Bóle kręgosłupa to jedna spośród najczęściej spotykanych dolegliwości. Stanowią one problem zarówno u młodych ludzi, oraz dorosłych. Ból może być spowodowany urazem, niezdrowym stylem życia, lecz także chorobami. Gdy ból pleców nie ustępuje lub pojawił w wyniku pewnych powikłań (na przykład wypadku samochodowego), pod żadnym pozorem nie należy tego ignorować. Mając na uwadze fakt, że ból może być następstwem zmian chorobowych w organizmie, należy jak najprędzej znaleźć przyczynę takiego stanu, tym bardziej że odkładanie tego problemu może mieć znaczący wpływ na jego zaognienie.

Przyczyny bólu i metody leczenia kręgosłupa

Uporczywe oraz wracające bóle pleców są traktowane jako choroba. W ich wypadku ból jest wyczuwalny w obszarze szyi lub w okolicy krzyża. Najczęściej powodem schorzeń jest nieodpowiednie uprawianie ćwiczeń ruchowych bądź czynności związanych z stałymi zobowiązaniami. W rzeczywistości schorzenia pleców są wywołane przeciążeniem. Początkiem schorzeń pleców są także bóle strukturalne, więc dolegliwości będące efektem osłabienia tkanek, na przykład zerwanie więzadła, obciążenie mięśni kręgosłupa, potłuczenie dysków bądź stany zapalne. Bóle pleców może też być skutkiem innych dolegliwości układu kostnego, takiej jak np. osteoporoza.

Dolegliwości kręgosłupa, w tym przykładowo problemy związane z krążkiem międzykręgowym, można łagodzić na różne sposoby. Ale duży procent ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy i zamiast skonsultować się z ekspertem, wybierają tabletki. Te jednak nie są najkorzystniejszym sposobem, ponieważ nie eliminują one przyczyny dolegliwości, a tylko dają tymczasową ulgę.

Aby pozbyć się problemów związanych z dolegliwościami kręgosłupa, prawidłowo jest skonsultować opcje leczenia kręgosłupa z dobrym fizjoterapeutą. Fizjoterapeuta to profesjonalista, który zajmuje się fizjoterapią.

Leczenie kręgosłupa poprzez rehabilitację? Tylko z dobrym fizjoterapeutą

Fizjoterapia to termin opisujący całokształt metod leczenia opierających się na stymulacji ciała poprzez stosowanie bodźców fizycznych, przykładowo przez rehabilitację. Fizjoterapia czerpie zarówno z technik naturalnych (lecznicze kąpiele, gimnastyka), jak i z specjalistycznych urządzeń (przykładowo światło lasera).

Wprawdzie fizjoterapia i rehabilitacja są ściśle ze sobą powiązane, to nie oznaczają one tego samego. W przypadku fizjoterapii chodzi o rehabilitacje ruchową, która ma na celu wspomóc techniki kuracji bólu narządów odpowiedzialnych za ruch.

Czy fizjoterapeuta leczy inne przypadłości?

Oczywiście podstawą podjęcia owocnego leczenia to prawidłowe rozszyfrowanie powodu dolegliwości. Dobry fizjoterapeuta jest w stanie odnaleźć przyczynę bólu a później dobrać skuteczną metodę, która pozytywnie wpłynie na jakość zdrowia oraz zadowolenie pacjenta.

Warto zaznaczyć, że fizjoterapeuta może pomóc nie tylko w sytuacji, gdy konieczne jest leczenie kręgosłupa. Ogólnie fizjoterapeuta przeprowadza różnorodnego rodzaju zabiegi fizjoterapeutyczne, wybiera odpowiednie ćwiczenia i masaże lecznicze, które wykorzystywane są podczas rehabilitacji, terapii czy po prostu jako zabiegi profilaktyczne.

Za sprawą swoim kompetencjom oraz umiejętnościom, fizjoterapeuta może polepszyć wydajność fizyczną pacjentów, a nawet przystopować pewne przemiany w organizmie, które niekorzystnie działają na zdrowie. Jeśli chodzi o profilaktykę fizjoterapeuta potrafi odpowiednio zidentyfikować problematyczne stany oraz odpowiednio zacząć im zapobiegać.

Dobry fizjoterapeuta potrafi również zmotywować pacjenta, co jest bardzo ważne oraz ma wpływ na efektywność leczenia. Dzięki temu pacjenci są zdeterminowani, żeby zastosować się do wskazań fizjoterapeuty oraz ciągłych ćwiczeń, również w wypadku, kiedy są one bolesne.

A warto mieć świadomość, że wydajność leczenia zależy nie jedynie od umiejętności fizjoterapeuty, lecz także od wysiłku, jaki wnosi w to chory. Bez wspólnej pracy, leczenie może być nieskuteczne. Ale fizjoterapeuta to osoba, która liczy na rozmowę z pacjentem i daje wsparcie na każdym kroku rehabilitacji.

Fizjoterapia – profilaktyka w leczeniu kręgosłupa

Schorzenia kręgosłupa w tym ból krzyża, to dolegliwość typowa dla ludzi mających siedzący styl pracy bądź mających pracę fizyczną. Niewłaściwa postawa podczas pracy, płynąca z złego wyboru fotela czy kilkugodzinne noszenie ciężkich przedmiotów, mogą przyczynić się do powstania urazów, w tym też urazu krążków międzykręgowych.

Stąd należałoby co pewien czas porozmawiać z fizjoterapeutą, który na podstawie badań i rozmowy oceni stan naszego zdrowia.

Fizjoterapia i rehabilitacja w Toruniu

Nie warto bagatelizować problemu schorzeń pleców. Więc jeśli szukasz więcej informacji na temat technik leczenia kręgosłupa lub chcesz skorzystać z usług dobrego fizjoterapeuty w kujawsko-pomorskim, zajrzyj tutaj: Fizjoterapeuta Toruń.

Strona używa cookies
Ok