Escape room – pokój pełen tajemnic

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Czym jest gra escape room?

Ostatnimi czasy na najważniejszym miejscu były zabawy online, które nie miały summa summarum nic wspólnego z rzeczywistością. Co istotne – bardzo szybko wyparły zabawy planszowe, prawdziwe szachy, scrabble itp. Kilku użytkowników siadało przy swoich pecetach w domu na niezliczone godziny i wnikało w sztuczny świat (z myszkami takiej wydajności, że niełatwo było zwykłej osobie nadążyć wzrokiem za kursorem). Wynik był taki, że relacje międzyludzkie w ogromnym zakresie przeniosły się właśnie tam. Miały miejsce sytuacje, w których osoby mieszkające w tym samym budynku (np. na pierwszym oraz drugim piętrze), zamiast spotkać się face to face, przekazywały sobie sms-y, korespondowały ze sobą na Facebook’u albo grały ze sobą w sieci. Z jednej strony można dyskutować o znacznym wpływie technologii na życie każdego człowieka, z innej – o bierności, lenistwie oraz zaraźliwej niewrażliwości na innych.Idealnym projektem okazała się unikalna rozrywka escape room. Swoje korzenie posiada wprawdzie w świecie symulacji wirtualnych, ale później przeszła ważne metamorfozy. Oparta była jedynie na tekście pojawiającym się się na ekranie komputera, który dotyczył opisu pomieszczenia i celu: ucieczki z niego. Sama treść sprawiała, iż gra zajmowała od samego startu. Na przestrzeni następnych lat gra escape room została zaimportowana na grunt gier odbywających się w sieci. Poprawiono grafię i tym samym przyszła era „point and click”, czyli rozgrywek toczonych przed ekranem komputera z myszką w ręku. Zabawa Escape room przywędrował także do Polski i spotyka się każdego dnia z coraz większym zaciekawieniem. W niej nie ma miejsca na zwyczajne scenariusze czy zwykłe dialogi. Gracz jest przeniesiony do rzeczywistego pokoju, w którym spotyka się z innymi graczami.
Znajdują się tam niezwykłe przedmioty, trzeba rozwiązać trochę zawiłych zagadek, wykazać się umiejętnością spójnego myślenia oraz sprawnością. Escape room to gra akcji, która rozgrywa się na żywo. Priorytetowy celem wszystkich przedsięwzięć jest wyjście pokoju wraz z towarzyszami. Wydaje się, że to wszystko jest przeciętne. Gracze jednakże posiadają konkretny czas na ucieczkę z pomieszczenia.

Co trzeba zrobić, aby wydostać się z pokoju?

Na wstępie wszyscy gracze, którzy wybrali dokładny termin oraz porę, zostają zatrzymani w pokoju. Muszą przeszukać całe pomieszczenie. A odnaleźć w nim można niewątpliwie wiele niezwykłych rzeczy! Gracze posiadają od 45 minut do godziny, aby rozwiązać wszystkie niewiadome oraz opuścić pomieszczenie. Klucz może być schowany dosłownie wszędzie. Każdy pokój to kompletnie nowa forma zabawy. Scenarzyści zaprojektowali je w najmniejszych detalach, żeby dostarczyć wspaniałej rozrywki oraz zadziwiać do samego końca. Nie wszystkim udaje się wyjść z z escape room. Kiedy zajdą takie okoliczności przychodzi osoba sprawująca pieczę nad pokojami i je otwiera. Na tymże etapie gracze mogą od niej otrzymać informacje, w jaki sposób trzeba było uciec albo odpowiedź pozostaje tajemnicą. Przyjemnością jest z pewnością fakt, że zainteresowani sami muszą zgłębić historię pokoju – nikt im tego nie przekazuje. Czasami ma miejsce taka sytuacja, że uczestnicy potrafią wprawić w zdumienie samych twórców tajemnic oraz rozwiązują je w niestandardowy sposób, a mianowicie taki, jakiego nie przewidział scenariusz. Podstawowym warunkiem jest niewykorzystywanie siły, aby uciec z pokoju.

W Toruniu można wybrać cztery rodzaje pokojów

Pierwszym typem pokoju jest „Garaż słynnego żużlowca”. Scenariusz zakłada, że zainteresowani zakradają się do warsztatu słynnego żużlowca oraz próbują odkryć sekret jego zwycięstw. Konkretniej mają odszukać ukryty „skarb” w 60 minut, jednak okazuje się nim nie sekret sportowca, lecz klucz do zwyczajnych drzwi, które zatrzasnęły się za nimi. Czy gracze dadzą się zdemaskować? Czy zachowają trzeźwość umysłu i znikną z pokoju? Kolejnym wariantem pokoju jest „Czar PRL-u”. Drzwi, które się zatrzasnęły, właściwie są tunelem czasoprzestrzennym i gracze zostają przetransportowani kilkadziesiąt lat wstecz. Aby powrócić do naszych czasów muszą wyjaśnić wszelkie zagadki i zniknąć z pomieszczenia. Czy „za komuny” ludziom żyło się lepiej? Jakie składniki znajdują się w eliksirze szczęścia? Trzeci typ pokoju nawiązuje do znajomej bajki o Smerfach i nazywa się „Smerfowa Kraina”. Scenariusz bazuje na porwaniu smerfów przez złośliwego czarownika Gargamela do swojego niebezpiecznego zamku. Tam robi eliksir, który ma na zawsze unicestwić wszystkie niebieskie istoty. Za jednym ze składników musi udać się w podróż i to jest jedyny moment, aby uratować porwane smerfy. W zamku kryje się pełno pułapek, zaś uczestnicy są jedyną szansą na ocalenie. Ostatni pokój, określany jako „Tajemniczy pokój nr 4”, to pomieszczenie, które właśnie przemieszcza się do innego wymiaru. Niczego więcej nie można dowiedzieć się przed wejściem do niego. Czy ktoś jest gotowy? Escaping room można zamówić na wyjątkowe okoliczności (np. na urodziny, wieczór panieński) również dla pracowników instytucji, aby zintegrować ich także zainspirować do kreatywnego działania. Dom Kłódek w Toruniu może również wykonać indywidualną ofertę, czyli przystosowaną do oczekiwań przyszłych graczy. Zapraszamy na stronę Domu Kłódek w Toruniu: Escape Room.

Strona używa cookies
Ok