Okna pasywne

Kluczową korzyścią budownictwa pasywnego jest skuteczna energooszczędność, która wspomaga redukowanie kosztów ogrzewania. Jednym z najważniejszych elementów oddziałujących na skuteczność tego rodzaju budownictwa jest użycie okien pasywnych. Co je wyróżnia od innych okien? Pasywność cechuje się w głównej mierze efektywną termoizolacyjnością. Korzystne parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach pasywnych przeważnie nie przekracza 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im mniejszą wartość wykazuje ten współczynnik tym lepsza izolacja. Głębokość okien pasywnych wynosi około 88-120mm, ale ich pakiety szybowe zwykle są pakietami trzyszybowymi. Dla lepszego efektu w pasywnym budownictwie stosowana jest też pianka PUR (poliuretanowa o podobnych właściwościach termoizolacyjnych. Jeżeli chodzi o budowę profili pasywnych okien, z wykle spotykane są okna o ramie drewnianej, drewniano-aluminiowej, PCV oraz aluminiowej.

Jakie są typy okien pasywnych?

Szczególną popularnością w pasywnym budownictwie wciąż odznaczają się okna pasywne PCV. Takiego rodzaju okna są wybierane z uwagi na łatwy montaż, nietrudne zachowanie czystości oraz całkiem niewielki koszt. By okna PCV sprawdzały się jako pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Między innymi jest to wymóg 6 komór wewnętrznych oraz załączenie specjalnych uszczelek, jakie bronią przed stratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Podobnie jest przy zastosowaniu pasywnych okien z drewna. Drewniane okna są zazwyczaj wybierane z uwagi na estetykę i elegancję. Z reguły, aby były pasywne zawierają trzyszybowy pakiet z 2 komorami. Kolejnym rodzajem pasywnych okien są aluminiowe okna. Tak jak w zastosowaniu pasywnych okien PCV oraz drewnianych muszą odpowiadać na odpowiednie wytyczne, jednak ich bazową zaletą jest zdolność powstawania w wybranych kształtach. W zamian za to mają mniej korzystne właściwości termoizolacyjne, z uwagi na to rzadziej stosuje się je w domach oraz mieszkalnych budowlach. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, warto zdecydować się na drewniano-aluminiowe okna, jakie zawierają w sobie zalety okien aluminiowych i drewnianych.  W tego rodzaju pasywnych oknach ramy przygotowywane są z drewna w zestawieniu z aluminiowym okuciem. W tego typu okanch, drewno da się wymienić na PCV.

Zalety kupna pasywnych okien

Myśląc o oknach pasywnych w głównej mierze skupiamy uwagę na ich zaletę izolacji termicznej. Niska strata ciepła jest widoczną korzyścią w zestawieniu do kosztów przekazywanych na zachowanie najlepszej temperatury wewnątrz domu. Niewielkie straty ciepła gwarantują pomniejszenie eksploatacji systemów cieplnych w ciągu zimy oraz klimatyzacji w trakcie lata. Za sprawą zastosowania pasywnych okien mniej wydamy na docieplenie budynku lub ochłodzenie powietrza podczas upałów. To sprawia, że o ile wydatek związany z zastosowaniem pasywnych okien okaże się większy z zestawieniu do nieenergooszczędnych okien, zyski wynikające z wysokiej termicznej izolacji oddadzą nam poniesione koszty. Poza izolacją cieplną warto dodać także o zadowalającej akustycznej izolacji. Dobrze zainstalowane okna pasywne dość efektywnie odcinają nas od hałasu z zewnątrz, dostarczając nam wysoki komfort. Dodatkową zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Niepodatność na promienie słoneczne oraz opady, zapewnia nam optymalną temperaturę bez przegrzewania pomieszczeń oraz osłonę przed zawilgoceniem oraz pojawieniem się pleśni i grzybów. Warto wskazać na korzyści płynące z budowy pasywnych okien. Dzięki swojej budowie są wytrzymałe na rozbicie, jednak wzmocnione okucia zapobiegają włamaniom. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

O czym warto pomyśleć kupując okna pasywne?

Rzecz jasna w kwestii nabycia pasywnych okien, najważniejsze są właściwe parametry oraz certyfikaty gwarantujące klasę danego produktu. Najlepiej ocenić współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość szyb i komór, obszerność ramy czy surowiec, z jakiego zostanie ono wykonane. Warto także zastanowić się nad dopasowaniem uszczelek i okien, jakie mają duży wpływ na izolację termiczną oraz bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują również odpowiednią wentylację. Dzięki temu zdobędziemy dostęp świeżego powietrza oraz tym samym nie dopuścimy do utraty ciepła.

Najistotniejszym wyznacznikiem jest właściwie montaż okna. Nieprzydatne będą doskonałe parametry pasywnego okna, wysokiej jakości materiały oraz antywłamaniowe okucia, jeżeli okno nie zostanie zaaplikowane w odpowiedni sposób. Warto w tym wypadku zdecydować się na wynajęcie fachowca, jaki wykona pracę starannie. Niewłaściwy montaż skutkuje tworzeniem się termicznych mostków, którymi będzie uciekało ciepło. To w mocno zniży działanie pasywnego okna, z powodu czego przestanie być już ono pasywne, bo utraci swoje najcenniejsze zalety.

Tuż obok prawidłowego montażu należy rozplanować usytuowanie okien w projekcie domu. Kiedy zależy nam na pełnym zastosowaniu właściwości pasywnych okien oraz czerpania z energii słonecznej. Usytuowanie okien od strony południowej lub północnej jest najkorzystniejsze. Dzięki temu unikniemy przegrzania oraz konieczności użycia kolejnej ochrony przed przesadnym nasłonecznieniem.

Okna PCV Toruń

Strona używa cookies
Ok