Profesjonalne projektowanie ogrodów? Tylko w sprawdzonej firmie

projektowanie ogrodów Bydgoszcz

projektowanie ogrodów Bydgoszcz

Projektowanie ogrodów to ciężka praca, więc warto powierzyć to fachowcowi, który posiada już wprawę, rozległą wiedzę na temat projektowania ogrodów i zmysł estetyczny. Jeśli marzysz, żeby Twój ogród był oczywiście ładny, ale również solidny oraz praktyczny, musisz mieć na uwadze, że zakładanie ogrodów nie polega wyłącznie na interesującym wyznaczeniu stanowiska dla drzew oraz kwietników. To także inne rzeczy, które pokrótce opiszemy w bieżącym tekście. Także szczerze nakłaniamy do zaznajomienia się z tym informatorem na temat projektowania ogrodów.

Projektowanie ogrodów zaczyna się od Twoich potrzeb

Przed tym, jak profesjonalista zacznie wykonywać projekt zieleni, na początku omówi z Tobą, jaką funkcję ma realizować Twój ogród. Czy przykładowo ma być to strefa wypoczynkowa, np. z miejscem na grill i placem pod stół albo może przestrzeń funkcjonalna, gdzie można uprawiać krzewy owocowe i ogródek warzywny Naturalnie opcji jest więcej i w zależności od tego, na co liczysz, taki plan będzie opracowany.

Zagospodarowanie przestrzeni w projektowaniu ogrodów

Kwestii, o których należy myśleć w trakcie tworzenia prototypu ogrodu, jest niewątpliwie dużo. Przykładem jest powierzchnia, którą posiadasz. Odpowiedni plan ogrodu jest w stanie optycznie zmienić przestrzeń albo pokazać funkcjonalność terenu tak, aby był on dla domowników jak najbardziej wygodny.

Co należy uwzględnić w takim schemacie? Model ogrodu oprócz roślin przewiduje wiele alternatyw, w tym również dekoracje, czyli dróżki z kamyczków, źródełka, pergole, czy popiersia. Pomijając naturalnie pewne trudności (powierzchnię albo środowisko) projektowanie ogrodów umożliwia opracować taki ogród, który stanie się powodem dumy, a będzie również miejscem odpoczynku.

Projektowanie ogrodów może reprezentować różne style w sztuce ogrodniczej. Dzięki temu przed Twoim domem może znajdować się:

  • ogród harmonijny (ogród proporcjonalny) – cechujący się wielkim uporządkowaniem, niezwykle często wzbogacony jest o rzeźby, przycięte krzewy oraz dywany kwiatowe. Okazem takiego ogrodu jest ogród francuski,
  • ogród swobodny – określa go charakter odwzorowujący naturalność, w tym ogrodzie rośliny mają sprawiać wrażenie, że nie są one posadzone przez ogrodnika. Taki ogród przeważnie wzbogaca się kamieniami, skalniakami i tak dalej tak jak w angielskich ogrodach,
  • ogród złożony – czyli typ ogrodu, który łączy w sobie wcześniejsze cechy.

Nieco odmiennie będą również planowane ogrody, które mają powstać w danym klimacie. Brane są tu pod uwagę najważniejsze trzy typy środowiska (stąd też kategorie takich ogrodów): ogród miejski, ogród w przestrzeni podmiejskiej i ogród wiejski. Wyróżniają się one między innymi powierzchnią, przeważnie jest tak, że ogród miejski będzie mieć mniejszą powierzchnie niż ten znajdujący się na terenach wiejskich. Stąd inaczej powinno się podejść do małego ogrodu, a inaczej do większego, gdyż nie każdy styl będzie tu odpowiedni. Oczywiście ekspert podpowie Tobie, który styl ogrodu będzie najlepiej pasować do miejsca i rzeźby terenu albo zaproponuje Ci całkowicie inne, wyjątkowe podejście.

Ważne aspekty podczas projektowania ogrodów

Warto jest jednak mieć na uwadze, że autorska wizja często nie może być w co do joty wykonana przez specjalistę. Projektowanie ogrodów wymaga również tego, aby mieć na uwadze elementy środowiskowe, które mają duży wpływ na to, które rośliny będą się w ogrodzie dobrze czuły. Rośliny rosnące w naturze wyłącznie w danych terenach (przykładowo rośliny egzotyczne, rośliny górskie i tym podobne) mogą się nie przyjąć w polskim klimacie nie wyłącznie ze względu na temperaturę, a też na bakterie.

W trakcie ogrodu trzeba dodatkowo omówić sprawę tego, jak wiele czasu możesz poświęcić na ogród, czyli ile czasu chcesz przydzielać na dbanie o ogród. Jeżeli nie posiadasz talentu do tego bądź po prostu nie czujesz ochoty, specjalista dopasuje roślinność w ten sposób, by odpowiadały one Twoim oczekiwaniom, więc były to na przykład rośliny nietrudne w utrzymaniu (przeważnie są to drzewka iglaste, przykładowo cisy, cyprysy.

Zanim projektowanie ogrodów ruszy, trzeba zbadać teren

Zanim schemat ogrodu będzie Ci ukazany, projektanci muszą na początku zbadać, jakie warunki panują w Twoim ogrodzie. Zaufany architekt krajobrazu sporządzi:

    • badania terenu pod kątem właściwości gleby,
    • analizę nasłonecznienia i zacienienia ogrodu,
    • ocenę ukształtowania terenu (kąt nachylenia i tak dalej).

Po rozpoznaniu Twoich wymagań, zweryfikowaniu możliwości i sprawdzeniu obszaru, ekspert może wreszcie zająć się tym, na czym szczególnie Ci zależy, czyli projektowaniem ogrodu.

Graficzny projekt ogrodu

Plusem zlecania projektowania ogrodów jest to że po omówieniu detali, projektant przygotuje dla nas model ogrodu, więc przedstawienie ogrodu w postaci graficznej. Bardzo często są to projekty w postaci realistycznej grafiki 3D, która pokazuje nie tylko model ogrodu, ale również jego barwę uwzględniając charakter otoczenia.

Projektowanie ogrodów – której firmie warto zaufać?

To na razie wszystko, jeśli idzie o projektowanie ogrodów. Szczegółowych informacji na temat projektu Twojego ogrodu uzyskasz w firmie skupiającej się na projektowaniu ogrodów. Dlatego jeśli zależy Ci na efektach, fachowej pomocy i oryginalnym ogrodzie, zdecydowanie przetestuj możliwości, które gwarantuje projektowanie ogrodów Bydgoszcz, a na pewno się nie zawiedziesz.

Strona używa cookies
Ok