Kupno domu dla wielu jest spełnieniem wieloletnich marzeń. Po czasie życia w bloku, marzy się nam trawnik, na którym będziemy mogli zagrać z dziećmi w piłkę. Wieczorami wertujemy strony biur i agencji nieruchomości. Ofert jest wiele. Jak w tym gąszczu znaleźć tę, która spełni nasze oczekiwania i dodatkowo nie uszczupli naszego budżetu? Powinniśmy zacząć od zastanowienia się nad kilkoma sprawami.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego powinno się rozpocząć. Jeśli mieszkasz tylko z partnerem, partnerką, to ogromny dom niekoniecznie jest dla Was. Natomiast jeżeli masz liczną rodzinę, domek mający około siedemdziesięciu m² będzie za mały i będzie Wam trudno poczuć się komfortowo na takiej przestrzeni. Przemyśleć należy też kwestię garaży. Teraz jedno miejsce często jest niewystarczające, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy poszerzenie niewielkiego garażu. Przemyśleć trzeba też wielkość działki. Za duża wymaga sporo nakładu pracy związanego z jej utrzymaniem, koszeniem trawy itd. Niewielka będzie ograniczać, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. Wstępnie należy sprecyzować ogólne położenie. Nie wszystkim odpowiadają przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy szeregowymi budynkami. Jeśli poszukujemy czegoś bardziej ustronnego powinniśmy zdecydować się na dom na wsi – związane jest to jednak z dłuższym dojazdem do centrum.

Niełatwa decyzja, stary a nowy dom

Zarówno kupno nowego budynku, jak i używanego, ma swoje dobre i złe strony. Budowę możemy zacząć sami, po uzyskaniu różnych pozwoleń lub kupić nieużywany budynek od dewelopera. Nowo wybudowany dom pozwala nam urzeczywistnić konkretne marzenia związane z zastosowaną technologią, a dodatkowo dochodzi poczucie komfortu. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje plusy. Bardzo często znajduje się on w rozplanowanej lokalizacji. Umożliwia to dokładnie przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy stacji paliw. Wiekowe, domy mają swój czar i urokliwe pomieszczenia. Najczęściej bywa tak, że odnowienie takiej nieruchomości pochłonie sporo środków finansowych.

Więcej o lokalizacji

Miejsce jest ważne. Budynek zawsze ma sąsiedztwo. Niezmiernie istotna jest droga dojazdowa. Przeanalizować należy kto jest jej właścicielem, czy jest ogólnodostępna. Wszelkie nieścisłości mogą powodować w przyszłości niepotrzebne kłótnie. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę domu trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z opłatami.

Lokalizacja wpływa na koszt. Kwestię tę można przedstawić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki pod budowę leżące na terenie miejskim są znacznie droższe niż te, które leżą poza jego granicami. Wystarczy skonfrontować cenę nieruchomości na Wrzosach czy w Grębocinie i podobną nieruchomość w Rozgartach, czy Wielkiej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to rzeczywiście znaczące kwoty i w takim wypadku należy to dobrze przeanalizować.

Zwracamy uwagę na stan prawny

Jest to kluczowa rzecz do zbadania. Priorytetowo trzeba sprawdzić, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki. Wiadomości odszukamy w dziale czwartym księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Koniecznie trzeba przestudiować też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Dokładniejsze przeanalizowanie akt przed zakupem, to mniej problemów prawnych w późniejszym czasie. Na uwadze należy mieć też to że każdy budynek musi zostać odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

To też ma znaczenie

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo wnikliwie sprawdzić, jak wygląda on od strony technicznej. Projekt budowy jest dokumentem, w którym powinny zostać zawarte wszelkie informacje dotyczące budynku, pomieszczeń, dokładnego metrażu. Stan techniczny powinien sprawdzić fachowiec. Nie należy na tym oszczędzać albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy wszelkie usterki. Najgorsze są pęknięcia muru, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu fundamentów. Kolejną kwestią o której trzeba pamiętać to wilgoć i grzyb. Pozbycie się zagrzybienia wymaga profesjonalnych preparatów i sporo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla większości kluczowa jest też kwestia grzania w budynku. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, trzeba zastanowić się nad alternatywnymi formami. Musimy zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z metod. Jeżeli decydujemy się na używany dom, to trzeba sprawdzić, czy czy posiada on termoizolację.

Kupno domu to istotna życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej pośpiesznie, bo może okazać się, że za to przyjdzie nam słono zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo starannie należy przyglądać się wszelkim dokumentom związanym z budynkiem. W wypadku używanego domu trzeba koniecznie ocenić stan techniczny budynku, nie oszczędzając jednocześnie na fachowcach.

 

Nieruchomości i wszystko co z nimi związane —> http://mieszkania.torun.pl

Strona używa cookies
Ok