Kostka brukowa Toruń

Nawierzchnia na podjazd – która najlepsza?

Fundamentem dobrze wykonanego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, jakie sprawdzi się przez lata. Ciężar wywołany ciągłym użytkiem wymaga by nawierzchnia była trwała oraz nie zniszczała za prędko. Aby stworzyć trwały podjazd potrzeba zarówno odpowiedniego przystosowania w postaci podbudowy, by uniknąć zapadania się, ale też najlepszych surowców do wyłożenia podjazdu. Pośród przeważnie wybieranej nawierzchni podjazdu sa te, ułożone z kostki brukowej, z kamienia oraz z dekoracyjnego betonu. Która nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Wszystkie mają swoje zalety i wady, z uwagi na to przed wyborem warto poznać ich właściwości.

Podłoga i podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to wciąż jeden z najbardziej popularnych oraz jednocześnie niekosztownych surowców, z jakich układana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko dzięki cenie, ale również wielobarwnością i dostępnością, a nawet wielokształtnością. Za sprawą tych cech możemy wykonać estetyczny podjazd, który będzie zarówno funkcjonalny, jak i przyjemny w odbiorze. Dostosowanie formy znacznie usprawnia ułożenie kostki według ukształtowaia terenu. Z kolei pełna dostępność w sumie w większości sklepów prowadzących sprzedaż produktów do budowy sprawia, że nie trzeba przejmować się dodatkowym zakupem lub dostawą, w momencie, gdy było zbyt mało kostek. Cenę kostki brukowej też można dobrać do swojego portfela z uwagi na szeroką ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest bardzo odporna na warunki pogodowe, różnice temperatury oraz duży nacisk pojazdów, a do tego jest łatwa w utrzymaniu czystości.

Warto jednak wiedzieć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma również swoje minusy. Główną niekorzyść ma wpływ pogody. Ze względu na deszcze i śniegi czy przesadne nasłonecznienie kostka brukowa może z upływem lat zmieniać kolor, co sprawia, że gubi swoją estetykę. Zdarza się też niekiedy tak, że nieplanowane rośliny jak porosty i chwasty wybijają się między szczelinami oraz wyrastają, niekorzystnie oddziałując na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a usuwanie ich może pochłaniać sporo czasu. Ponadto, by podjazd z kostki brukowej był funkcjonalny musi być położony we właściwy sposób, co w wielu przypadkach wpływa na koszt zaangażowania do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Stworzenie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie w głównej mierze wytrzymałością. Raz ułożony podjazd z kamienia utrzyma się na swoim miejscu przez bardzo dużo czasu. Ponadto zawdzięczając to naturalnym barwom kamienia, stworzony z niego podjazd nabierze swoistego wyglądu, który w ciekawy sposób podkreśli wygląd samego domu i ogrodu. Zazwyczaj podjazdy z kamienia są oceniane jako bardzo eleganckie. Szczególnym elementem jest również naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości doskonale przepuszcza wodę. Dlatego zyskujemy dodatkowy plus, w postaci braku zbierającej się na powierzchni podjazdu wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, lepiej wiedzieć, że znaczącą rolę odgrywa tutaj ułożenie, by podjazd mógł być trwały oraz by pełnił swoje funkcje przez wiele lat. Powinno się unikać tworzenia sporych przerw między nimi, z uwag na to należy rozłożyć je jak najbliżej jeden przy drugim, a szczeliny zalać piaskiem z domieszką cementu. Niepoprawnie rozmieszczony kamień nie zachowa swojej funkcji odprowadzania wody, co oznacza odkładanie się zastoin. Dodatkowo zwyczajna nierówność kamienia sprawia, że ciężko utrzymać ich czystość taki podjazd, a w zimie ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny otrzymujemy dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy pomocy specjalnych stempli oraz form. Dzięki tej właściwości możemy uzyskać wyjątkowo ładne kształty i wzory, a nawet specjalne faktury, jakie łatwo można dostosować do charakteru domu czy ogrodu. Wykonanie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość stworzenia bardzo estetycznego podjazdu. Warto wspomnieć, że obecne metody produkcji umożliwiają także nadaniu betonowi koloru. Podstawową zaletą dekoracyjnego betonu jest jego solidność i wytrzymałość na ścieranie i warunki atmosferyczne. Łatwo utrzymać go w czystości, ale w przypadku zastosowania dekoracji, konieczna będzie konserwacja, by beton nie tracił wybranego koloru.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Jak widać zarówno kamień, kostka brukowa i beton mają swoje zalety i wady. Przy wyborze materiału najlepiej kierować się głównie finkcjonalnością, wytrzymałością i estetyką. Sądząc po tym, na którym z tych elementów zależy nam najbardziej, od tego najlepiej zmotywować swój wybór. Utrzymanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie być dobry dla osób, dla których liczy się lekkość czyszczenia. Z kolei jeżeli skupiamy się na estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa będą mniej trafnym wyborem. Żeby nawierzchnia podjazdu wyglądała bardzo dobrze, należy pamiętać o właściwym przygotowaniu, dlatego że bez niego żaden materiał nie sprawdzi się w 100 procentach.

ukladanie-kostki-torun.pl

Strona używa cookies
Ok