Stomatologia estetyczna – nowoczesne zabiegi

Nowoczesna stomatologia estetyczna bazuje na wypracowanej przez lata wiedzy i umiejętności stomatologów i na rozwoju technologii i technik stosowanych w leczeniu zębów. Zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej poprawiają piękno uśmiechu, a znaczna część z nich, dostępnych jest niemal od razu w trakcie jednej lub kilku wizyt w klinice stomatologicznej. Obecnie pacjenci mogą skorzystać z wielu zabiegów, które zmniejszają przebarwienia i poprawiają wygląd i kształt zębów, a także wypełniają braki. Dzięki temu każdy pacjent, jaki pojawi się u stomatologa, wychodzi z gabinetu uśmiechnięty w jeden dzień. Jakie nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej są szczególnie znane i na czym polegają?

Digital Smile Design – cyfrowe projektowanie uśmiechu

Wielu pacjentów martwi się, jaki będzie ich uśmiech po przeprowadzony leczeniu zębów. Do niedawna na ostateczny efekt trzeba było czekać aż do zakończenia leczenia i całkowitego zarośnięcia się tkanek – w zależności od przeprowadzonych zabiegów stomatologicznych. Obecnie istnieje możliwość poznania efektu pracy stomatologa jeszcze przed rozpoczęciem leczenia. Metodą tą jest cyfrowe projektowanie uśmiechu, czyli Digital Smile Design (DSD).

Co to jest? DSD to współczesna, elektroniczna wizualizacja uśmiechu. Na podstawie materiałów pochodzących od pacjenta – tj. kompletu zdjęć: uśmiechu na wprost i z profilu oraz zdjęć rentgenowskich – stomatolog przy zastosowaniu specjalnego programu wprowadza wszelkie poprawki. Przy pomocy tzw. linii referencyjnych dopasowuje kolory i kształt zębów i wpływ zmian na ogólny wygląd szczęki i twarzy pacjenta. Ponadto Digital Smile Design można zastosować mając już gotowy plan leczenia stomatologicznego, dzięki czemu pacjent zobaczy poszczególne kroki zmian lub użyć programu w roli przyszykowania planu. Za pomocą cyfrowego projektowania uśmiechu pacjent może wyjaśnić stomatologowi jakiego efektu oczekuje, a wtedy stomatolog pokaże pacjentowi, jakie nowoczesne zabiegi stomatologiczne będą konieczne do osiągnięcia pożądanego efektu.

Implanty w jeden dzień

O tym, że trzeba zastąpić braki zębów nie tylko ze względu na wygląd, ale i zdrowie szczęki, już wiemy. Wielu pacjentów w tym celu wybiera zastosowanie implantu stomatologicznego. O ile dotąd, choć implanty są najmocniejszym i zdaniem stomatologów najlepszym pośród protez, pełen zabieg ciągnął się przez parę miesięcy, ponieważ aplikacja implantów dentystycznych łączy się długotrwałym czasem zrastania implantu z kością. Nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej pozwoliły na maksymalne zmniejszenie tego czasu. Obecnie dostępny jest zabieg aplikacji implantów w zaledwie jeden dzień.

Choć i w tym przypadku implant musi połączyć się z tkanką kostną, na co będzie trzeba poświęcić trochę czasu, dzięki nowoczesnej technologii pacjent opuszcza gabinet stomatologiczny z pięknym uśmiechem w jeden dzień. Dentyści opracowali w tym celu nowoczesną odbudowę protetyczną tymczasową, którą można zaaplikować bezpośrednio na nowo wszczepiony implant w ciągu tej samej wizyty. Daje to dwie korzyści. Pacjent wychodzi z kliniki stomatologicznej z pełnym uśmiechem w jeden dzień. Tymczasowa proteza osłania implant ułatwiając jego gojenie. Kiedy już implant stomatologiczny całkowicie połączy się z kością, pacjent przychodzi na dodatkową wizytę, kiedy stomatolog wymienia tymczasowe uzupełnienie na stałą protezę.

Wybielanie zębów nowoczesną lampą u dentysty

Profesjonalne wybielanie zębów nowoczesną lampą Beyond jest kolejnym zabiegiem nowoczesnej stomatologii estetycznej. W porównaniu z innymi metodami wybielania zębów, zastosowanie stworzonej do tego lampy zapewnia znacznie widoczniejsze rezultaty przy nawet pojedynczej wizycie. Wybielanie lampą usuwa wszelkie przebarwienia zgromadzone w wyniku diety, dlatego że nawet całkowicie wyleczone zęby mogą mieć, nieestetyczny żółty kolor. Zaletą lampy Beyond jest technika naświetlania, która usuwa większość przebarwień, a obok tego pozbywa się do 98% bakterii. Inną zaletą takiego nowoczesnego zabiegu stomatologii estetycznej jest również widoczny wpływ na stwardnienie kompozytów stomatologicznych oraz zmniejszenie zapalnych stanów.

Ponadto sam zabieg wybielania zębów lampą klinice stomatologicznej jest bardzo komfortowy i nie zabiera dużo czasu. Szczególnie ważnym elementem jest ruchomość lampy, dzięki czemu da się dojść do zakamarków jamy ustnej. Warto dodać, że stomatolog może swobodnie regulować moc lampy i w ten sposób dostosowywać się do potrzeb pacjenta.

Korony i licówki stomatologiczne

Piękno uśmiechu można naprawić także przy użyciu koron protetycznych i licówek stomatologicznych. Korony służą zastąpieniu zębów na przykład po zabiegu endodontycznym albo do wstawienia jej na implancie. Wykorzystuje się je głównie ze względu na to, że doskonale imitują naturalne zęby. Przygotowuje się je z cyrkonu lub z porcelany, dzięki czemu są niezwykle estetyczne.

Natomiast licówki dentystyczne to cienkie nakładki, jakie aplikuje się bezpośrednio na zęby. Licówkami można zakrywać niemożliwe do wybielenia przebarwienia, np. przy zębach martwych, które nie reagują na wybielanie. Licówki wykorzystuje się także jako metodę korekty niewielkich wad kształtu zębów. Zakładając licówki możemy zakryć np. przerwę między zębami (diastemę) albo nadłamany fragment zęba.

 

  Stomatologia estetyczna Toruń

Strona używa cookies
Ok