Brak zęba łączy się z potrzebą jego zastąpienia, by nie dopuszczać do następnych zmartwień. Sąsiednie zęby i zęby przeciwstawne potrzebują oparcia, inaczej one także mogą zacząć się poruszać,  a w efekcie wypadać. Dlatego należy błyskawicznie wypełnić lukę. Jednym z często używanych w gabinetach dentystycznych uzupełnień, są mosty protetyczne. Żeby móc zastosować most protetyczny, obok przerwy muszą nadal mieścić się zęby, które posłużą za oparcie dla filarów mostu. Taki sposób wypełnienia może więc być zastosowany tylko jeśli luka znajduje się pomiędzy zębami sąsiadującymi. Wielkim atutem tego rozwiązania jest to, że da się ta metodą wymienić do 3 zębów obok siebie na raz. Mosty protetyczne są aplikowane na stałe, z uwagi na co są o wiele wygodniejsze w porównaniu do protez ruchomych. Choć duża część pacjentów obawia się resztek jedzenia przenikających pod most, stomatolodzy zapewniają – nie trzeba się martwić, dlatego że odpowiednio dopasowany most do tego nie dopuszcza i jedzenie nie przedostaje się do środka. Warto przemyśleć kupno mostu protetycznego, dlatego że jest to komfortowe i estetyczne uzupełnienie.

Budowa i rodzaje mostów protetycznych

Most protetyczny odznacza się wyjątkowo prostą budową. Składa się z dwóch filarów, które nakłada się na graniczących z luką zębach i z przęsła, jakie zasłania brak zęba. Są 2 typy mostów protetycznych. Taki najbardziej tradycyjny montuje się na odpowiednio przygotowane sąsiednie zęby, ewentualnie bywa również tak, że zamiast zębów filarami są implanty dentystyczne. Taki typ mostu jest szczególnie trwały i wykorzystywany w większości gabinetów dentystycznych. Są również miejsca, w których koronę uzupełniającą usunięty ząb przykleja się do naturalnych zębów pacjenta. Taka technika jest rzadziej wykorzystywana, dlatego że jest mniej trwała i da się nią uzupełnić zaledwie jeden ząb.

Zazwyczaj mosty protetyczne od dentysty tworzone są z paru różnych materiałów. Całkiem estetyczne są pełnoceramiczne mosty, w których zarówno most oraz jego podbudowa są stworzone z cyrkonu. Równie często wykorzystywane są mosty porcelanowe na podbudowie metalowej – z reguły ze stali, a w niektórych przypadkach na prośbę pacjenta ze złota. Mniej trwałe i mniej estetyczne są wykonane z kompozytu (materiału, z jakiego przygotowywane są plomby stomatologiczne) na podbudowie zrobionej z włókna szklanego.

Most protetyczny – wskazania

Przygotowanie mostu protetycznego zalecane jest przed wszystkim tym pacjentom, którzy pragną trwale wypełnić brak po utracie zęba albo zębów, ale nie mogą decydować się na droższe implanty stomatologiczne. Mosty protetyczne absolutnie wystarczają, by wyeliminować stworzoną lukę i zahamować pogłębiające się przesuwanie się zębów sąsiednich i wstrzymać zanik kości w miejscu braku zęba. Zanik kości to poważna sprawa, bo oddziałuje nie tylko na samo stan jamy ustnej, ale również sam wygląd twarzy, która może przez to wyglądać starzej. Wypełnienie braku zęba w klinice stomatologicznej sprawia, że przywracamy prawidłowy podział sił w trakcie żucia i odpowiednie funkcje i konstrukcję zgryzu. Taką metodą minimalizujemy ryzyko wystąpienia chorób przyzębia i dziąseł z uwagi na odkładające się w przerwie resztki pokarmu. Kluczowym dla pacjentów aspektem wykonania mostu protetycznego jest przywrócenie piękna uśmiechu. Jedyny wymóg, który powinno się spełnić, by dentysta mógł zaaplikować most protetyczny jest odpowiednia ilość i jakość filarów do oparcia mostu. Filary należy mieć zdrowe, by obciążenie nie przyczyniło się do ich przedwczesnego zniszczenia.

Etapy wykonania mostu protetycznego?

Pierwszym elementem każdego leczenia dentystycznego jest diagnoza i badania, które pomogą dentyście uznać, czy założenie mostu protetycznego jest właściwym wyborem, biorąc pod uwagę zdrowie jamy ustnej pacjenta. Gdy dentysta nie dostrzeże żadnych przeszkód, będzie mógł przystąpić do pracy. Jeśli według planu oparciem dla mostu protetycznego mają zostać naturalne zęby pacjenta, trzeba je przygotować. Zgodnie z tym dentysta musi odrobinę je oszlifować, by następnie możliwe było idealne dopasowanie mostu. Pomimo niepokoju wielu pacjentów szlifowanie zębów nie boli, dlatego że zachodzi w zakresie szkliwa. Zabieg ten nie psuje zębów, a wykonujący go lekarz dentysta zawsze wie, ile części zęba może oszlifować. Zabieg szlifowania nie będzie niezbędny przy oparciu mostu na implantach. Gdy zęby zostaną już przygotowane, kolejnym krokiem wykonania mostu protetycznego jest zebranie potrzebnych wycisków. Dzięki nim, dentysta protetyk wykona indywidualnie dopasowany most. W czasie, gdy w pracowni protetycznej wykonywany jest dopasowany most protetyczny, dentysta aplikuje most tymczasowy, jakiego zadaniem jest osłona przygotowanych zębów. Gdy w końcu most zostanie przygotowany, dentysta dopasowuje go do kształtu jamy ustnej, a następnie mocuje na stałe.

Zalety wybrania mostów protetycznych

Wielkimi zaletami mostów protetycznych jest ich wytrzymałość i duża estetyka. Dzięki nim możemy odbudować parę zębów jednocześnie i przywracamy wszelkie funkcje żucia. Wypełnienie braku zęba mostem protetycznym przywraca pacjentowi piękno uśmiechu i całkowity komfort.

Most protetyczny

Strona używa cookies
Ok