Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza

Do zaprojektowania ogrodu potrzeba czasu i porządnego przygotowania. Nim ogród stanie się wspaniałym miejscem, gdzie przyjemnie będzie odpocząć, dzięki przyjaznej atmosferze, budowanej przez obecność wspaniałych roślin, drzew i krzewów, warto zadbać o podstawy i rozpocząć projektowanie ogrodu od zera. Jaki styl ma mieć ogród, kiedy zostanie stworzony? Jak powinno się dobierać rośliny? Które z nich zaadaptują się w naszym klimacie? I — to najistotniejsze: w jaki sposób poumieszczać je w przestrzeni do zagospodarowania, aby nie było ich, ani za dużo, ani za mało? Nim zabierzemy się do działania, warto jest mieć przygotowany plan.

PLAN ZAKŁADANIA OGRODU

Analiza terenu

Pierwszym elementem, na który w szczególności trzeba zwrócić uwagę, jest sam teren, na którym ma powstać projektowany ogród. Trzeba zebrać wszelkie informacje dotyczące tego, jak wygląda przestrzeń, jakie ma granice i co już jest na niej dostępne. Ta wiedza pozwoli ocenić, jakie są możliwości na tym terenie. Co ważne, należy rozeznać się we wszelkich czynnikach, jakie przyczynią się do ukształtowania ogrodu. Są to nie tylko nasłonecznienie, warunki gleby, obniżenia czy podwyższenia terenu, ale także sposób spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań nad ogrodem, należ też wiedzieć, do czego ogród będzie służył. Projektowanie ogrodu uzależnione jest od tego, czy ogród ma jedynie ładnie wyglądać, być sferą wypoczynkową, czy obszarem, gdzie domownicy będą aktywnie spędzać czas. Pod uwagę trzeba wziąć także to, czy w planowanym ogrodzie będą przebywać zwierzęta i dzieci i czy powinien być przystosowany dla osób niepełnosprawnych i starszych. Dodatkowo dobrze jest ocenić, czy konieczne będzie miejsce do spotkań towarzyskich (np. grill, altana lub taras), czy interesuje nas wstawienie oczka wodnego lub basenu ogrodowego, a także, czy chcemy wyodrębnić przestrzeń na sad lub ogródek warzywny. Wszystko to dobrze ocenić w oparciu o przewidziany budżet.

Schemat funkcjonalno-przestrzenny

Następnym etapem projektowania ogrodu, jest rozplanowanie każdego z pożądanych elementów w terenie. Z tego powodu ogród dzieli się z uwagi na funkcjonalność. Rozplanowanie wybranych elementów, jest ważne, by ogród był atrakcyjny, a jednocześnie zachowywał porządek i dawał użytkownikom zupełną swobodę. Należy zatem podzielić ogród na części i nakreślić gdzie znajdzie się grill, a gdzie będzie basen lub huśtawki dla dzieci. Należy jednak uważać, by unikać surowych granic. Części właściwie zaprojektowanego ogrodu, przenikają się nawzajem i stanowią harmonijną całość.

Plan komunikacji

Projektowanie ogrodu wymaga również troski o możliwość swobodnego poruszania się. Należy zastanowić się, jak połączyć pojedyncze części ogrodu i wejścia (np. do domu czy garażu). Tutaj kluczowe jest wyznaczenie podjazdu, furtek i bramy, a także ścieżek, które połączą wszystkie te elementy w spójną całość. Należy pamiętać, aby nie przesadzić z ilością dróżek, ale też, by nie było ich za mało. Na tym etapie można także wybrać rodzaj nawierzchni, jaka posłuży do wykonania ścieżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap może być już ścisłym planem tego, jakie rośliny i wyposażenie będą potrzebne, by uzyskać ogród w wybranym stylu. Dużą pomocą w tym przypadku mogą okazać się portale internetowe, dobre książki albo wiedza specjalisty. Szkic stworzony w oparciu o schemat funkcjonalno-przestrzenny dobrze tworzyć od ogółu do szczegółu, rozpoczynając od największych elementów jak drzewa, a kończąc na drobnych roślinach ozdobnych. Również dopasowanie mebli i wyposażenia ogrodowych, powinno być właściwe w stosunku do zamierzonego efektu tak, aby powstała harmonijna kompozycja, zgodna z potrzebami i założeniami projektu.

Systemy ogrodowe

Dzięki wiedzy, gdzie pojawią się konkretne elementy ogrodu, możliwe jest rozplanowanie systemów nawadniania, pozbywania się nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, aby woda dostawała się do skupisk roślin, krzewów i drzew, a zarazem nie zalewała ich przesadnie oraz, aby kable elektryczne docierały do altany czy tarasu, a ścieżki były widoczne.

Realizacja projektu ogrodu

Dopiero po przygotowaniu szczegółowego projektu ogrodu, można podjąć się jego realizacji. Przygotowanie terenu, gleby i instalacja systemów elektrycznego i wodnego odbędą się w pierwszej kolejności. W trakcie sadzenia roślin należy pamiętać o tym, by umiejscawiać je we właściwych odstępach, ponieważ wszystkie mają odmienne tempo wzrostu i mogłyby zagłuszać się nawzajem.

DLACZEGO DO PLANOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów mają szeroką wiedzę na temat świata roślin. To zadaniem projektanta jest odpowiednio dostosować je do pomysłu klienta. Projektant przekaże też istotne rady na temat ich wymagań siedliskowych i pielęgnacji, a dodatkowo podpowie, jakie rozmiary osiągną w przyszłości drzewa i krzewy. Jego praca opiera się również na wiedzy na temat ukształtowania terenu i uwarunkowań gleby. Projektant kompleksowo pokieruje nami przez wszystkie etapy zakładania ogrodu i dopilnuje ich właściwego przebiegu.

Dodatkowo część firm specjalizujących się w projektowaniu ogrodów proponuje całoroczne usługi pielęgnacji i sezonowego serwisu systemów energetycznych i nawadniających. Dzięki temu, zawsze można liczyć na pomoc z ich strony, aby raz założony ogród, mógł z powodzeniem rosnąć i cieszyć przez lata.

Strona używa cookies
Ok