kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia

kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia

Podjazd z kostki brukowej, z kamienia czy z betonu dekoracyjnego?

Fundamentem dobrze wykonanego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, jakie będzie służyło przez lata. Obciążenie wywołane stałym użytkiem wymaga by nawierzchnia była trwała oraz nie zniszczała za prędko. Aby powstał trwały podjazd potrzeba zarówno odpowiedniego przystosowania to znaczy podbudowy, żeby uniknąć zapadania się, ale także najlepszych tworzyw do wykonania podjazdu. Wśród zwykle wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, ułożone z kostki brukowej, z kamienia oraz z dekoracyjnego betonu. Która nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Każdy z materiał ma swoje wady i zalety, z uwagi na to przed wyborem warto zorientować się w ich właściwościach.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to ciągle jeden z najbardziej popularnych oraz niedrogich tworzyw, z jakich układana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność zdobyła nie tylko dzięki cenie, ale także dostępnością, wielobarwnością, a także wielokształtnością. Z uwagi na te cechy możemy wykonać estetyczny podjazd, jaki będzie zarówno funkcjonalny, jak i ładny. Dostosowanie kształtu znacznie usprawnia rozłożenie kostki według wyznaczonego terenu. Z kolei ogólna dostępność w niemal każdym sklepie prowadzącym sprzedaż towarów budowlanych sprawia, że nie musimy martwić się dodatkowym zakupem lub dostawą, w momencie, kiedy było zbyt mało kostek. Cenę kostki brukowej także można dostosować do do swojego budżetu mając na uwadze szeroką ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest niezwykle wytrzymała na warunki atmosferyczne, różnice temperatury oraz duży nacisk pojazdów, a do tego jest prosta w czyszczeniu.

Warto jednak wiedzieć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma też swoje wady. Kluczową niekorzyść ma wpływ warunków pogodowych. Z uwagi na opady albo nadmierne nasłonecznienie kostka brukowa może z czasem tracić kolor, co sprawia, że gubi swoją estetykę. Bywa tak, że niektóre rośliny jak chwasty czy porosty wybijają się pomiędzy szczelinami oraz wyrastają, ujmująco wpływając na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a eliminowanie ich może odbierać sporo czasu. Dodatkowo, aby podjazd z kostki brukowej był trwały musi być położony w prawidłowy sposób, co często wpływa na koszt zatrudnienia do tego fachowców.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Wykończenie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie głównie wytrzymałością. Raz ułożony podjazd z kamienia pozostanie na miejscu przez bardzo dużo czasu. Dodatkowo dzięki zwyczajnym barwom kamienia, stworzony z niego podjazd nabierze charakterystycznego wyglądu, jaki w interesujący sposób zaakcentuje wygląd ogrodu i samego domu. Zwykle podjazdy z kamienia są brane za bardzo eleganckie. Szczególnym elementem jest też naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości doskonale przepuszcza wodę. W ten sposób zyskujemy dodatkową korzyść, czyli brak odkładającej się na powierzchni podjazdu wody.

Wybierając podjazd z kamienia, trzeba wiedzieć, że kluczową rolę ma tutaj rozmieszczenie, żeby podjazd mógł być wytrzymały oraz żeby pełnił swoją rolę przez lata. Należy unikać zostawiania obszernych przerw pomiędzy nimi, dlatego powinno się rozłożyć je jeden przy drugim, a szpary uzupełnić piaskiem z domieszką cementu. Źle rozłożony kamień nie zachowa swojej funkcji odprowadzania wody, co prowadzi do odkładania się zastoin. Oprócz tego naturalna nierówność kamienia powoduje, że trudno czyścić podjazd z kamienia, a w zimie ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny tworzymy dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy zastosowaniu specjalnych stempli oraz form. W ten sposób możemy uzyskać bardzo ładne wzory i kształty, a także specjalne faktury, jakie bez problemu można dostosować do wyglądu domu czy ogrodu. Wykonanie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość stworzenia bardzo estetycznego podjazdu. Warto dodać, że współczesne sposoby produkcji pozwalają też na nadanie koloru betonu. Główną korzyścią dekoracyjnego betonu jest jego solidność i odporność na niszczenie i pogodę. Bez trudu da się utrzymać go w porządku, ale w po zastosowaniu dekoracji, potrzebna będzie pielęgnacja, żeby beton nie tracił dobrego wyglądu.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Jak widać zarówno kostka brukowa, kamień i beton mają swoje wady i zalety. Decydując o zakupie materiału powinniśmy kierować się w głównej mierze funkcjonalnością, wytrzymałością i wyglądem. Patrząc na to, na na jaki z tych elementów patrzymy najmocniej, od tego powinniśmy uzależnić swój wybór. Zachowanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie sprawdzić się u osób, dla których istotna jest łatwość mycia. Z kolei jeśli skupiamy się na estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa okażą się mniej dobrym wyborem. By nawierzchnia podjazdu wyglądała elegancko, trzeba pamiętać o właściwym przygotowaniu, dlatego że bez tego żaden z tych materiałów nie sprawdzi się w stu procentach.

Usługi brukarskie

Strona używa cookies
Ok