osobie nadążyć wzrokiem za kursorem). Wynik był taki, że związki interpersonalne w znacznym zakresie przeniosły się właśnie tam. Bywały sytuacje, w których osoby przebywające w tym samym domu (np. na pierwszym oraz drugim piętrze), zamiast spotkać się face to face, wysyłały sobie sms-y, korespondowały ze sobą na Facebook’u albo grały ze sobą w sieci. Z jednej strony można rozmawiać o wyjątkowym wpływie technologii na ludzkie życie, z innej – o bierności, lenistwie oraz zaraźliwej niewrażliwości na innych.Oryginalnym przedsięwzięciem okazała się nadzwyczajna gra escape room. Swoje korzenie posiada wprawdzie w świecie zabaw wirtualnych, lecz później przeszła ważne metamorfozy. Oparta była jedynie na tekście pokazującym się na ekranie laptopa, który dotyczył opisu pomieszczenia oraz celu: ucieczki z niego. Sama treść sprawiała, że zabawa przyciągała od samego startu. Na przestrzeni następnych lat gra escape room została przeniesiona do scenariuszy gier online. Poprawiono grafię i tym samym nadeszła era „point and click”, czyli gier toczonych przed monitorem laptopa z myszką w ręku. Zabawa Escape room przywędrował również do Polski i spotyka się każdego dnia z coraz szerszym zaciekawieniem. W niej nie ma czasu na typowe scenariusze czy suche dialogi. Gracz jest przeniesiony do rzeczywistego pokoju, w którym spotyka się z pozostałymi graczami.
Znajdują się tam wyjątkowe przedmioty, trzeba rozwiązać trochę skomplikowanych zagadek, wykazać się umiejętnością logicznego myślenia i zręcznością. Escape room to gra akcji, która rozstrzyga się na żywo. Nadrzędny celem wszystkich poczynań jest opuszczenie pokoju wraz z znajomymi. Wydaje się, że to wszystko jest oczywiste. Gracze jednakże mają określony czas na ucieczkę z pomieszczenia.

Co czeka graczy po wejściu do escape room?

Na wstępie wszyscy gracze, którzy wybrali konkretny termin i porę, zostają zamknięci w pokoju. Muszą zbadać całe pomieszczenie. A odkryć w nim można niewątpliwie mnóstwo zadziwiających rzeczy! Gracze posiadają od 45 minut do godziny, aby rozwiązać wszystkie tajemnice oraz wyjść pomieszczenie. Klucz może być schowany dosłownie wszędzie. Każdy pokój to kompletnie nowa forma gry. Scenarzyści zaprojektowali je w najdrobniejszych detalach, by dostarczyć wspaniałej rozrywki oraz intrygować do samego końca. Nie wszystkim udaje się zbiec z takiego pokoju. Kiedy zajdą takie okoliczności przybywa osoba pełniąca pieczę nad pokojami i je otwiera. Na tym etapie towarzysze zabawy mogą od niej otrzymać informacje, jak trzeba było się wydostać albo odpowiedź pozostaje zagadką. Ciekawostką jest z pewnością fakt, że zainteresowani sami muszą zrozumieć historię pokoju – nikt im tego nie przekazuje. Zdarza się, że gracze potrafią wprawić w zdumienie samych autorów tajemnic oraz wyjaśniają je w nietypowy sposób, a mianowicie taki, którego nie przewidział scenariusz. Istotnym założeniem jest niestosowanie siły, aby zbiec z pomieszczenia.

Garaż słynnego żużlowca czy Smerfowa Kraina?

Pierwszym modelem pokoju jest „Garaż słynnego żużlowca”. Scenariusz zakłada, że uczestnicy zakradają się do warsztatu słynnego żużlowca oraz usiłują odnaleźć sekret jego zwycięstw. Ściślej mówiąc mają odnaleźć ukryty „skarb” w 60 minut, jednak okazuje się nim nie sekret sportowca, lecz klucz do normalnych drzwi, które zatrzasnęły się za nimi. Czy gracze pozwolą się zdemaskować? Czy zachowają przytomność umysłu oraz uciekną z pokoju? Następnym typem pokoju jest „Czar PRL-u”. Drzwi, które się zatrzasnęły, tak naprawdę są tunelem czasoprzestrzennym i gracze zostają przetransportowani kilkadziesiąt lat wstecz. Aby powrócić do swoich czasów muszą wyjaśnić wszelkie niewiadome i zniknąć z pomieszczenia. Czy „za komuny” obywatelom lepiej się „powodziło”? Z jakich substancji stworzony został eliksir szczęścia? Trzeci typ pokoju nawiązuje do słynnej opowieści o Smerfach i nazywa się „Smerfowa Kraina”. Scenariusz bazuje na porwaniu smerfów przez podstępnego czarownika Gargamela do swojego mrocznego zamku. Tam robi eliksir, który ma na zawsze wyeliminować wszystkie niebieskie istoty. Za jednym ze składników musi udać się w podróż i to jest jedyny moment, aby uratować porwane smerfy. W zamku kryje się wiele pułapek, zaś uczestnicy są jedyną szansą na uratowanie. Ostatni pokój, ma nazwę: „Tajemniczy pokój nr 4”, to pomieszczenie, które właśnie kieruje się do nieznanego wymiaru. Żadne inne informacje nie są przekazywane uczestnikom przed wejściem do niego. Czy ktoś jest gotowy? Escaping room można zamówić na wyjątkowe okoliczności (np. na urodziny, wieczór kawalerski) i dla pracowników instytucji, aby zintegrować ich również zachęcić do kreatywnego działania. Dom Kłódek w Toruniu może także wykonać indywidualną propozycję, czyli przystosowaną do oczekiwań przyszłych graczy. Jeśli chcesz wiedzieć więcej odwiedź stronę Domu Kłódek w Toruniu: Escape Room Toruń.

Strona używa cookies
Ok