Jaki pojazd to pojazd uprzywilejowany oraz jakie posiada uprawnienia

Zgodnie z przepisami ruchu drogowego pojazdami uprzywilejowanymi są pojazdy, używane w oddziałach ratownictwa życia, zdrowia i ludzkiego mienia. Do grupy pojazdów uprzywilejowanych należą też pojazdy, które wykorzystują służby bezpieczeństwa i porządku publicznego. To znaczy, że pojazdami uprzywilejowanymi są dla przykładu karetki ratunkowe, wozy policji, straży miejskiej czy straży pożarnej. Pojazd uprzywilejowany w trakcie akcji ma obowiązek zasygnalizować swoją obecność w ruchu drogowym, tak aby pozostali kierowcy mogli na nie odpowiednio reagować.

Pojazdy uprzywilejowane mają swoje przywileje, jakie mogą zastosować w zdefiniowanych okolicznościach. W normalnych zdarzeniach drogowych są zobowiązane do przestrzegania przepisów i zasad, tak jak pozostali kierowcy. Tylko w sytuacjach, kiedy pojazd uprzywilejowany musi utrzymać bezpieczeństwo albo bierze udział w akcji ratowania zdrowia, życia mienia ludzkiego czy jest częścią przejeżdżającej kolumny pojazdów uprzywilejowanych może stosować się swoich praw. Tym prawem jest możliwość zignorowania zasad ruchu czy poziomych i pionowych znaków drogowych. Kierowcy pojazdów uprzywilejowanych mogą pominąć sygnalizację świetlną, jechać pod prąd i zatrzymywać się w miejscach zabronionych.

Wymogiem jest zakomunikowanie uczestnictwa w ruchu sygnałem dźwiękowym oraz świetlnym, przy zapalonych światłach mijania czy światłach drogowych. Sygnał dźwiękowy nie jest potrzebny podczas postoju pojazdu, ale bez względu na sytuację konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Kierowca pojazdu uprzywilejowanego musi całkowicie słuchać poleceń osoby upoważnionej do kontroli i kierownictwa ruchu drogowego bez względu na sytuację.

Co robić w sytuacji z udziałem pojazdów uprzywilejowanych?

Każdy uczestnik ruchu drogowego: motocykliści, kierowcy czy piesi są zobowiązani do szczególnego zachowania w pobliżu pojazdu uprzywilejowanego. Osoba w obecności pojazdu uprzywilejowanego powinna zjechać z drogi, torując pośpieszną oraz bezpieczną drogę . W tej okoliczności dozwolony jest przejazd na pas zieleni, pobocze albo postój na zatoce albo przystanku autobusowym. Z reguły kierowcy zbliżają się do krawędzi jezdni. Niekiedy nie powinno się zatrzymywać, aby nie spowalniać ani nie wywoływać gwałtownego zatrzymania pojazdu uprzywilejowanego. Tak samo motocykliści, kierowcy czy pojazdy uprzywilejowane powinny bardzo czujnie zachowywać się na skrzyżowaniu, zwłaszcza że pojazd uprzywilejowany może się na nim pojawić pomimo czerwonego światła. Co więcej piesi także mają obowiązek ustąpić pierwszeństwa dla karetki, radiowozu czy wozu strażackiego. Absolutnie nieprzepisowe jest wchodzenie na jezdnię, nawet przy zielonym świetle. Osoby, co już weszły na pasy, powinny pośpiesznie z nich zejść. Powinno się nie zapominać o tych zasadach, bo ignorowanie ich grozi wysokim mandatem.

Czy można wyprzedzać pojazd uprzywilejowany?

Wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego wzbudza wiele niepewności kierowców. O wyprzedzaniu pogotowia ratunkowego, radiowozu, wozu strażackiego czy innego pojazdu uprzywilejowanego nie myślimy, gdy uczestniczą w ratowniczej akcji czy powiązanej z przywróceniem bezpieczeństwa. Wówczas obowiązkiem wszystkich uczestników ruchu drogowego jest ustąpienie pierwszeństwa. Co robić, gdy pojazd uprzywilejowany pojawi się w ruchu drogowym, ale nie będzie wykazywał swojego pośpiechu?

W terenie zamieszkałym niezależnie od położenia  zakazane jest wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego. Nieważne, czy pojazd wydaje sygnały świetlne i dźwiękowe lub nie, wyprzedzenie pojazdu uprzywilejowanego w terenie zamieszkałym grozi punktami karnymi oraz mandatem. Tylko i wyłącznie poza terenem zamieszkałym wolno wyprzedzić pojazdy uprzywilejowane, pod warunkiem, że nie uczestniczą w akcji. Podczas manewru wyprzedzania trzeba zachować szczególną ostrożność. Warto pamiętać, że pojazd uprzywilejowany może stać się potrzebny zawsze, a gdy tak się stanie i tak należy mu się bezpieczny przejazd. W obecności pojazdu uprzywilejowanego zawsze trzeba troszczyć się o bezpieczną jazdę wszystkich.

Kolizja z pojazdem uprzywilejowanym, kto będzie odpowiedzialny?

Chociaż każdy pojazd uprzywilejowany posiada swoje dodatkowe przywileje, a kierowcy muszą udzielić im pierwszeństwa, zawsze może zdarzyć się kolizja z pojazdem uprzywilejowanym. Kolizja z pojazdem uprzywilejowanym nie oznacza, że to drugi kierowca od razu ponosi odpowiedzialność za wywołanie wypadku. Każdy przypadek osądza się jednostkowo, aby powiedzieć, jaka ze stron nie utrzymała wymaganej ostrożności oraz wywołała kolizję. Kierowca pojazdu uprzywilejowanego także może być uznany winnym oraz pociągnięty do odpowiedzialności, jeżeli nie zachował koniecznych wytycznych. Sprawdzane są takie okoliczości, jak odpowiednia sygnalizacja dźwiękowa i świetlna pojazdu uprzywilejowanego, możliwość drugiego kierowcy do zauważenia pojazdu uprzywilejowanego oraz odpowiedniej reakcji. Wpływ ma też ogólny rozwój sytuacji , a nawet warunki pogodowe.

http://www.pojazdy-uprzywilejowane.pl

Strona używa cookies
Ok