mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości

mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości

Kupujemy dom. O tym należy pamiętać.

Kupno domu dla większości jest realizacją najgłębszych marzeń. Po czasie mieszkania w bloku, marzy się nam ogródek w którym będziemy mogli pielęgnować ulubione kwiaty. Wieczorami analizujemy ogłoszenia biur i agencji nieruchomości. Jest w czym wybierać. Jak w tym natłoku znaleźć tę,która spełni nasze oczekiwania i dodatkowo nie uszczupli naszego budżetu? Nad kilkoma tematami musimy się dogłębnie zastanowić.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego należy rozpocząć. Jeżeli Twoje dzieci mieszkają już na swoim, to duży dom może być tylko obciążeniem. Natomiast jeżeli cenisz sobie wielopokoleniowy charakter rodziny, dom mający około sześćdziesięciu metrów kwadratowych będzie za mały i zabraknie Wam wolnej przestrzeni. Przeanalizować należy też sprawę stanowiska garażowego. Obecnie jedno miejsce często okazuje się niewystarczające, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy rozbudowę niewielkiego garażu. Przemyśleć trzeba też wielkość działki. . Zbyt mała będzie utrudniać wiele rzeczy, a nie po to decydujemy się na dom. Wstępnie należy sprecyzować ogólne położenie. Nie każdemu pasują przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy szeregowymi budynkami. Jeśli poszukujemy czegoś bardziej cichego powinniśmy zdecydować się na dom na wsi – związane jest to jednak z dłuższym dojazdem do szkół.

Nowy czy stary dom

Zarówno decyzja zakupu nowego domu, jak i starego, ma swoje wady i zalety. Możemy sami zabrać się za budowę lub kupić nieużywany dom od pośrednika. Nowowybudowany dom pozwala nam spełnić konkretne wizje związane z rozkładem pomieszczeń, a jednocześnie dochodzi odczucie komfortu. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje dobre strony. Najczęściej stoi on w zabudowanej okolicy. Umożliwia to wnikliwie przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy autokomisie. Stare, domy mają swój urok i klimatyczne wnętrze. Bardzo często okazuje się, że remont takiego budynku pochłonie sporo pieniędzy.

Więcej o lokalizacji

Położenie jest istotne. Dom zawsze ma sąsiedztwo. Bardzo ważna jest droga dojazdowa. Upewnić się należy kto ma do niej prawo, czy jest publiczna. Wszelkie niejasności mogą powodować w przyszłości niepotrzebne spięcia. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę domu trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z kosztami.

Miejsce wpływa na koszt. Zagadnienie to można omówić na przykładzie Torunia i okolic. Działki pod budowę leżące na terenie miejskim mają znacznie wyższą cenę niż te, które leżą poza administracyjnymi granicami. Wystarczy skonfrontować koszt działki na Stawkach czy w Grębocinie i zbliżoną nieruchomość w Lubiczu, czy Małej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to naprawdę istotne pieniądze i w takim wypadku koniecznie trzeba przemyśleć opcję dłuższego dojazdu do pracy.

Stan prawny

Jest to najważniejsza sprawa do zbadania. Koniecznie należy zbadać, czy nieruchomość nie jest zadłużona. Tę informację znajdziemy w dziale 4. księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Koniecznie trzeba przejrzeć też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Dokładniejsze przeczytanie akt przed zakupem, to mniej nieścisłości i nerwów w przyszłości. Na uwadze należy mieć też to że każdy budynek musi zostać odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

To też ma znaczenie

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo drobiazgowo zbadać, jaki jest jego stan techniczny. Na początku trzeba zapoznać się z projektem budowy, bo to tam znajdziemy istotne dla nas informacje , np. o zastosowanych technologiach, materiałach itd. Stan techniczny musi ocenić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie warto żałować na to środków albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy niedociągnięcia. Najgroźniejsze są pęknięcia muru, bo mogą one oznaczać wadę fundamentów. Następną rzeczą na jaką trzeba zwrócić uwagę to wilgoć i grzyb. Wyeliminowanie zagrzybienia wymaga profesjonalnych środków i dużo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla wielu osób kluczowa jest też sprawa ogrzewania. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, należy zastanowić się nad innymi sposobami. Powinniśmy zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z metod. Jeśli decydujemy się na używany dom, to warto sprawdzić, czy czy posiada on termoizolację.

Zakup domu to ważna życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej pośpiesznie, bo może okazać się, że za pośpiech przyjdzie nam dużo zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo dokładnie należy przyglądać się wszelkim papierom związanym z nieruchomością. W wypadku używanego domu należy koniecznie sprawdzić stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na osobach, które zajmują się budownictwem.

Mieszkania na wynajem Toruń

Strona używa cookies
Ok