Stomatologia estetyczna – nowoczesne zabiegi

Nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej opiera się na wypracowanej przez lata wiedzy dentystów i na rozrostu technik i technologii stosowanych w leczeniu zębów. Zabiegi z dziedziny stomatologii estetycznej przywracają piękno uśmiechu, a znaczna część z nich, dostępnych jest właściwie od ręki w czasie jednej lub kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym. Współcześnie pacjenci mają do wyboru wiele technologii, które usuwają przebarwienia i poprawiają kształt zębów, a nawet uzupełniają braki. Tym sposobem każdy pacjent, który pojawi się u dentysty, wychodzi z gabinetu zadowolony nawet w jeden dzień. Jakie nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej są przede wszystkim znane i na czym polegają?

Cyfrowe projektowanie uśmiechu (Digital Smile Design)

Wielu pacjentów martwi się, jak będzie wyglądał ich uśmiech po przeprowadzony leczeniu zębów. Do niedawna na efekt należało czekać aż do zakończenia leczenia i pełnego zarośnięcia się tkanek – w zależności od zabiegów dentystycznych. Obecnie stworzono możliwość sprawdzenia rezultatu pracy stomatologa jeszcze przed rozpoczęciem leczenia. Sposobem tym jest Digital Smile Design (DSD), czyli cyfrowe projektowanie uśmiechu.

Na czym to polega? DSD to współczesna, komputerowa wizualizacja uśmiechu. Na podstawie materiałów pobieranych wprost od pacjenta – to znaczy kompletu zdjęć: uśmiechu na wprost i z profilu oraz zdjęć rentgenowskich – stomatolog przy zastosowaniu specjalnego programu wprowadza wszelkie zmniany. W tym celu używa tzw. linii referencyjnych dopasowuje kolory i kształt zębów i oddziaływanie zmian na całościowy wygląd twarzy i szczęki pacjenta. Co więcej Digital Smile Design można przeprowadzić mając już gotowy plan leczenia dentystycznego, więc pacjent obejrzy etapy zmian lub skorzystać z programu w formie przygotowania planu. Za pomocą cyfrowego projektowania uśmiechu pacjent może pokazać dentyście jakiego rezultatu oczekuje, a z kolei stomatolog pokaże pacjentowi, jakie nowoczesne zabiegi stomatologiczne będą konieczne do stworzenia pożądanego efektu.

Implanty w jeden dzień

O tym, że należy zastąpić braki zębów nie tylko z uwagi na estetykę, ale także zdrowie zębów, już wiemy. Znaczna ilość pacjentów w tym kierunku decyduje się na zabieg wszczepienia implantu stomatologicznego. O ile dotąd, chociaż implanty są najtrwalszym i zdaniem dentystów najlepszym pośród uzupełnień protetycznych, pełen przebieg leczenia ciągnął się przez parę miesięcy, bo aplikacja implantów dentystycznych wiąże się długotrwałym czasem zrastania implantu z kością. Nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej pozwoliły na praktyczne skrócenie tego czasu. Obecnie dostępny jest zabieg aplikacji implantów w zaledwie jeden dzień.

Chociaż i w tym zakresie implant będzie musiał zespoić się z tkanką kostną, co zabierze czasu, za pomocą nowoczesnej technologii pacjent opuszcza klinikę stomatologiczną z pięknym uśmiechem zaledwie w jeden dzień. Stomatolodzy stworzyli w tym celu nowoczesną odbudowę protetyczną tymczasową, którą można zaaplikować bezpośrednio na nowo wszczepiony implant w ciągu tej samej wizyty. Daje to dwie korzyści. Pacjent wychodzi z kliniki stomatologicznej z nowym uśmiechem w jeden dzień. Po drugie tymczasowa proteza chroni implant ułatwiając jego gojenie. Gdy już implant dentystyczny całkowicie zrośnie się z kością, pacjent przychodzi na dodatkową wizytę, podczas której stomatolog wymienia uzupełnienie tymczasowe na uzupełnienie stałe.

Wybielanie zębów nowoczesną lampą Beyond w klinice stomatologicznej

Profesjonalne wybielanie zębów nowoczesną lampą Beyond jest kolejnym zabiegiem nowoczesnej stomatologii estetycznej. W zestawieniu z innymi technikami wybielania zębów, użycie przeznaczone do tego lampy zapewnia zdecydowanie lepsze efekty przy ledwo jednej wizycie. Wybielanie usuwa wszelkie przebarwienia zgromadzone na skutek diety, ponieważ nawet zupełnie zdrowe zęby mogą posiadać, brzydki żółty kolor. Zaletą lampy Beyond jest technologia naświetlania, która usuwa większość przebarwień, a obok tego pozbywa się do 98% bakterii. Dodatkową zaletą tego nowoczesnego zabiegu stomatologii estetycznej jest też korzystny wpływ na utwardzenie kompozytów stomatologicznych oraz zmniejszenie stanów zapalnych.

Ponadto sam zabieg wybielania zębów w klinice dentystycznej jest bardzo wygodny i nie zajmuje dużo czasu. Bardzo funkcjonalnym elementem jest ruchomość lampy, co pozwala dojść do zakamarków jamy ustnej. Warto dodać, że stomatolog może bez problemu regulować moc światła i tym samym dopasować się do potrzeb pacjenta.

Korony protetyczne i licówki stomatologiczne

Piękno uśmiechu można polepszyć też przy użyciu protetycznych koron i licówek stomatologicznych. Korony protetyczne służą zastąpieniu zębów np. po leczeniu kanałowym lub do umieszczenia jej na implancie. Wykorzystuje się je przede wszystkim z uwagi na to, że bardzo dobrze imitują zwykłe zęby. Wykonuje się je z porcelany lub cyrkonu, dzięki czemu są wyjątkowo estetyczne.

Z kolei licówki dentystyczne to cienkie nakładki, jakie aplikuje się na zęby. Dzięki nim można zakrywać niemożliwe do wybielenia przebarwienia, np. przy zębach martwych, co nie reagują na wybielanie. Licówki sprawdzają się też jako metodę poprawy niewielkich wad kształtu zębów. Decydując się na licówki możemy ukryć np. przerwę między zębami (diastemę) lub nadłamany fragment zęba.

 

Wybielanie zębów Toruń

Strona używa cookies
Ok