kostka brukowa toruń - układanie i cennik

kostka brukowa toruń - układanie i cennik

Podjazd z kostki brukowej, z kamienia czy z betonu dekoracyjnego?

Podstawą dobrego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, jakie będzie służyło przez wiele lat. Ciężar wywołany ciągłym użytkiem wymaga by nawierzchnia była wytrzymała i nie zniszczała za szybko. By stworzyć solidny podjazd potrzeba nie tylko właściwego przygotowania to znaczy podbudowy, by nie dopuścić do zapadania się, ale też najwyższej jakości surowców do stworzenia podjazdu. Pośród zwykle wybieranej nawierzchni podjazdu sa te, ułożone z kamienia, kostki brukowej oraz z betonu dekoracyjnego. Jaka nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Każdy z materiał ma swoje wady i zalety, więc przed wyborem warto zorientować się w ich właściwościach.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to wciąż jeden z najbardziej popularnych i jednocześnie niekosztownych surowców, z jakich rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność osiągnęła nie tylko dzięki cenie, ale również wielobarwnością i dostępnością, a także wielokształtnością. Z uwagi na te cechy możemy zbudować estetyczny podjazd, który okaże się tak samo funkcjonalny, jak i elegancki. Dobranie kształtu bardzo usprawnia rozłożenie kostki zgodnie z budową terenu. Z kolei całkowita dostępność w niemal większości sklepów prowadzących sprzedaż produktów do budowy sprawia, że nie trzeba przejmować się dodatkowym zakupem lub dostawą, w chwili, kiedy niezbędna była większa ilość kostek. Cenę kostki brukowej też można dostosować do swoich możliwości finansowych mając na uwadze znaczną ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest niezwykle wytrzymała na warunki pogodowe, skoki temperatury i wysoki nacisk pojazdów, a do tego jest prosta w myciu.

Warto jednak wiedzieć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma również wady. Największą niekorzyść pochodzi z warunków pogodowych. Ze względu na opady albo przesadne nasłonecznienie kostka brukowa może z upływem lat zmieniac kolor, co sprawia, że gubi swoją estetykę. Niekiedy jest tak, że niektóre rośliny jak porosty i chwasty przebijają się pomiędzy szczelinami i wyrastają, negatywnie oddziałując na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a eliminowanie ich może odbierać sporo czasu. Dodatkowo, żeby podjazd z kostki brukowej był trwały musi zostać ułożony w odpowiedni sposób, co zazwyczaj naraża nas na koszt zatrudnienia do tego fachowców.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Przygotowanie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie głównie wytrzymałością. Raz wykonany podjazd z kamienia pozostanie na miejscu przez wiele lat. Dodatkowo zawdzięczając to zwyczajnym kolorom kamienia, stworzony z niego podjazd uzyska swoistego wyglądu, który w ciekawy sposób zaakcentuje wygląd samego domu i ogrodu. Zwykle podjazdy z kamienia są uznawane za wyjątkowo eleganckie. Istotnym elementem jest również naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom dobrze przepuszcza wodę. Ta metodą osiągamy dodatkową korzyść, czyli brak zbierającej się na wody.

Wybierając podjazd z kamienia, trzeba wiedzieć, że kluczową rolę odgrywa tutaj ułożenie, by podjazd stał się wytrzymały i by spełniał swoją rolę przez długi czas. Trzeba unikać tworzenia sporych przerw pomiędzy nimi, z uwag na to powinno się rozmieścić je jak najbliżej jeden przy drugim, a przerwy zasypać mieszanką cementu i piasku. Niedpowiednio rozłożony kamień nie utrzyma swojej zalety odprowadzania wody, co prowadzi do tworzenia się zastoin. Oprócz tego naturalna nierówność kamienia powoduje, że trudno utrzymać ich czystość podjazd z kamienia, a w zimie trudno się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny otrzymujemy dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy zastosowaniu stempli oraz form. Dzięki tej właściwości da się uzyskać ładne wzory i kształty, a także specjalne faktury, jakie bez trudu możemy dopasować do wyglądu domu czy ogrodu. Stworzenie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość stworzenia wyjątkowo estetycznego podjazdu. Warto wspomnieć, że obecne metody produkcji umożliwiają także nadaniu koloru betonu. Powdstawową korzyścią betonu dekoracyjnego jest jego trwałość i wytrzymałość na ścieranie i warunki atmosferyczne. Bez problemu można utrzymać go w porządku, jednak w przypadku zastosowania dekoracji, niezbędna będzie pielęgnacja, by beton nie tracił dobrego wyglądu.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Jak widać zarówno kostka brukowa, kamień i beton mają wady i zalety. Przy wyborze materiału najlepiej kierować się przede wszystkim finkcjonalnością, wytrzymałością i estetyką. Patrząc na to, na na jaki z tych elementów patrzymy najmocniej, od tego najlepiej uzależnić swój wybór. Utrzymanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie odpowiadać osobom, dla których ważna jest łatwość mycia. Z kolei jeżeli skupiamy się na wysokiej estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa okażą się mniej trafnym wyborem. Żeby nawierzchnia podjazdu prezentowała się elegancko, trzeba pamiętać o właściwym przygotowaniu, ponieważ bez niego żaden nateriał nie sprawdzi się w stu procentach.

kostka brukowa Toruń

Strona używa cookies
Ok