Rozwód – koszty, stereotypy, unieważnienie małżeństwa

Rozwody i separacje Adwokat Toruń Rozwody Toruń Dobry prawnik

Rozwody i separacje Adwokat Toruń Rozwody Toruń Dobry prawnik

Ile kosztuje rozwód?

Postanowienie o rozwodzie potrafi pojawić się nieoczekiwanie lub dojrzewać przez wiele lat. Większość osób zaciekawionych tym tematem szuka informacji w Internecie, przepytuje przyjaciół w jaki sposób oni sobie poradzili w skomplikowanej sytuacji bądź przygotowuje się do wizyty w kancelarii notarialnej. Sprawa plącze się wtedy, gdy planujemy udowodnić winę przeciwnej stronie lub ograniczyć prawo do spotykania się z dzieckiem. Wizyta w kancelarii prawniczej jest najskuteczniejszym sposobem, by wytłumaczyć wszelkie wątpliwości. Na portalach prawnych albo forach, na których wypowiadają się obie strony, lepiej nie poszukiwać złotego środka. Mamy możliwość tam znaleźć mnóstwo opisów sytuacji życiowych zbliżonych do naszej, jednak trzeba pamiętać, iż tylko ekspert może nam naprawdę zasugerować rozwiązanie.

Już na samym początku, zatem przy wnoszeniu sprawy do sądu, trzeba liczyć się z kosztem 600 zł. Jeśli sąd zadecyduje, że nikt nie jest winny rozpadu małżeństwa, wówczas spłacana jest połowa należności (zaś druga strona musi koniecznie nam wręczyć 150 zł). Do kolejnych kosztów zaliczają się: zajęcie się przez sąd podziałem kapitału (od 300 do 1.000 zł), ochrona roszczenia, przykładowo spotkań z dziećmi (40 zł) albo obserwacja Rodzinnego Ośrodka Diagnostyczno – Konsultacyjnego.

Kto ponosi koszty rozwodu? Bezsprzecznie partner, który przegra. Musi obowiązkowo opłacić w pierwszej kolejności wniesienie pozwu przez przeciwległą stronę, całą sprawę rozwodową oraz prawnika przeciwległej strony. Jeżeli sąd orzeknie winę obustronną, wtedy wszystkie koszty rozdzielane są na pół. Adwokat powinien otrzymać sumę równą 360 zł, natomiast jeśli przypadek jest szczególnie złożony i pracochłonny, jest w stanie zlecić zapłatę maksymalnie 2.160 zł. Co ważne, jeśli adwokat pochłania dużo więcej, jesteśmy zobligowani różnicę wyrównać sami.

Stereotypy na temat rozwodu

Najbliższa rodzina jest rzeczą świętą oraz nikomu w ogóle nie wolno wtrącać się w jej sprawy – rodzina na pewno jest ważna, skoro jednak dochodzi między małżonkami do przemocy, to pokrzywdzona osoba posiada prawo zabiegać o rozwód. W Toruniu istnieje niezwykle dużo jednostek, jakie potrafią zasugerować rozwiązanie ofiarom agresji werbalnej oraz fizycznej. Robią to całkowicie za darmo, m in. Ośrodek Polskiego Czerwonego Krzyża. Za to toruńscy adwokaci chcą przeważnie takie sprawy doprowadzić do szczęśliwego końca.

Dziecko do momentu uzyskania pełnoletności jest w stanie rozwijać się tylko w pełnej rodzinie – dobro dziecka nie jest zależne zupełnie od rodziców. Prawdą jest, iż są bardziej uśmiechnięte oraz pozytywniej wpływa na ich dorastanie miłość rodziców. Mówiąc w skrócie nie można niemniej zgadzać się na brutalność ze strony małżonka, kiedy często to naturalnie ono jest ofiarą. Będzie upodabniać się do domowego tyrana: używać nieprzyzwoitego języka, przywłaszczać czyjeś przedmioty albo prześladować inne dzieci w szkole.

Lepiej żyć w związku pełnym siły, aniżeli próbować się rozwieść – to inny błąd, który robią ofiary tyranii. Nawet najwspanialszy prawnik z Torunia ogólnie rzecz ujmując nie będzie mógł nic osiągnąć, jeżeli poszkodowana strona sama nie zgłosi się do kancelarii z takim dylematem (albo jednostki dającej wsparcie).

Jakość życia po uprawomocnieniu wyroku za każdym razem jest gorszy niż przedtem – jakiekolwiek badania takiego stanu rzeczy nigdy nie udowodniły. Panie decydują się na rozwód tylko wtedy, gdy absolutnie nie dają rady już dłużej trwać w małżeństwie. Warunki są przeróżne: nieuczciwość partnera, wypijanie przez niego za dużej ilości napojów wysokoprocentowych bądź długotrwały pobyt poza granicami kraju.

Nie wolno decydować się na rozwód z mało istotnych powodów – na wniesienie wniosku o rozwód ma wpływ bardzo dużo różnych czynników. Przeważnie na rozprawie uwidacznia się tzw. „niezgodność charakterów”, natomiast w istocie motyw jest inny. Panie w zasadzie nie oskarżają mężczyzn wyłącznie po to, żeby wypracować jak najwartościowsze skutki w formie pieniędzy. Przeważnie uciekają od przemocy i planują osiągnąć wyrok sądu natychmiast.

Czym jest unieważnienie małżeństwa?

W Polsce tylko sądy cywilne wydają wyroki w sprawach rozwodowych. W przypadku cofnięcia małżeństwa chodzi o to, żeby udowodnić, że związek nigdy nie funkcjonował. W owym przypadku mamy obowiązek wybrać się do sądu kościelnego. Powszechnie plącze się owe rzeczy oraz opowiada o tzw. „rozwodzie kościelnym”. Kościół absolutnie nie może jednakże rozsądzić jakiegokolwiek rozwodu, bo w rozumieniu kodeksu kanonicznego związek małżeński powinien zostać zakończony wyłącznie poprzez śmierć któregokolwiek ze współmałżonków. Unieważnienie małżeństwa musi nastąpić jedynie w trzech sytuacjach: impotencji (u mężczyzn) lub obojętności (u żon), bigamii bądź w wyniku przymusu (wcale nie postępowało się odpowiednio z własną wolą, w ogóle nie był to intencjonalny wybór).

Unieważnienie małżeństwa następuje jednomyślnie z wyrokiem dwóch instancji. Formalnie sprawa ma więc wymiar dwuetapowy. Jeśli pośrednicy pierwszej instancji oświadczą, że związek małżeński przenigdy nie powstał, wówczas sprawa trafia do trybunału drugiej instancji. Ten może zaakceptować decyzję albo ją zignorować. Sprawa zawsze jest podejmowana dekretem.

Kliknij w ten link – Adwokat – jeżeli wciągają Cię powyższe tematy, zamierzasz dowiedzieć się więcej na temat rozwodów lub zobaczyć, co może obejmować oferta dobrego adwokata.

Strona używa cookies
Ok