Natryskowe ocieplanie budynku pianką PUR

Ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową (PUR stało się znane, dlatego że ma świetne parametry termicznej izolacji. Obecnie oceniana jest jako jeden z lepszych surowców stosowanych do ocieplania budynków, a to sprawia, że co raz częściej znajdziemy ją w jednorodzinnych domach, innych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Główną zaletą, według której prześciga inne materiały termicznej izolacji jest praktyka ocieplania natryskowego. Pianę PUR rozpyla się po przestrzeni przez stworzony do tego agregat. Natryskowe ocieplanie sprawia, że pianka dostosowuje swoją objętość do powierzchni, co sprawia, że ściśle przylega i kształtuje się w zgięciach i zakamarkach. Inne materiały termicznej izolacji trzeba przycinać i układać, przez co ryzykujemy wystąpienie termicznych mostów i ogranicznie izolacyjnych właściwości. Dobrze rozpylona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na długie lata, dlatego że mimo upływu czasu nie traci swojej jakości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Dostępne są dwa typy pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Każda z nich różni się od siebie budową i atrybutami, co sprawia, że są dobre do ocieplania odrębnych elementów budynku. Orwartokomórkowa pianka wykorzystywana jest przede wszystkim do natryskowego ocieplania poddasza, dachów i powierzchni wewnętrznych. Doskonale nadaje się także do izolacji belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Tymczasem  pianka zamkniętokomórkowa najkorzystniejsza jest do termicznej izolacji powierzchni zewnętrznych, fundamentów oraz podłóg. Taki rodzaj pianki PUR da się także umieścić na dachu płaskim, wentylowanych stropodachach albo np. na stropach nad zimnymi pomieszczeniami

Warto dodać, że piankę PUR cechuje doskonała przyczepność. Z tego powodu bez wysiłku można wykonać natrysk na różne, właściwie przygotowane powierzchnie, takie jak drewno lub metalowe elementy, a nawet blachę. Lepiej, aby przed natryskiem przestrzeń były pozbawiona brudu, kurzu i pyłu oraz wysuszona.  W ten sposób gwarantujemy dobrą przyczepność, co sprawi, że pianka PUR utrzyma się na swoim miejscu. Natrysk pianki PUR najbezpieczniej zostawić zajmującym się tym firmom. By przeprowadzić natrysk odpowiednio potrzebne są sprzyjające warunki, np. optymalna temperatura i wilgoć powietrza. Co więcej pianka musi zostać rozłożona równomiernie.

Pianka PUR – najważniejsze informacje

Podział na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę PUR tłumaczy rozbieżność właściwości i parametrów. Pianka PUR otwartokomórkowa ma porowatą budowę, co sprawia, że jest niezwykle elastyczna. Pianka ta po stężeniu staje się półsztywna i robi za wyjątkowo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale nie najlepiej chroni przed wodą. Co więcej pianka otwarokomórkowa ma niewielką wagę (ok. 8-10 kg/m3), więc wcale nie nadwyręża konstrukcji budynku. Pod względem grubości aplikowanej warstwy mniej więcej pojedyncza warstwa nie powinna przewyższać 30 mm.

Pianka PUR zamkniętokomórkowa ma bardzo niski wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest całkiem wodoodporna. Dlatego też często używa się ją do izolacji termicznej fundamentów. Nie jest niestety paroprzepuszczalna, a do tego po zastygnięciu robi się sztywna, co sprawia, że łatwiej ją zniszczyć.

Wybierając piankę PUR należy wiedzieć o dwóch istotnych informacjach. Pianki PUR są słabo odporne na wpływ promieni UV, dlatego potrzebna będzie dodatkowa ochrona. Co ważne zgodnie z oznaczeniami łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, czyli jest to surowiec palny, ale samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do podstawowych plusów pianki PUR należy jej prosta i szybka aplikacja. Jej umiejętność do wzrostu przestrzeni i dostosowanie się do zakamarków i załamań, minimalizuje ryzyko powstania mostków termicznych. Ponadto natryskowe ocieplanie pianką PUR nie zabiera znacznej ilości czasu. W zestawieniu do innych tworzyw izolacji termicznej to najszybsza metoda ocieplenia budynku. Pianka bez trudu się układa i szybko utwardza, a do tego pozostaje elastyczna i lekka. Dodatkowo jest mocno przyczepna, z uwagi na co utrzymuje się na różnych powierzchniach, a z biegiem czasu nie traci przyczepności czy właściwości. Nie spłaszcza się, nie traci obszerności, co sprawia, że się nie zniekształca. Szczególnie kluczowe jest także to, że po właściwej aplikacji  tego natryskowego ocieplenia, nie emituje żadnych substancji szkodliwych czy pyłów. Warto dodać, że pianka PUR gwarantuje całkiem dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wynikają przede wszystkim z jej parametrów. Za wadę możemy wziąć słabą wytrzymałość na promienie słoneczne, co prowadzi do dodatkowych kosztów związanych z zabezpieczeniem przed promieniami UV. Inną wadą pianki PUR uznajmeny jej palność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej łatwopalna, ale według ogólnych zasad pianka PUR zalicza się do w kategorii E, czyli pali się, ale jest samogasnąca. Także w tym przypadku da się zainstalować dodatkową ochronę, która będzie chronić piankę podczas pożaru. Najczęściej jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości termiczne jest niepoprawny natrysk, niewłaściwe przetworzenie pianki lub położenie za cienkich warstw izolacyjnych. Z uwagi na to w celu natryskowego ocieplenia pianką PUR warto zatrudnić profesjonalistów.

Ocieplanie pianką Toruń

Strona używa cookies
Ok