Instalacje pneumatyczne to zespół rozwiązań, które wraz z dodatkowym wyposażeniem wytwarzają, przechowują, doprowadzają i odbierają sprężone powietrze. Poprawnie zamontowana instalacja wyróżnia się obniżonym poborem prądu i optymalizacją ciśnienia końcowego. Sprężone powietrze jest używane w zróżnicowanych sektorach przemysłowych, m.in. w chemii i w warsztatach samochodowych. Niska waga i bezpieczeństwo użycia w zmieniających się warunkach atmosferycznych sprawia, że instalacje pneumatyczne są często wybierane przez właścicieli zakładów, którzy dbają o standardy swojej pracy.

Obecnie na rynku producenci systemów pneumatycznych oferują kilka technologii związanych z sprężonym powietrzem. Najbardziej rozpowszechnione są instalacje polipropylenowe, instalacje ze stali nierdzewnej i instalacje aluminiowe. W tym artykule postaramy się porównać każdą z nich, by dać Wam lepszy obraz urządzeń pneumatycznych i możliwości ich użycia.

Instalacje polipropylenowe – lekki materiał, doskonałe możliwości

Instalacje polipropylenowe są złym przewodnikiem elektryczności i nie wywołują żadnych reakcji chemicznych. Nie szkodzi im towarzystwo tworzyw o odczynie kwaśnym, jak i zasadowym, przez co można je bez problemu stosować w sektorze budowlanym. Przewody polipropylenowe obniżają efekt gromadzenia się pary wodnej. Materiał z jakiego tworzy się instalacje polipropylenowe jest pozbawiony toksyn i nad wyraz wydajny. Najważniejszym walorem tych instalacji jest niski współczynnik ubytku ciśnienia i cicha praca.

Tradycyjne instalacje ze stali nierdzewnej

Instalacje pneumatyczne ze stali nierdzewnej to wysoka jakość połączona z prostym montażem. Dlatego właśnie, są najczęściej kupowane przez właścicieli przedsiębiorstw z branży farmaceutycznej, spożywczej i chemicznej. Montaż instalacji ze stali nierdzewnej oparty jest o technologię zaciskową, co w znacznym stopniu redukuje czas realizacji. Wszystkie akcesoria używane w tego typu systemach produkowane są z tworzyw odpornych na procesy korozyjne. Metoda zaciskowa oprócz redukcji czasu i materiałów, eliminuje ryzyko pożaru. Instalacje pneumatyczne ze stali nierdzewnej dają możliwość montażu w zróżnicowanych powierzchniach. Systemy tego rodzaju są niezwykle praktyczne. Ich instalacja zalecana jest w środowiskach gdzie pojawia się podwyższone ryzyko korozji.

Instalacje aluminiowe – wysoka jakość i większe oszczędności

Instalacje z aluminium cechują się łatwością montażu. Zastosowanie poręcznych szybkozłączek, wytwarzanych w różnych rozmiarach, znacznie zmniejsza czas montażu. Oszczędności na tego rodzaju systemie sięgają do nawet 30% w zestawieniu z innymi rozwiązaniami. Produkty aluminiowe można łatwo dobrać do rozmiaru danego zakładu. Sprawia to, że z instalacji aluminiowych mogą korzystać zarówno małe warsztaty samochodowe, jak i duże zakłady farmaceutyczne. Instalacje sprężonego powietrza z aluminium wyróżniają się wysoką odpornością antykorozyjną. Są stabilne (nie zmieniają kształtów pod wpływem temperatury) i łatwe w utrzymaniu. Dodatkowym atutem jest ekologiczność materiału – aluminium w 100% jest bezpieczne dla środowiska.

Instalacje pneumatyczne w pigułce

Praktyczna i użyteczna instalacja pneumatyczna złożona jest z kilku podstawowych elementów. Najpierw należy wyszczególnić, że tylko dobrej jakości akcesoria, odpowiednio do siebie dobrane gwarantują najlepsze efekty sprężania powietrza. W skład każdej instalacji pneumatycznej wchodzi sprężarka, której zadaniem jest podwyższenie ciśnienia danego składnika. W prostych, choć funkcjonalnych instalacjach najlepiej sprawdzi się sprężarka tłokowa. Idąc dalej, w żadnej instalacji nie może nie można się obejść bez takich elementów jak filtr powietrza, osuszacz i zbiornik ciśnieniowy. Warto także zamontować tłumiki hałasu, które wpłyną na komfort użytkowania urządzeń. Dalsze akcesoria, bez których żadna instalacja nie będzie funkcjonować prawidłowo to przewody, czy też rury pneumatyczne, oraz różne modele zaworów. Kompletna instalacja, wyposażona w praktyczne i zaawansowane technologicznie akcesoria bez wątpienia zoptymalizuje większość czynności w każdym przedsiębiorstwie.

Pneumatyka jest dziedziną inżynierii, która potrzebna jest zarówno w codziennych czynnościach, jak i w skomplikowanych rozwiązaniach technicznych. W przeciwieństwie do instalacji elektrycznych, czy hydraulicznych, systemy bazujące na sprężaniu powietrza są znacznie mniej kosztowne i dużo bardziej uniwersalne. Warto inwestować w profesjonalne systemy pneumatyczne, zwłaszcza w zakładach farmaceutycznych, spożywczych i chemicznych.

Dowiedz się więcej o profesjonalnych instalacjach pneumatycznych: pneumatyka

Strona używa cookies
Ok