Przegląd systemów nawadniania ogrodów

Gdy chcemy, żeby ogród pięknie wyglądał, kluczowym elementem, który zachowa go w okazałym stanie jest podlewanie. To za mało, by dbać o rośliny przycinając je, czy dopasowując ich warunki glebowe. Każdy ogród wymaga wody, ale zwykłe metody podlewania nie dość, że zabierają sporo czasu oraz wysiłek, to obok tego wymagają stałego pamiętania o potrzebie wykonania tej czynności. Średnio przyjmuje się, że na równi z wyrównywaniem trawy, nawadnianie ogrodu zajmuje najwięcej czasu pośród pozostałych zabiegów pielęgnacyjnych. Ze względu na to stworzono systemy nawadniania ogrodów, które będą „pamiętały” za nas o potrzebie podlania roślin, ale także mogą dopasowywać ilość wody.

Tradycyjne metody nawadniania ogrodów

Każdy z nas to zna – korzystanie ze zwyczajnej konewki zajmuje zdecydowanie dużo czasu i sprawdzi się jedynie w bardzo małym ogrodzie, ze względu na to część osób co najmniej decyduje się na zakup ogrodowego węża. To znacznie wygodniejsze, dlatego że dzięki tzw. szybkozłączkom da się podpiąć wąż pod kran, co zdecydowanie ułatwia dotarcie do każdego zakątka ogrodu, bez manewrowania z konewką oraz stałego dodawania wody. Do podlewania ręcznego możemy dołączyć pistolet, który umożliwia regulację ciśnienia wody, a także zatrzymanie wody bez konieczności zamykania kranu, a także specjalne zraszacze ogrodowe, które podczepia się pod wąż oraz które także usprawniają nawodnienie ogrodu oraz zdecydowanie zmniejszają nasz wkład pracy.

Jeśli zależy nam na zautomatyzowaniu nawadniania ogrodu, warto zainstalować system nawodnienia ogrodu. Jednym z najmniej skomplikowanych jest specjalny elektroniczny sterownik nakładany na kran, który umożliwia określanie momentu podlewania. Wadą tego sposobu są widoczne rozciągnięte po powierzchni ogrodu węże i niemożliwość powiększenia systemu.

Systemy nawadniania ogrodu

Zachowanie ogrodu w nieprzerwanym nawodnieniu nie oznacza , że musimy pogodzić się z widocznymi przewodami. Aplikacja obszernego systemu nawadniania znajdzie zastosowanie nie tylko w największych ogrodach, ale też w niewielkich oraz mniejszych. System nawadniania wymaga co prawda przyszykowania w postaci rozplanowania oraz instalacji całego systemu. Zwykle system zakopywany jest pod powierzchnią ziemi. Potrzebne jest zamontowanie programatora, systemów przenoszących wodę, podłączonych do instalacji wodnej w postaci zaworów, a do tego zraszaczy, które koniecznych do rozlania wody po samym ogrodzie. Nie trzeba się martwić tym, że system musi zostać zainstalowany przed powstaniem ogrodu.

Rodzaje zraszaczy ogrodowych

Pośród zraszaczy ogrodowych dostaniemy kilka odrębnych typów, które można wykorzystać do nawodnienia ogrodu. Nadają się one doskonale jako część składowa pełnego systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są całkiem popularne ze względu na to, że ich kluczową zaletą jest miarowe nawodnienie danej części ogrodu. Wyposażone w formujące wielkość strumienia sterowniki oraz dysze odpowiadają za ciśnienie wody sprawdzają się doskonale. Zraszacze stałe dzielą się na dwa rodzaje: wynurzane – są one dość niskie, a ich główną zaletą uznajemy to, że po wykonaniu czynności podlewania ukrywają się pod powierzchnią. Z kolei zraszacze niewynurzane są na stałe widoczne na powierzchni ziemi.

Zraszacze ruchome – głównie sprawdzają się, ze względu na to, że ich działanie może zostać wyregulowane w zakresie 360o. Wspaniale sprawdzają się w podlewaniu trawy i posiadają wiele funkcji oraz są wyższe pod względem jakości od zraszaczy stałych. Głównie polecane są do nawadniania średnich i mniejszych ogrodów. Dalekosiężność wody może dostać się do od 3 do nawet 22 metrów, a dodatkową zaletą tego systemu jest to, że możemy nawadniać w określonym czasie zaledwie konkretny sektor.

Mikrozraszacze –w głównej mierze służą tworzeniu delikatnej mgiełki, z uwagi na to okażą się najlepsze dla roślin, które nie potrzebują zbyt dużej ilości wody.

Nawadnianie liniami kroplującymi

Drugim typem systemu nawadniania ogrodu są linie kroplujące. Zazwyczaj stosowane są przy podlewaniu korzeni roślin. Ze względu na to będą doskonałe do podlewania drzew, żywopłotów krzewów ozdobnych oraz warzywników. Korzyścią tego systemu nawadniania jest to, że nie moczy łodyg, liści ani kwiatów, za sprawą czego nie dojdzie do poparzenia roślin. Co więcej jest to system oszczędny, z uwagi na zmniejszenie użycia wody. Linie kroplujące składają się z przewodów z kroplówkami, które kroplują wodę. Kroplowniki oszczędnie nawadniają rośliny dając im odpowiednią ilość wody.

Mini linie kroplujące

Instaluje się je tylko na niewielkich przestrzeniach, do podlewania minimalnych skalniaków, rabat kwiatowych, czy mało rozrośniętych żywopłotów. Dużą zaletą jest możliwość prostej instalacji oraz samodzielnego wyboru podlewanych miejsc. Mini linie kroplujące spisują się głównie w ogrodach, w których rośliny rosną nieregularnie

Projektowanie ogrodów Toruń

Strona używa cookies
Ok