Trochę historii o odkrywaniu piękna zdrowych zębów

W tradycyjnych plemionach indiańskich z premedytacją wdrażano techniki zniekształcania zębów, żeby oczywiste było „kto jest kim”. Wygląd zębów przynależał zatem do szczegółów identyfikujących daną osobę pod względem inherencji społecznej i posiadanego w hierarchii miejsca. Podobnie kwestia miała się u innych wspólnot, które za pomocą tatuaży, nacięć, bransolet czy kolczyków, zamierzały odróżniać się na tle innych. Jak pisze Mariusz Pryliński w Estetyce białej i czerwonej: „Zabieg ten dotyczy obu płci i ma miejsce w wieku osiemnastu lat u mężczyzn oraz dziewięciu u kobiet. W wielu przypadkach członkowie tych szczepów mieszkają i pracują już w dużych aglomeracjach miejskich, a pomimo to pozostają wierni swym tradycjom plemiennym”. Dawni Grecy badali ludzkie ciało pod względem proporcjonalności Dominowała zasada „złotego podziału”, która była ściśle powiązana z boskimi proporcjami. Chodzi w tym przypadku o konkretne zależności matematyczne między dowolnymi odcinkami. Na bazie przeprowadzonych doświadczeń szybko przekonano się, że rozumowanie Greków było prawidłowe. Przyjmuje się je zatem we obecnej dentystyce. Kluczowe kroki w kręgu zagadnień stomatologii estetycznej, posiadają swoje źródło w XIX wieku. Zaobserwowano wyjątkowy wzrost akceptacji samego siebie, nastroju oraz poziomu zadowolenia z życia u pacjentów, których uzębienie nie miało zbyt dużej liczby przebarwień czy defektów. Również dzisiaj proces ożywiania pięknego koloru zajmuje wiodące miejsce pośród rozmaitych zabiegów.

Domowe sposoby nie zawsze są skuteczne

Większość z nas chce mieć mocne i białe zęby. Ładny, bezpośredni, pełny uśmiech jest znakiem nie tylko doskonałej formy somatycznej obrazuje między innymi naszą dietę, a i naszą wizytówką , kiedy spotykamy się z kimś face to face – na rozmowie kwalifikacyjnej albo z znaczącym klientem. Wystarczy wyimaginować sobie orientacyjny scenariusz: świeża, piękna kobieta idzie do cukierni. Zajmuje jedyny stolik, po czym dołącza do niej kelner z menu. Ona uśmiecha się i w tym samym momencie widać u niej mocną próchnicę, martwicę wszystkich zębów czy co gorsze – ich niedobór… Owa komediowa historia jest wspaniałym przykładem tego, czego wszyscy chcą uniknąć. Popularne są niedrogie metody wybielania zębów, przykładowo połączenie sody oczyszczonej z wodą utlenioną, co znacznie nadwyręży tarczę ochronną, czyli szkliwo. Zanim jednak zaczniemy intensywnie szczotkować zęby samodzielnie skomponowanym preparatem, jesteśmy zobowiązani upewnić się czy nie wyrządzą nam one żadnej krzywdy. A także – czy nie ma objawów groźniejszego stanu chorobowego, który podlega leczeniu? Jedynie specjalista jest w stanie dokonać trafnej diagnozy i zaproponować właściwą terapię. Modnym sposobem wybielania jest zakup w drogerii lub aptece past wybielających do zębów oraz specjalnych pasków. Dzięki nim nie otrzymamy jednak takich rezultatów, jakich z niecierpliwością wypatrujemy – ekspresowego, profesjonalnego i długotrwałego zlikwidowania przebarwień. Jeśli taki jest prymarny cel, należy umówić się na wizytę do dentysty, który oceni stan zębów, wyleczy stan chorobowy, uwolni zęby od wszelkich zanieczyszczeń zanim odbędzie się główny zabieg. Bo tego rodzaju zabieg polega na naświetleniu zębów z wykorzystaniem lampy albo lasera oraz wspomagającego żelu. Jest nieinwazyjny żaden przyrząd nie jest wkładany do środka ciała i całkowicie bezbolesny.

Korony, protezy, implanty, licówki, wypełnienia – czyli rodzaje zabiegów stomatologicznych

Dzięki gwałtownemu postępowi protetyki można odbudować utracone zęby, jak również całą szczękę. Chodzi powtórne nadanie elementarnych funkcji zgryzowi oraz zapewnienie mu pięknego wyglądu. W trakcie wizyty lekarskiej otrzymamy szczegółowe informacje dotyczące technik uzupełnienia nielicznych braków w uzębieniu lub odtworzenia całego łuku zębowego. Obecnie nie ma jakichkolwiek problemów z tym, żeby błyskawicznie i fachowo wykonać na przykład częściową koronę zęba (ceramiczną lub biokompatybilną) czy solidną protezę, opierającą się na implantach, którą stosuje się przy liczniejszych brakach w uzębieniu. Licówki ceramiczne są genialnym środkiem na osiągnięcie perfekcyjnego uśmiechu dla wszystkich, którym pozostał fragment zęba albo szkliwo ma liczne bruzdy. Są mało podatne na ścieranie i do złudzenia imitują prawdziwe zęby. Metoda Inlay – Onlay, innymi słowy adhezyjna odbudowa ceramiczna (BPR), pomaga wymienić rozległą „ciemną” plombę na wypełnienie w postaci korony. Tzw. bonding to zabieg, podczas którego robi się delikatne poprawki: likwidowania znacznych odległości między zębami albo wyrównania uszkodzeń szkliwa. Sposoby wykonywania wszystkich wymienionych technik bazują w dzisiejszych czasach na informatyce i dzięki temu powstają coraz bardziej zaawansowane sposoby powstawania materiałów i ich obróbki. Sporo osób pamięta jednak jak w powszechnym użyciu było złoto. Mnogość możliwości doprowadza do tego, że stomatolog musi wybrać tą optymalną w danym przypadku, nie ustępując jednocześnie wpływowi działań marketingowych.

Jeżeli szukasz odpowiedniej dla siebie metody wybielania zębów, zapraszamy Cię na naszą stronę, gdzie znajdziesz bardziej specjalistyczne informacje na temat wszelkich zabiegów estetycznych: Stomatolog .

Strona używa cookies
Ok