Czy praca w księgowości się opłaca?

księgowość toruń biuro rachunkowe usługi prowadzenia księgowości

księgowość toruń biuro rachunkowe usługi prowadzenia księgowości

Czy zawód księgowej to zawód z przyszłością?

Księgowość dużej liczbie osób łączy się z wytężonym wypisywaniem grubych ksiąg, z osobą w binoklach nachyloną nad małym liczydełkiem oraz skomplikowanymi wyliczeniami i niezbyt dużym wynagrodzeniem Bez wątpienia ten charakterystyczny obrazek pasuje raczej do kadru z filmu, niżeli do sytuacji faktycznej. W praktyce księgowa posiada dostęp do fachowych programów informatycznych, odręcznie nie sporządza jakichkolwiek druków oraz nie zarabia mało (w szczególności jako główna księgowa w sporej instytucji).

Prowadzenie rachunków jest najistotniejszym obszarem w każdym przedsiębiorstwie, chociażby wówczas, kiedy jest dokonywana zdalnie i tym samym jakakolwiek księgowa nie podejmuje się wykonywania wszelkich czynności stacjonarnie w oddzielnym biurze. Do jej głównych obowiązków trzeba zaliczyć: opracowywanie ksiąg rachunkowych, gromadzenie faktur, magazynowanie faktur, weryfikowanie informacji, zapisywanie danych do systemu księgowego, liczenie zobowiązań głównie dla wielorakich instytucji, m in. ZUS.

Osoba zajmująca się księgowością ma możliwość równocześnie ze zdobywaniem doświadczenia ubiegać się o wyższe stanowisko w firmie. Z pewnością najciekawszą funkcją jest posada głównej księgowej, która obserwuje obieg środków finansowych w firmie. Poza tym zajmuje się rzeczami administracyjnymi, kieruje podwykonawcami oraz ma zawsze na oku rozrost swojego wydziału.

Każda księgowa może także założyć swoją działalność gospodarczą, zatem prowadzić osobiste biuro rachunkowe i we własnej osobie obsługiwać Kontrahentów. Tu aczkolwiek pożądana jest aprobata Ministra Finansów – trzeba potwierdzić wyspecjalizowanie w zawodzie oraz uzyskać pozytywną ocenę z egzaminu (po zrealizowaniu wybranych studiów). By otrzymać pracę zarobkową jako księgowa, nie trzeba „wyrabiać” dodatkowej licencji.

Warunki, które trzeba spełnić, by zostać księgową

Prowadzenie księgowości wcale nie jest takie proste. Należy zdecydowanie znać specjalistyczne akty, razem z takimi, które na dniach się zmieniły. Księgowa musi obligatoryjnie mieć więc dużą wiedzę, gdyż na niej spoczywa głównie odpowiedzialność za środki pieniężne przedsiębiorstwa. W zaprezentowanym przypadku nieuniknione jest zakończenie studiów wyższych na kierunku księgowość, finanse czy rachunkowość (specjalizacje na wybranych uniwersytetach mogą się odrobinę od siebie różnić). Ogólnie rzecz ujmując nie chodzi w tym przypadku o przedstawienie stopnia magistra, lecz o stosowną wiedzę. Natomiast tej w sumie nie możemy zdobyć na innych kierunkach. W odpowiednim czasie księgowa musi pozyskać certyfikat księgowego, w przypadku kiedy zamierza, przykładowo prowadzić własną firmę. O certyfikat mają możliwość ubiegać się osoby mające dużą wiedzę w zawodzie (nie mniej niż 2 lata w przypadku średniego wykształcenia oraz trzy lata po zrealizowaniu studiów magisterskich czy podyplomowych).

Księgowa prócz zdolności nabytych, jest zobowiązana mieć dodatkowo kompetencje „przyrodzone”, przykładowo precyzję i obowiązkowość w wypełnianiu jakichkolwiek funkcji. Malutki mankament w rachunkach czasami może mieć fatalne skutki dla wszystkich pracowników.

Czym konkretnie zajmują się biura rachunkowe?

Z pomocy profesjonalnego biura rachunkowego korzystają nie tylko spore firmy (gdzie stykamy się z ogromnym transferem funduszy), lecz też mniejsze oraz Klienci indywidualni. Księgowa może zaoferować każdemu Odbiorcy doradztwo z obszaru sporządzania księgi zysków oraz odpływów (KPIR), sporządzania pełnej oraz częściowej rachunkowości, kadr i płac, sporządzania rozliczeń z US, a także wykonywania zestawień, przykładowo dla ZUS. Trzeba pamiętać, iż zobowiązaniem osoby działającej w księgowości jest powiększanie wiedzy oraz szlifowanie umiejętności. Słowem, wykształcenie jest tylko koniecznym warunkiem do wykonywania owego zajęcia, natomiast doświadczenie tym, czym powinniśmy zjednać sporą liczbę Klientów.

Ostatnimi czasy niezwykle popularna stała się „księgowość online” lub usługi „mobilnego biura księgowego”. Dzięki temu Interesanci absolutnie nie muszą opuszczać budynku lub instytucji, aby ich rzeczy zostały bezproblemowo załatwione. Księgowa sama pojawia się we wcześniej ustalonym miejscu oraz pobiera wszystkie papiery do obliczeń. Może także pobyć w firmie, dla której świadczy swoje usługi oraz tam niezwłocznie dokonać rozliczeń.

Co jest potrzebne do otwarcia własnego biura rachunkowego?

Własna firma jest interesującym rozwiązaniem przede wszystkim dla księgowych, które od kilku lat realizują się w tej specjalizacji i nie pragną aktualnie podejmować zatrudnienia u kogoś. Uruchomienie biura rachunkowego jest połączone jednak z paroma wymogami, m.in. wysokimi wydatkami budżetowymi. Koszt otwarcia własnego przedsiębiorstwa rachunkowego jest uzależniony szczególnie od lokalizacji, w której miałoby ono funkcjonować. W centrum metropolii wydzierżawienie lokalu będzie sporo kosztowniejsze aniżeli na obrzeżach. Dobrze jest wiedzieć, że dużą liczbę druków można spokojnie załatwić przez Internet. Stąd mobilne przedsiębiorstwo księgowe jest naprawdę dobrym pomysłem, w szczególności, gdy świeżo rozpoczynamy przygodę z pracą na własną rękę. Do utworzenia firmy księgowej pożądane są: zarejestrowanie swej placówki, posiadanie tytułu magistra, certyfikat księgowego oraz obowiązkowe ubezpieczenie OC na kwotę najmniej 10 tysięcy euro.

Nie można rzucać Kontrahentom przypadkowym stawek, m. in. takich, które odnajdziemy w taryfikatorach innych firm. Cennik jest uwarunkowany wieloma rzeczami: reputacją firmy, lokalizacją biura i zakresem usług. Prowadzenie pełnej rachunkowości w dużej części przypadków może wynosić zarówno 350 zł, jak również 2.000 zł. Każdorazowo przygotowuje się podział na liczbę dokumentów.

Jeśli chcesz wiedzieć dużo więcej, wejdź w link tutaj – Biuro rachunkowe Toruń

Strona używa cookies
Ok