Oryginalny projekt Twojego ogrodu

Projektowanie ogrodów kamień ogrodowy Toruń

Projektowanie ogrodów kamień ogrodowy Toruń

Gdy podjeżdżasz przed swój dom nieustannie spotykasz nieładną, smutną i przytłaczającą przestrzeń? Twoi sąsiedzi niechętnie Cię odwiedzają w upalnych miesiącach? Nadeszła pora, by to odmienić! Jeśli posiadasz przed własnym domem niewyczerpaną połać, która optycznie zdążyła szybko się upodobnić do amerykańskich slumsów, to powinieneś zaangażować profesjonalnego projektanta ogrodów. Musi być to obowiązkowo ktoś, kto posiada doskonałe wyczucie smaku oraz kompetencje w przygotowywaniu takich rzeczy. Na stronach internetowych masz możliwość wyszukać wiele inspirujących projektów na wspaniały oraz ciekawy skwer, np. po australijsku, z zagospodarowaniem skrzynek drewnianych czy palet. Jeśli zatem chcesz, ażeby strefa naokoło Twojego domu nabrała charakteru i przykuwała zazdrosny wzrok przyjaciół, czym prędzej zorientuj się w problemie aranżacji ogrodów.

Jakie elementy musi posiadać projekt ogrodu?

Przygotowanie wspaniałego oraz wzbudzającego podziw ogrodu składa się z paru koniecznych kroków. Na początku musi zostać sporządzony plan wykorzystania terenu. Chodzi tutaj głównie o graficzne jego ujęcie, które zawiera granice rejonu, oznakowania informacyjne czy obszary wód. Później opracowuje się dokumentację fotograficzną obszaru, gdzie ma zostać stworzony ogród i obszarów przy nim się znajdujących. Wynajęta firma ogrodnicza sporządza na tej podstawie indywidualny schemat techniczny, jego wizualizację i ogólny kosztorys.

Które składowe muszą być rozpoznawalne w schemacie technicznym ogrodu?

 • Roślinność, która zostanie spożytkowana w skwerze z przedstawieniem poszczególnych gatunków i kolorem kwiatów
 • Styl nawierzchni, przykładowo kamień ogrodowy
 • Niewielką architekturę, inaczej wszystkie sprzęty ogrodowe, zadaszenia oraz murki
 • Ujęcia wody
 • Plan gniazd i przebiegu instalacji elektrycznej
 • Modele światła, w tym liczbę lamp
 • Inne elementy, które będzie można zauważyć na zarysie skweru
 • Prawdopodobny koszt ogrodu

Ogród tradycyjny czy współczesny?

Do dzisiaj najbardziej atrakcyjne to ogrody angielskie, japońskie, i zen. Każdy spośród nich ukazuje diametralnie nową koncepcję i styl. Przykładowo ogrody angielskie skierowane są na prostotę i niezależność, francuskie – na pewne, regularne kształty i dróżki przebiegające przez środek zieleńca, zaś japońskie – mają kopiować przyrodę, a nie ją przekształcać. Aktualnie opracowuje się je z nastawieniem na oczekiwania klienta, mianowicie to jakie on ma koncepcje na zagospodarowanie własnej przydomowej działki.

Przykładowe typy ogrodów

 • Ogrody współczesne – posiadające, m in. strefę do spokoju oraz uprawiania sportu
 • Ogrody rodzinne – przystosowane zarówno do oczekiwań rodziców, jak i dzieci. Zaplanowane z ujęciem miejsc na relaks, zabawę czy ucztowanie
 • Ogrody naturalne – takie, w których można poczuć bliskość przyrody (np. ukryć się w chłodzie drzew)
 • Ogrody miejskie – nakierowane przeważnie na praktyczność oraz posiadające łagodną strefę odpoczynku
 • Ostatnio szczególnie rozpowszechnione stały się też ogrody minimalistyczne, rustykalne, vintage czy włoskie.

Imponujące oświetlenie ogrodowe – jakie zainstalować?

Pięknem zaprojektowanego ogrodu masz szansę radować się nie tylko w ciągu dnia, ale również po zmroku. Wystarczy, że wyposażymy go w dogodne podświetlenie. Znakomitym konceptem są przenośne lampy, które możesz umieścić w jakimkolwiek miejscu. Wszystkie dróżki, schody, podjazdy – inaczej szczególnie uczęszczane obszary – powinny posiadać stałe podświetlenie, np. halogenowe. Okolicę spokoju można wyposażyć w jedną zdecydowaną lampę z żyrandolem. Jeżeli w sąsiedztwie nie ma żadnych gniazd prądu, można z powodzeniem wykorzystywać lampy słoneczne. W ciągu dnia uzbierają one energię przejętą ze słońca, a po zmroku będzie można cieszyć się fajnymi efektami dekoracyjnymi. Interesującym pomysłem jest umieszczenie tzw. czujników zmroku, które będą zapalały lampy w konkretnym czasie albo lamp-automatów z czujnikiem ruchu (włączające się tylko wtedy, gdy w pobliżu pojawi się człowiek lub zwierzę).

Konkludując:

W trakcie projektowania skwerów niezwykle istotne jest pogodzenie wybranych składników, chociażby tych najbłahszych. Dlaczego? Od nich uzależnione jest albowiem to, jakie wytworzy na Tobie wrażenie. Strefa frontowa, altana, akwen, wszystkie dróżki, podświetlenie oraz zadaszenie muszą ze sobą harmonizować. Jeżeli nie potrafisz przenieść własnych koncepcji na rzeczywistość, skorzystaj z uwag projektanta ogrodów. Pewnie w tym, czego Ty właściwie nie masz szansy do końca doprecyzować, on błyskawicznie się odnajdzie i podpowie Ci skuteczne rozwiązania. Pamiętaj, że prócz wyszczególnionych uprzednio komponentów, należy omówić z nim także zestaw mebli do ogrodu, dodatków ogrodowych (np. przyborów piknikowych) i wszelkich subtelniejszych ozdób. Nie warto zakładać zieleńca we własnym zakresie, zwłaszcza, kiedy nie wiemy co i jak się robi. O wielu czynnościach możesz zwyczajnie zapomnieć. Projektowanie ogrodów tylko pobieżnie jest natychmiastowe, nieskomplikowane i komfortowe. W końcu możesz zostać z rozkopaną działką, która będzie prezentować się gorzej niźli przed zapoczątkowaniem robót. Osoba odpowiadające za wzór skweru bierze pod uwagę wszelkie czynniki, jakie będą wywierały nacisk na jego rozwój. Może zabrzmi to banalnie, głównie te atmosferyczne.

Strona używa cookies
Ok