Okna pasywne Toruń

Okna pasywne w budownictwie

Główną zaletą budownictwa pasywnego jest widoczna energooszczędność, jaka wspiera oszczędzanie wydatków na ogrzewania. Jednym z najbardziej znaczących elementów wskazujących na efektywność takiego rodzaju budownictwa jest użycie okien pasywnych. Co je wyróżnia od zwykłych okien? Pasywność cechuje się w głównej mierze skuteczną termiczną izolacją. Szczególne parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w tego rodzaju oknach zwykle nie przerasta 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im mniejszą wartość przestawia ten współczynnik tym skuteczniejsza izolacja termiczna. Głębokość większości okien energooszczędnych wchodzi około 88-120mm, a z kolei ich pakiety szybowe zazwyczaj są pakietami trzyszybowymi. Dla wzmocnienia efektu w pasywnym budownictwie stosowana jest także pianka poliuretanowa (PUR) o podobnych właściwościach termoizolacyjnych. Jeśli chodzi o budowę profili okien pasywnych, z reguły spotykane są okna w konstrukcji drewnianej, drewniano-aluminiowej, aluminiowej oraz PCV.

Typy okien pasywnych

Szczególną popularnością w pasywnym budownictwie nadal odznaczają się okna pasywne PCV. Tego rodzaju okna są wybierane ze względu na łatwy i szybki montaż, bezproblemowe zachowanie czystości i stosunkowo niską cenę. Aby jednak okna z PCV były ocenione jako pasywne muszą spełnić kilka warunków. Wśród nich jest to wymóg posiadania 6 komór wewnętrznych i zamieszczenia specjalnych uszczelek, które chronią przed utratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Podobnie jest przy zastosowaniu okien pasywnych z drewna. Okna drewniane są najczęściej wybierane ze względu na estetykę i elegancję. Z reguły, aby były pasywne posiadają trzyszybowy pakiet z 2 komorami. Kolejnym rodzajem okien pasywnych są okna aluminiowe. Podobnie jak w przypadku okien pasywnych drewnianych i PCV muszą spełniać odpowiednie wymogi, ale ich podstawową zaletą jest zdolność produkcji w wybranych kształtach. W zamian za to mają mniej korzystne właściwości termoizolacyjne, z tego względu rzadziej stosuje się je w domach oraz budowlach mieszkalnych. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, lepiej nabyć okna drewniano-aluminiowe, które łączą w sobie plusy okien drewnianych i aluminiowych.  W takiego rodzaju oknach pasywnych ramy wykonane są z drewna w zestawieniu z z okuciem z aluminium. W tym przypadku, drewno można wymienić na PCV.

Zalety wyboru okien pasywnych

Myśląc o pasywnych oknach przede wszystkim zwracamy uwagę na ich możliwość termicznej izolacji. Niewielka strata ciepła jest dużą korzyścią w porównaniu do do środków pieniężnych przeznaczanych na zachowanie najlepszej temperatury wewnątrz pomieszczeń. Małe straty ciepła gwarantują zmniejszenie eksploatacji systemów grzewczych zimą i klimatyzacji w trakcie lata. Dzięki użyciu okien pasywnych mniej zapłacimy za dogrzanie pomieszczeń lub wychładzanie powietrza podczas upałów. To sprawia, że o ile wydatek łączący się z założeniem okien pasywnych będzie wyższy niż w przypadku nieenergooszczędnych okien, oszczędności płynące z wysokiej termoizolacji oddadzą nam wcześniejsze koszty. Poza termiczną izolacją należy dodać również o dobrej izolacji akustycznej. Dobrze zainstalowane okna pasywne dość efektywnie izolują nas od zgiełku z zewnątrz, gwarantując nam komfort. Dodatkową zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Odporność na promienie słoneczne i opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przegrzewania wnętrz i osłonę przed wilgocią oraz rozwojem grzybów i pleśni. Należy zwrócić również uwagę na korzyści wynikające z budowy okien pasywnych. Za sprawa swojej budowy są mało podatne na stłuczenia, natomiast wzmocnione okucia przeciwdziałają włamaniom. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

O czym warto pomyśleć decydując się na okna pasywne?

Oczywiście w kwestii nabycia okien pasywnych, najistotniejsze są odpowiednie parametry i certyfikaty uwierzytelniające klasę danego produktu. Należy sprawdzić współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość szyb i komór, obszerność ramy czy surowiec, z którego będzie ono wykonane. Warto również zastanowić się nad wyborem okuć i uszczelek, które mają szczególny wpływ na izolację termiczną i bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują również odpowiednią wentylację. W ten sposób zdobędziemy dopływ czystego powietrza oraz nie dopuścimy do utraty ciepła.

Najistotniejszym wyznacznikiem jest jednak montaż okna. Na nic zdadzą nam się wybitne parametry okna pasywnego, wysokiej jakości materiały oraz antywłamaniowe okucia, jeżeli okno nie zostanie wstawione w odpowiedni sposób. Warto w tym kierunku zdecydować się na skorzystanie z usług fachowca, który przeprowadzi montaż starannie. Zły montaż prowadzi do tworzenia się termicznych mostków, którymi będziemy tracić ciepło. To w znacząco zniży wydajność okna pasywnego, w wyniku czego przestanie być już ono pasywne, ponieważ straci swoje najcenniejsze właściwości.

Obok prawidłowego montażu warto rozplanować usytuowanie okien w projekcie domu. Jeżeli zależy nam na całkowitym wykorzystaniu właściwości okien pasywnych oraz pobierania z energii słonecznej. Rozmieszczenie okien od strony północnej lub południowej jest najkorzystniejsze. Tak unikniemy przegrzania oraz konieczności instalacji kolejnej ochrony przed nasłonecznieniem.

Stolmar Okna Toruń

Strona używa cookies
Ok