Rentgen w gabinecie dentystycznym

RTG w stomatologii służy przede wszystkim właściwej diagnostyce problemu. Dentyści przeprowadzają prześwietlenia radiologiczne, aby mogli zdobyć szczegółowe dane dotyczące umiejscowienia i zdrowia zębów w szczęce. Przeważnie pozwala to na zauważenie dolegliwości, które nie są widoczne, w czasie podstawowego badania na wizycie kontrolnej.

Radiologia w stomatologii to po prostu rentgen zębów. Przeważnie te prześwietlenia dzielą się na dwa rodzaje – wewnątrzustne oraz zewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, nazywane jest także zdjęciem punktowym przedstawia obraz 2-3 zębów. Wartością tego zdjęcia jest to, że szczegółowo przybliża pojedyncze zęby, co upraszcza dentyście diagnozę. Tymczasem RTG zębów zewnątrzustne ukazuje komplet zębów. Tutaj są dwa typy zdjęcie pantomograficzne pokazuje umiejscowienie zębów względem szczęki oraz względem siebie i zdjęcie cefalometryczne, boczne, co daje obraz zatoki przynosowej, tkanek miękkich oraz podniebienia twardego.

Wskazania do badań RTG w stomatologii

Zdjęcia radiologiczne zębów u stomatologa przydatne są dla odmiennych działów stomatologii. Zwykle, fachowego skorzystania z rentgena, stomatolog potrzebuje w chirurgii stomatologicznej, implantologii, ortodoncji, protetyce i w leczeniu kanałowym (endodoncja).

Rentgen zębów sprawdza się rozpoznawaniu chorób zębów, dziąseł, okołowierzchołkowych tkanek, stanów zapalnych, zmian w obrębie kości – w tym torbiele, martwica, zwapnienia – a także zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia rentgenowskie zaliczają się także jako bazowy element przed leczeniem oraz zabiegami, które wymagają uprzedniego oznaczenia położenia zębów. Dzięki temu dentysta ortodonta diagnozuje potrzebę noszenia aparatu na zęby, a protetyk ocenia, jak rozległą przerwę wynikającą z utraty zęba albo zębów, należy uzupełnić.

Jeżeli pacjent uczestniczył w nieszczęśliwym wypadku lub ucierpiał przez uraz mechaniczny zębów lub szczęki, dentysta również kieruje go na wykonanie radiologicznych badań. RTG zębów ukazuje  ewentualne powikłania lub błędy – np. pokaże narzędzie, jeżeli ugrzęzło ono w kanale zęba, a ponadto jest ważnym krokiem w diagnostyce raka.

Z reguły dentysta zleca powtórzenie zdjęć radiologicznych po zakończeniu leczenia, aby stwierdzić jego efekty.

W jaki sposób przebiega rentgen zębów w gabinecie stomatologicznym?

Współcześnie w wielu gabinetach dentystycznych przeprowadza się zdjęcia radiologiczne na miejscu od razu podczas wizyty. To ogromne ułatwienie dla pacjentów, ponieważ mogą uniknąć rejestrowania się na nową wizytę, czy specjalnie zgłaszać się do pracowni RTG. Pomimo obaw pacjentów wykonanie zdjęcia radiologicznego zębów nie boli i nie oczekuje od pacjenta jakichkolwiek przygotowań. Wolno tak jak zazwyczaj zjeść coś, napić się i zarzyć swoje leki.

Jedynym wymaganiem przed prześwietleniem rentgenowskim zębów jest zdjęcie wszelkich przedmiotów z metalu z obszaru szyi i twarzy. Dlatego na rentgen u stomatologa lepiej przyjść bez biżuterii i spinek, a tuż przed zabiegiem należy zdjąć okulary, protezy oraz aparaty słuchowe.

Samo przeprowadzenie zdjęcia RTG zębów u stomatologa trwa zaledwie kilka sekund, zwłaszcza, że obecnie przy postępie technologii, najczęściej jest to już zdjęcie cyfrowe. Warto dodać, że dentysta, robiący rentgen omawia z pacjentem szczegóły oraz informuje go o wszystkich etapach badania.

Zdjęcia RTG budzą niepokój, co do promieniowania. Jak powszechnie wiadomo, promieniowanie X, wpływa na organizm, jednak nie ma powodów do obaw, ponieważ podczas robienia prześwietlenia rentgen zębów u stomatologa, nie stanowi ono zagrożenia dla zdrowia. Ciało przyswaja bardzo małą dawkę, a ponadto każdy pacjent zakłada specjalny ochronny fartuch. Należy pamiętać, by nie zapisywać się na rentgen bardzo często, maksymalne raz na pół roku, dlatego trzeba pamiętać, kiedy wykonywało się je ostatnim razem. Prześwietleń RTG powinny unikać ciężarne kobiety, bez różnicy, czy mają być przeprowadzone dla stomatologa czy innego specjalisty. Jeśli to nie jest konieczne lepiej, aby ciężarna zrezygnowała z badania.

Plusy cyfrowego RTG u stomatologa.

Z racji tego, że rentgen zębów można wykonać w gabinecie dentystycznym w formie cyfrowej, dobrze znaleźć plusy tego rozwiązania. Wcześniej rolę nośnika zdjęcia pełniła klisza, która zwykle wymagała sporo miejsca i mogła bez trudu ulec zniszczeniu lub uszkodzeniu.

W przypadku stomatologicznego RTG w formie cyfrowej nie ma takich problemów, ponieważ pliki można bezpiecznie trzymać w pamięci komputera. To szczególna zaleta, dlatego że pozwala ona na przesłanie prześwietlenia rentgenowskiego w wybrane miejsce, bez konieczności dźwigania całkowitej dokumentacji badań radiologicznych. Dentysta może spojrzeć na nie i swobodnie powiększać obraz. W takiej formie RTG jest znacznie trwalsze, ponieważ trudno je uszkodzić.

Warto zauważyć, że metoda radiologii cyfrowej umożliwia rezygnację z gromadzenia odpadów, które powstają przy użyciu klisz rentgenowskich.

Takie badanie jest niezwykle dokładne i wspaniale sprawdza się w diagnostyce stomatologicznej.

Dentysta Toruń

Strona używa cookies
Ok